O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-04-2020

Autor: Emilia Gromczak

Sąsiedztwo warzyw. Jak osiągnąć wyższą korzyść? Co siać obok siebie?

Sąsiedztwo warzyw

Sąsiedztwo warzyw jest istotne, kiedy chcemy osiągnąć wyższe korzyści w uprawie. Niektóre gatunki mają bowiem korzystny wpływ na inne, dlatego warto pamiętać o ich odpowiednim połączeniu. Najbardziej znany układ to marchew z cebulą. Dzięki intensywnemu zapachowi cebuli marchew nie jest narażona choćby na działanie szkodników.

Sąsiedztwo warzyw, a wpływ na plon 

Odpowiednie sąsiedztwo warzyw ma korzystny wpływ na plony. Dzięki takiemu działaniu zapobiegamy pojawieniu się chorób warzyw. Standardowy przykład, który stosuje się w ogrodzie to sąsiedztwo marchwi i cebuli. Intensywny zapach cebuli odstrasza połyśnicę marchwiankę, która szkodzi marchwi. Z kolei marchew Co siac obok siebie?odstrasza szkodnika zwanego śmietkiem cebulankiem. Zjawisko korzystnego lub niekorzystnego oddziaływania na siebie roślin nazywa się allelopatią.

Co jeszcze warto siać obok siebie? Połączenie rzodkiewki z marchewką lub pietruszką to korzystne sąsiedztwo warzyw. Rzodkiewka kiełkuje szybko, dlatego wskazuje przebieg rzędów, co ułatwia usuwanie chwastów z międzyrzędzi. Kolejny przykład to posianie czosnku z wieloma innymi roślinami. Czosnek to bardzo dobry sąsiad roślin, ponieważ ze względu na intensywny zapach odstrasza szkodniki np. czosnek obok truskawek uchroni je przed szarą pleśnią. W przypadku pomidora dobry wybór to posianie obok bazylii. Bazylia odpędzi od pomidorów mszyce oraz przędziorki i przyciągnie pszczoły. Bazylię warto też posadzić pod drzewami morelowymi. Jeśli siejemy fasolę, korzystne będzie posadzenie obok mięty. Mięta skutecznie odstrasza mrówki i niektóre owady latające. Z kolei obok warzyw kapustnych warto zasiać koper, który zmniejszy ryzyko inwazji bielinka kapustnika. 

Jakie warzywa nie powinny być obok siebie?

Sąsiedztwo niektórych warzyw może również mieć niekorzystny wpływ na siebie wzajemnie. Nie należy siać obok siebie roślin z tej samej rodziny botanicznej typu pomidory i papryka. Szkodniki, które atakują pomidory mogą przejść na paprykę. Jest to spowodowane tym, że organy podziemne warzyw często wydzielają do gleby chemiczne związki, które hamują rozwój i wzrost innych roślin. Zjawisko korzystnego lub niekorzystnego oddziaływania to tzw. allelopatia. Jakie sąsiedztwo warzyw jest niewskazane? Nie powinniśmy siać fasoli z czosnkiem, cebulą i kapustą, kapusty i rzodkiewki z pomidorami, pomidorów z papryką i ogórkami, pomidorów z ziemniakami oraz cebuli z fasolą.

Czytaj: Susza rolnicza – jak uratować plony przed jej skutkami? Sprawdź!

target.com.pl/fot.EG

swiatrolnika.info 2023