O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-01-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Eksport polskiego mleka do Chin nie jest już zagrożony!

Eksport polskiego mleka

Rynek mleka w 2020 roku przeszedł liczne perturbacje w związku z pandemią koronawirusa, która doprowadziła do zamknięcia granic na świecie i zamknięcia rynku HoReCa w Europie. Po wielu obawach w związku z brakiem możliwości zbytu świeżych wyrobów mleczarskich okazało się, że branża mleczarska wyszła z kryzysu relatywnie suchą stopą, a jej bilans na koniec 2020 roku jest dodatni. Jednak Chiny stawiały nowe wymagania w postaci testów na obecność koronawirusa na opakowaniach, przez co zagrożony był eksport polskiego mleka do Chin. Polska Izba Mleka zaapelowała do Ministra Rolnictwa o powołanie specjalnego certyfikowanego laboratorium, które mogłoby sprostać chińskim wymaganiom.

Eksport polskiego mleka niezagrożony

Interwencję w tej sprawie podjęła również Agnieszka Maliszewska z Polskiej Izby Mleka, która wysłała pismo do Państwowego Instytutu Weteraryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego. Jak wynika z odpowiedzi przesłanej przez PIWet-PIB, eksport polskiego mleka do Chin nie jest już zagrożony. PIWet-PIB posiada bowiem możliwość badania opakowań, a także produktów mleczarskich chłodzonych i mrożonych oraz trwałych typu mleko UHT czy mleko w proszku.

Ze względu na fakt, że brak jest jakichkolwiek oficjalnych wytycznych dotyczących pobierania materiału badawczego na obecność koronawirusa, PIWet-PIB proponuje, aby w przypadku opakowań postępować zgodnie z wytycznymi normy PN-EN ISO 15216-12, czyli używając sterylnej wymazówki bawełnianej nasączonej w PBS. Następnie należy zanotować przybliżoną powierzchnię, z której pobrano próbkę. W przypadku produktów mleczarskich chłodzonych i mrożonych oraz trwałych typu mleko UHT czy mleko w proszku wystarczy przesłać PIWet-PIB kilka opakowań produktu.

Szczepionka dla norek i jenotów opracowywana w Finlandii

Eksport polskiego mleka – krajowe laboratorium zbada próbkiEksport polskiego mleka

PIWet-PIB zaznacza, że próbki wymazów z opakowań należy schłodzić do temperatury 5 st. C i w tak schłodzonej formie przesłać do badań. Jeśli jednak transport będzie dłuższy niż 3 dni, próbki należy zamrozić. W przypadku próbek produktów mleczarskich chłodzonych i mrożonych oraz trwałych typu mleko UHT czy mleko w proszku należy je przesłać w formie dla nich właściwej.

Czas oczekiwania na wyniki badań to 2-3 dni robocze, jednak w przypadku dużej liczby przesłanych próbek może on się wydłużyć. Instytut informuje, że wykaże pełną gotowość diagnostyczną w pierwszym tygodniu lutego, ze względu na konieczność przeprowadzenia walidacji metody dla nowych matryc. Dzięki temu, że PIWet-PIB będzie bezproblemowo badać próbki, eksport polskiego mleka do Chin i pozycja polskich produktów mleczarskich na chińskim rynku będą niezagrożone.

 

swiatrolnika.info 2023