O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-04-2022

Autor: Świat Rolnika

Baranek Wielkanocny – symbol męki i zmartwychwstania Chrystusa

Baranek Wielkanocny

Baranek Wielkanocny to jeden z najważniejszych symboli świąt Wielkanocy. Dla chrześcijan jest symbolem męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Doktryna chrześcijańska głosi, że Jezus zdecydował się na ukrzyżowanie na Golgocie na znak pełnego posłuszeństwa woli swego Boskiego Ojca, jako "pośrednik i sługa Boży" w zgładzeniu grzechów świata. W teologii chrześcijańskiej Baranek Boży jest postrzegany zarówno jako podstawa, jak i integralna część przesłania chrześcijaństwa.

Baranek wielkanocny – symbolika

Baranek wielkanocny jest symbolicznym przedstawieniem Chrystusa i jego bezgranicznego posłuszeństwa wobec woli swego Boskiego Ojca. Jan Chrzciciel nazywał Jezusa barankiem, który odkupi grzechy świata, a jego krew zmyje grzechy z ludzkości. Jako motyw wizualny baranek jest najczęściej przedstawiany od średniowiecza jako stojący baranek z aureolą i przednią łapą, "trzymający" proporzec z czerwonym krzyżem na białym tle, choć stosowano wiele innych sposobów jego przedstawiania.

Jednak jego symbolika wywodzi się jeszcze ze Starego Testamentu, gdzie w ofierze Bogu składano właśnie ofiarę z baranka.  Szczególne znaczenie w tradycji żydowskiej miał baranek paschalny upamiętniający kres niewoli egipskiej. Krew baranka na drzwiach żydowskich domostw miała chronić ich mieszkańców przed Aniołem Śmierci.

baranek wielkanocny

Baranek Wielkanocny na świątecznym stole

Wielkanocne baranki można spotkać w różnej formie, zarówno w postaci figurek z trwałych materiałów, jak także z produktów, które można zjeść: z ciasta, marcepanu lub cukru. Święci się je w kościele w Wielką Sobotę razem z innymi produktami, których nie może zabraknąć w nowym roku. Często baranek posiada proporzec, który jest symbolem pokonania przez Jezusa śmierci oraz zmartwychwstania, które świętuje się w Niedzielę Wielkanocną.

W polskim koszyczku ze święconką baranek wielkanocny zawitał dopiero w XVII wieku. Najczęściej na wielkanocnym stole pojawia się w postaci słodkiej figurki, czekoladowej albo cukrowej. Jednak baranek nie zawsze jednak był z cukru, a pierwotnie wykonywany był z masła i ręcznie lepiony w specjalnych drewnianych formach. Masło bowiem również ma związek z Wielkanocą, a w dawnych czasach chłopi przynosili do kościoła masło, jaja i ser, aby te zostały poświęcone.

Obejrzyj również: Wielkanoc – zwyczaje dawniej i dziś [WIDEO]

wikipedia/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023