O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-06-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

WPR – Copa i Cogeca wzywają negocjatorów do kompromisu

WPR

Copa i Cogeca wzywają negocjatorów WPR do stanięcia na wysokości zadania i przyjęcia kompromisu, który w równej mierze zabezpieczy wyniki gospodarcze i środowiskowe. Copa i Cogeca są zdania, że im szybciej zostanie osiągnięte porozumienie, tym szybciej będzie można skupić się na konkretnych działaniach w terenie. Wspólna polityka rolna, zapoczątkowana w 1962 r., jest partnerstwem między sektorem rolnym i społeczeństwem, między Europą i rolnikami.

WPR – apel Copa i Cogeca

Negocjacje dotyczące WPR trwają, Copa i Cogeca są zaniepokojone jednak ostatnimi wydarzeniami w przebiegu rozmów. Od wspólnej polityki rolnej zależą dochody milionów rolników, nasze bezpieczeństwo żywnościowe, nasza strategiczna niezależność oraz zrównoważony rozwój naszego terytorium.

Nikt już o tym nie mówi w Brukseli, ale ta WPR nakłada poważne wymagania środowiskowe na rolników i ich spółdzielnie. Nie owijajmy w bawełnę - dochody rolników ciągle spadają, budżet WPR jest coraz bardziej okrojony, a konkurencja międzynarodowa jest coraz ostrzejsza, przez co rolnicy będą mieli trudności z ich spełnieniem. Zależy nam na WPR i na jej skuteczności. Wbrew twierdzeniom niektórych organizacji pozarządowych reforma ta nie jest pseudoekologizacją - będzie ona poważnym wyzwaniem zarówno dla małych jak i dla dużych gospodarstw.

– informują Copa i Cogeca.

To przecież rolnicy działają w terenie i są świadomi zakresu problemów związanych z ochroną środowiska. To my jako pierwsi ponosimy i będziemy ponosić ich konsekwencje. Unijni negocjatorzy powinni uwierzyć, że rolnicy dołożą wszelkich starań. Liczymy, że Parlament Europejski i Rada po latach negocjacji szybko przyjmą pakiet reformy.

– dodają.

Copa i Cogeca są zdania, że im szybciej zostanie osiągnięte porozumienie, tym szybciej będzie można skupić się na konkretnych działaniach w terenie.

IUNG: w całej Polsce nie ma suszy. Ale czy susza może wrócić?

WPR – wsparcie dla rolników

Wspólna polityka rolna (WPR), zapoczątkowana w 1962 r., WPR Copa Cogecajest partnerstwem między sektorem rolnym i społeczeństwem, między Europą i rolnikami. Jej cele to:

  • wspieranie rolników i poprawa wydajności rolnictwa przez zapewnienie stabilnych dostaw żywności po przystępnych cenach
  • zapewnienie unijnym rolnikom odpowiedniego standardu życia
  • wspieranie zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi i przeciwdziałania zmianie klimatu
  • ochrona obszarów wiejskich i krajobrazów w całej UE
  • kultywowanie gospodarki wiejskiej przez promowanie zatrudnienia w rolnictwie, przemyśle rolno-spożywczym i w sektorach powiązanych.

WPR jest wspólną polityką, która dotyczy wszystkich krajów UE. Jest zarządzana i finansowana na poziomie europejskim ze środków pochodzących z budżetu UE.

Działalność rolnicza musi być opłacalna a jednocześnie zrównoważona i przyjazna dla środowiska. Rolnicy muszą też utrzymywać gleby w dobrym stanie i chronić różnorodność biologiczną.

Ze względu na nieprzewidziane okoliczności oraz wpływ rolnictwa na środowisko sektor publiczny odgrywa istotną rolę w tym obszarze. Wsparcie oferowane w ramach WPR obejmuje:

  • wsparcie dochodów za pomocą płatności bezpośrednich zapewniających stabilność tych dochodów oraz wynagradzających rolników za przyjazną dla środowiska działalność i dostarczanie dóbr publicznych, za które z reguły nie otrzymują wynagrodzenia, np. za dbanie o obszary wiejskie
  • środki wspierania rynku, tj. działania w celu zaradzenia trudnym sytuacjom na rynku, takim jak nagły spadek popytu z powodu zagrożenia dla zdrowia lub spadek cen na skutek tymczasowej nadwyżki produktu
  • środki na rzecz rozwoju obszarów wiejskich wraz z programami krajowymi i regionalnymi mające na celu zaspokojenie szczególnych potrzeb i sprostanie wyzwaniom, przed którymi stoją obszary wiejskie.

krir.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023