O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-07-2022

Autor: Jacek Podgórski

Jelenie z krwawiącym porożem? Ten widok nie powinien nas dziwić

jelenie

Latem występuje tzw. wycieranie poroża przez jelenie byki. Ten widok może dziwić wiele osób, ale jest on najzupełniej normalny. 

"Można spotkać osobniki ze zwisającymi z poroży, krwawymi +frędzlami+" – powiedział w czwartek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Jelenie z krwawiącym porożem do normalny widok

Jak zaznaczył, "widok ten czasami niepokoi turystów, ale jest to zjawisko całkiem naturalne".

Poroże – przypomniał leśnik – "jest nasadzane przez jelenie co roku i rośnie w okrywie skórnej zwanej scypułem, która jest mocno ukrwiona i unerwiona".

"W momencie skostnienia ostatecznie wykształconych tyk, następuje ich wycieranie z niepotrzebnej już i martwej okrywy, co często prowadzi do powstania krwawiących ran. Na pięknie ubarwionych, wytartych tykach pozostaje tylko głęboki rysunek rowków po naczyniach krwionośnych, zwany w języku łowieckim +uperleniem+" – wyjaśnił rzecznik.

Nasadzanie poroża jakie odbywają jelenie trwa od marca do lipca. Jest uzależnione od kondycji i wieku byka. Natomiast wycieranie poroża odbywa się przez kilka dni.

"Byki pozostające już w odosobnieniu, końcem sierpnia przystąpią do rykowiska, walcząc między sobą o względy łań. Każdy z konkurentów starać się będzie zebrać jak największą +chmarę+ wokół siebie" – dodał Marszałek.

W lasach krośnieńskiej RDLP żyje prawie 14 tys. jeleni. Spośród nich 4,5 tys. to są byki w różnym wieku, ponad 7 tys. łań i blisko 2 tys. młodych, zwanych cielakami.

jelenie

Czytaj także: Okres polowań na jelenie wydłużony? Nowy projekt resortu klimatu

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023