O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-10-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Obowiązkowe ubezpieczenie rolników – które do nich należą?

Obowiązkowe ubezpieczenia rolników

Obowiązkowe ubezpieczenie rolników jest spełnione dopiero w momencie zawarcia umowy z wybranym ubezpieczycielem, która zawiera odpowiedni czas trwania i zakres umowy zgodny z przepisami prawa. Co więcej rolnicy mogą również skorzystać z ubezpieczeń dobrowolnych, które uzupełniają obligatoryjne opcje.

Obowiązkowe ubezpieczenie rolników – kogo dotyczy?

Ubezpieczamy nie tylko siebie, ale również swoje przedsiębiorstwa przed sytuacjami losowymi. W naszym kraju występują dwie kategorie ubezpieczeń rolniczych: dobrowolne i obowiązkowe. Obowiązkowe ubezpieczenie rolników zawiera w sobie trzy rodzaje: pierwsze odnosi się do formy, na podstawie której posiadamy gospodarstwo rolne, drugie opiera się na uzyskanych płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych, czyli ubezpieczenie upraw oraz ostatnie ze względu na posiadanie pojazdu. Ubezpieczenie z tytułu opierające się o formę posiadanego gospodarstwa dotyczy OC rolnika, a także budynków gospodarstwa. Obowiązek wykupienia owego ubezpieczenia spoczywa na każdej osobie fizycznej, która prowadzi działalność rolniczą, jest w posiadaniu ponad 1 ha areału rolniczego oraz opłaca w całości lub części podatek rolny. Z obligacyjnego ubezpieczenia wyłączone są następujące firmy rolniczych: Spółdzielnie Kółek Rolniczych, Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne, spółek akcyjnych, spółek z o.o. oraz innego typu agrofirm.

Czyta także: Dzierżawa gruntów rolnych – jak to działa, jakie warunki trzeba spełnić?

Obowiązkowe ubezpieczenie rolników – kiedy jest spełnione

Obowiązkowe ubezpieczenia rolników 2Jeżeli dojdzie do podpisania właściwej umowy ubezpieczeniowej, z odpowiednio dobranym terminem i zakresem zgodnie z obowiązkami wynikającymi z litery prawa dopiero wtedy można mówić o wykonaniu owego obowiązku. Towarzystwo ubezpieczeniowe może być dowolne, aby obowiązkowe ubezpieczenie rolników było spełnione. Otrzymanie Polisy ubezpieczeniowej jest zwieńczeniem procesu ubezpieczeniowego. Polisa chronić ma działalność rolniczą przed niekorzystnymi zdarzeniami, które mogą wywołać negatywny skutki na produkcji lub zasobów rolniczych. Polisa to dokument potwierdzający zawarcie umowy z ubezpieczycielem.

Obowiązkowe ubezpieczenie rolników, a jego dobrowolna forma

Obok obowiązkowego ubezpieczenia występuje również jego dobrowolna odmiana. Jest ono skierowane przede wszystkim dla gospodarstw prowadzących niestandardowe działania lub bardzo wyspecjalizowane uprawy. Obowiązkowe ubezpieczenie rolników uzupełnia właśnie jego dodatkowa forma, która rozszerza zakres ochrony. Ten rodzaj Polisy skierowane jest do pszczelarzy, hodowców zwierząt, stawów rybnych, drobiu oraz dla rolników, którzy w swoim składzie posiadają cenne maszyny rolnicze. Dodatkowe ubezpieczenie musi wykraczać poza ubezpieczenie: budynków gospodarstwa rolniczego, odpowiedzialności cywilnej rolników, upraw rolnych, odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów.

Obowiązkowe ubezpieczenie rolników, a elementy Polisy

Obowiązkowe ubezpieczenie rolników charakteryzuje się prawidłową Polisą ubezpieczeniową, która zawiera następujące elementy: dane identyfikujące ubezpieczonego i ubezpieczającego. Wysokość i zakres ubezpieczenia, wszelkie klauzule ubezpieczeniowe, okres obowiązywania ubezpieczenia, kwota systematycznych składek oraz termin ich zapłaty, numer konta bankowego ubezpieczyciela, podpisy dwóch stron. Termin Polisy może się zmienić w porównaniu do tego zawartego w umowie, jeżeli składka nie zostanie uiszczona w terminie.

cdr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023