O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-06-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Wypadki rolnicze podczas prac polowych – 7 wskazówek jak im zapobiegać!

Wypadki rolnicze

Wypadki rolnicze zdarzają się szczególnie często podczas okresu żniw. Niebezpiecznym zdarzeniom podczas prac polowych można jednak skutecznie zapobiegać. Jak to zrobić? Oto 7 prostych wskazówek

Wypadki rolnicze – jak im zapobiegać?

Okres żniw już tuż tuż,Wypadki rolnicze a maszyny są gotowe do zbiorów. Praca podczas upałów jest niezwykle stresująca i męcząca. Takie warunki sprawiają, że o wypadki rolnicze nie jest trudno. Można im jednak zapobiec przy pomocy tych 7 wskazówek.

1. Poinstruuj pracowników o bezpieczeństwie pracy

Rolnik musi poinstruować swoich pracowników w zakresie bezpieczeństwa pracy na polu. Nawet jeśli osoby pracujące przy żniwach znają się na rzeczy, rolnik zobowiązany jest do wyjaśnienia najważniejszych rzeczy, tak aby zapełnić ewentualne luki w wiedzy pracowników. Warto przygotować pisemne instrukcje, zawierające ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa pracy.

2. Unikaj zmęczenia pracowników

Ważną rolę odgrywają również godziny pracy. Wypadki rolnicze mogą wystąpić, gdy pracownicy są zmęczeni i zestresowani do granic swoich możliwości. Przestrzeganie ustawy o czasie pracy jest obowiązkowe, ale również logiczne. Ze zmęczonego pracownika jest bowiem więcej szkody niż pożytku. Konieczne może być wprowadzenie regulacji pracy zmianowej.

3. Przestrzegaj wymogów prawa drogowego

Podczas obsługi maszyn do zbioru należy również przestrzegać wszystkich przepisów ruchu drogowego. Na przykład osoba odpowiedzialna musi znać wymiary pojazdu i uzyskać wszelkie niezbędne pozwolenia. Wszystkie części pojazdu muszą być doprowadzone do pozycji transportowej na czas podróży. Ostre krawędzie i wystające części muszą być zakryte i zabezpieczone. Podczas pracy harwestera wszystkie ruchome części muszą być przykryte lub wyposażone w urządzenia ochronne dostarczone przez producenta. Otwieranie urządzeń ochronnych może być możliwe tylko za pomocą narzędzi.

4. Nie sięgaj do uruchomionych maszyn

Wypadki rolnicze często powodowane są przez ingerencję w uruchomione maszyny. Prace konserwacyjne i naprawcze należy wykonywać tylko przy wyłączonym silniku i dopiero od momentu zatrzymania się wszystkich obracających się części. Podczas pracy na częściach o ostrych krawędziach, na przykład przy nożach do cięcia, należy nosić odpowiednie rękawiczki. Po ponownym uruchomieniu maszyny wszystkie urządzenia ochronne muszą być zainstalowane, a wszystkie osoby muszą znajdować się poza strefą zagrożenia.

5. Maszyny hlouj tylko z odpowiednim sprzętem

Szczególnie w późnym sezonie maszyny częściej grzęzły w polu z powodu mokrego podłoża. Dlatego wiele firm zaopatrzyło je w gąsienice. Jeśli jednak nasza maszyna nie ma możliwości wydostania się z błota, trzeba „odholować” ją tylko przy pomocy odpowiedniego sprzętu. Sprzęt do holowania musi być całkowicie nieuszkodzony i zaprojektowany pod kątem przewidywanych obciążeń. Częstym słabym punktem wzdłuż lin są punkty mocowania na maszynach, na przykład zaczepy, przyczepy lub punkty zaczepienia na betonowych obciążnikach przednich. Nie są one zaprojektowane do takich obciążeń i mogą spowodować wypadki rolnicze.

6. Do konserwacji używaj podstawek podnośnikowych

Regularna konserwacja maszyn jest niezbędna. W przypadku prac przy maszynie, napęd musi być wyłączony i bezpiecznie podparty. Dlatego zawsze używaj dobrze zabezpieczonych podstawek podnośnikowych. Kluczyk zapłonowy należy wyjąć, pojazd zabezpieczyć przed stoczeniem się i przestrzegać instrukcji obsługi producenta.

7. Komfort w kabinie

Fotel w kabinie powinien być odpowiednio dopasowany do kierowcy. Prawidłowa regulacja siedzenia wydłuża jego żywotność nawet o 600 godzin, w zależności od rzeczywistych obciążeń. Ponadto kręgosłup jest optymalnie odciążony, zmniejsza się napięcie w okolicy pleców i przeciwdziała przedwczesnemu zmęczeniu kierowcy. Siedzenia kierowcy muszą być regularnie serwisowane, ponieważ ich mechanika może się zużyć. Temperatura wnętrza kabiny nie powinna różnić się od temperatury zewnętrznej o więcej niż sześć stopni Celsjusza. W ten sposób zapewniamy optymalną wydajność i dobre samopoczucie kierowcy.

Minister Ardanowski podsumował dwa lata swojej pracy

agrarheute.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023