O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-06-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Muszka plamoskrzydła – groźny szkodnik upraw sadowniczych. Jak go zwalczać?

Muszka plamoskrzydła

Muszka plamoskrzydła Drosophila suzukii jest przykładem inwazyjnego szkodnika, który po pojawieniu się w Polsce, w bardzo krótkim czasie stał się poważnym problemem w uprawach.

Pierwsze naloty owadów odnotowano w 2014 roku, a już są zmorą sadowników. Szczególnie zagrożone są gatunki wytwarzające owoce miękkie, takie jak na przykład czereśnie i wiśnie. Jak skutecznie chronić owoce przed muszką plamoskrzydłą?

Muszka plamoskrzydła – dlaczego jest groźnym szkodnikiem?

Muszka plamoskrzydła jest polifagiem, który żeruje na wielu gatunkach, ale w szczególności upodobał sobie owoce miękkie. Kluczowa dla owada jest możliwość łatwego rozcinania skórki pokładełkiem, a to znakomicie udaje się z wiśnią i czereśnią. Szkodnik składa jaja wewnątrz owoców, w miąższu.

Objawy żerowania muszki plamoskrzydłej w czereśni i wiśni:

– Symptomy uszkodzeń nie są od razu widoczne, bez dokładnego przyglądania się pojedynczym owocom. Jest to bardzo groźnie, ponieważ można nie wykryć problemu na czas. Dlatego tak ważny i konieczny jest monitoring sadu.
– Objawy żerowania muszki plamoskrzydłej pojawiają się dopiero w trakcie transportu lub przechowywania. Skórka zapada się wokół miejsca uszkodzenia. Owoce gniją. Tracą wartość handlową i konsumpcyjną.
– Uszkodzone owoce to otwarta furtka zarówno dla innych szkodników, jak i dla chorób na przykład gronkowca szarego Botrytis cinerea. Może dochodzić do kolejnych zniszczeń, co z kolei w trakcie przechowywania zaszkodzi także zdrowym owocom.
– Niezwalczanie muszki plamoskrzydłej może doprowadzić do całkowitego zniszczenia plonu. Straty w wyniku żerowania muszki plamoskrzydłej oscylują na poziomie 50-100 procent. Masowe występowanie muszki często kończy się straconym rokiem w sadzie i poważnymi stratami.

Monitoring muszki plamoskrzydłej

Najlepszym sposobem na ochronę czereśni i wiśni przed muszką plamoskrzydłą jest wczesne wykrycie szkodnika i odpowiednia reakcja po przekroczeniu progu zagrożenia. Dlatego kolosalne znaczenie ma monitoring. Do monitorowania sadu stosuje się pułapki wabiące z antraktem, na przykład Drososan.

Pułapki wiesza się, gdy owoce są już wyrośnięte, ale jeszcze nie dojrzały – co najmniej miesiąc przed dojrzeniem. Najpierw należy je zawiesić w pobliżu sadu na wysokości 1-1,5 metra, najlepiej w miejscach zacienionych. Jeśli w ciągu kilku dni zauważy się złowione szkodniki, pułapki trzeba zamontować w sadzie. Tym razem na wysokości owoców wiśni i czereśni.

W hektarowym sadzie umieszcza się nawet dwieście pułapek, na przykład co cztery-pięć metrów w każdym rzędzie. Pułapki należy sprawdzać co pięć do siedmiu dni. Monitoring przeprowadza się aż do końca zbiorów. Jeśli w ciągu tygodnia w pułapkę złowi się nie więcej niż dziesięć much, próg zagrożenia jest niski. Gdy przekroczy tę liczbę, próg jest średni i jest to już sygnał alarmowy. Wówczas zaleca się zastosować zabieg ochronny z użyciem insektycydu.

Dowiedz się więcej o preparacie Exirel® – Ochrona przed szkodnikami

Muszka plamkoskrzydła

Exirel® – skuteczny preparat na muszkę plamoskrzydłą

Na muszkę plamoskrzydłą zaleca się preparat Exirel®, gdyż ma lepszą skuteczność w porównaniu z innymi środkami ochrony roślin, a przy tym krótki, bo 7-dniowy okres karencji. Działa długo, nawet przez trzy tygodnie i jest bezpieczny dla owadów pożytecznych. Zabiegi insektycydem Exirel® wykonuje się w przypadku odnotowania wzmożonego okresu żerowania szkodnika.

Fazy stosowania to dziewięćdziesiąt procent osiągniętej wielkości owoców do fazy dojrzałości zbiorczej – BBH 79-87. Wykonuje się dwa zabiegi w sezonie, w odstępie dziesięciodniowym. Zalecana dawka to 750 ml/ha i opryskiwanie drobnolistne.

 

swiatrolnika.info 2023