O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-08-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Warzywa cebulowe – jak przeprowadzić zabiegi nawadniania?

Warzywa cebulowe

Warzywa cebulowe wymagają określonych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak spulchnianie gleby, odchwaszczanie czy odpowiednie nawadnianie. Zabiegi stosuje się głównie w celu zapobieganiu nierównomiernym i opóźnionym wschodom cebuli rosnącym przede wszystkim na glebach ciężkich.

Warzywa cebulowe – nawadnianie cebuli

Zarówno por, jak i cebula – bardzo dobrze reagują na zabieg pielęgnacyjny, polegający na nawadnianiu. Cebula charakteryzuje się dość płytkim systemem korzeniowym, który sięga maksymalnie do 30 cm głębokości, dlatego też w czasie długich okresów niedostatku wody, może reagować w sposób niekorzystny np. formowaniem podwójnego stożka wzrostu. Warzywa cebulowe wykazują najwyższe zapotrzebowanie na wodę na etapie formowania cebul, jednak należy pamiętać, że w pozostałych fazach wzrostu optymalne warunki wilgotnościowe również są ważnym elementem. Wysokość nawadniania powinna być uzależniona od panujących warunków atmosferycznych, ale warto w tym celu użyć tensjometru, który pozwoli dokładnie określić niedobory wody.

Czytaj także: Odrolnienie gruntów zbyt częste? Przez 20 lat ubyło nam 2 mln hektarów

Warzywa cebulowe – nawadnianie pora

Warzywa cebulowe ekologiczne mainPor charakteryzuje się największą wrażliwością na niedobory wody tuż po wysadzeniu rozsady i od połowy lipca do połowy września w momencie szybkiego przyrostu masy naziemnej. Warzywa cebulowe i ich nawadnianie uzależnione jest bezpośrednio od tego, w jaki sposób przebiega pogoda w danym okresie, jednak nawadnianie pora powinno być przeprowadzone minimum 5-8 razy. Należy pamiętać, że całkowite zapotrzebowanie pora na wodę może wynosić nawet do 500 mm wody, podczas gdy cebuli od 60 do 200 mm wody.

Warzywa cebulowe – nawadnianie czosnku

Wymagania wodne czosnku są zbliżone do zapotrzebowania cebuli. Najwyższą plenność czosnku uzyskuje się najczęściej na glebach, które charakteryzują się zbilansowanym stosunkiem wodno-powietrznym i wysoką retencją wodną np. lessy, gleby torfowe, czarnoziemy i mady. Warzywa cebulowe wykazują najwyższe zapotrzebowanie na wodę podczas intensywnego przyrostu ząbków. Czosnek zasadzony w czasie jesieni potrzebuje zabiegu nawadniania od połowy maja aż do końca czerwca, zaś wysadzony wiosną – od czerwca do lipca. Proces nawadniania czosnku wywiera bardzo korzystny wpływ na jego plenność i jakość główek. Warzywa cebulowe nawadniane we właściwy sposób charakteryzują się jędrnymi ząbkami o znacznie wyższej masie niż te, które wzrastały na niewystarczającej ilości wody.

cdr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023