O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-10-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Dzierżawa gruntów rolnych – jak to działa, jakie warunki trzeba spełnić?

Dzierżawa gruntów rolnych

Dzierżawa gruntów rolnych to jeden z podstawowych sposobów objęcia ziemi we własne posiadanie. Trzeba spełnić kilka warunków, by jako indywidualny rolnik móc przystąpić do przetargu. Ponadto działalność prowadzona na dzierżawionym obszarze musi odbywać się z zachowanie kultury rolniczej.

Dzierżawa gruntów rolnych, podstawowe wymogi

Poza kupnem, wynajmem popularnym sposobem by stać się posiadaczem gruntów rolnych jest ich dzierżawa. Dokonać jej można na podstawie umowy dzierżawy z osoba fizyczna lub KOWR bądź jednostki samorządu terytorialnego. Ta forma wejścia w posiadanie ziemi jest o wiele łatwiejsza i charakteryzuje się mniejszymi obostrzeniami od kupna. Chcą uczestniczyć w przetargu - dzierżawa gruntów rolny należy spełnić wymogi stawiane rolnikom, gdyż właścicielem gruntu jest KOWR lub jednostka samorządu terytorialnego. W pierwszej kolejności grunty oferowane są rolnikom indywidualnym.

Czytaj także: Protest rolników w Warszawie. “Piątka dla zwierząt” to pokaz siły Kaczyńskiego?

Dzierżawa gruntów rolnych, a status rolnika indywidualnego

Dzierżawa gruntów rolnych 05102Aby uzyskać taki status indywidualnego rolnika należy: minimum 5 lat zamieszkiwać nieruchomość gminy, na terenie której posiadamy jedną z nieruchomości rolnej oraz w odrębnej gminie przez przedział czasowy bezpośrednio poprzedzający zmianę miejsca zamieszkania, jeżeli jedna z ziemi gospodarstwa jest na terenie owej gminy. W celu potwierdzenia zameldowania należy przedstawić dokument wskazujący na pobyt stały. Ponadto trzeba posiadać kwalifikacje rolnicze. Należy osobiście prowadzić działalność rolniczą o łącznej ilości hektarów maksymalnie 300, przez co najmniej 5 lat. Jeżeli rolnik w dniu ogłoszenia konkursu ma mniej niż 40 lat lub spełnione są warunki z decyzji o przyznaniu pomocy w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW na lata 2014-2020. Wykazać ponadto brak zaległości w zobowiązaniach finansowych względem KOWR, Skarbu Państwa bądź ZUS, KRUS lub jednostek samorządu terytorialnego. Dzierżawa gruntów rolnych może dotyczyć tylko tych położonych w gminie zamieszkania rolnika lub graniczącą z nią.

Dzierżawa gruntów rolnych – kwestie organizacyjne

Dopiero spełniając powyższe wymagania można przystąpić do przetargu. Wysokość czynszu to średnia cena decytony pszenicy na hektar. Ceny te obwieszcza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego co 6 miesięcy. II kwartał 2019 r. plasował się na poziomie 67,20 zł/dt. W 2019 r. z ramienia KOWR wydzierżawiono 44 233 hektarów ziemi rolnych. Dzierżawa gruntów rolnych za 1 hektar wynosiła średnio 7,8 dt pszenicy, czyli około 524 zł. W sumie w 2019 roku zawarto 4 888 umów. Działalność prowadzona na wydzierżawionych terenach musi być prowadzona zgodnie z dobrą kulturą rolną.


cdr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023