O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-04-2020

Autor: Adam Szewczyk

Polscy drobiarze mogą zaoszczędzić miliony! Wystarczy zdjąć z nich zbędne obciążenia!

Polscy drobiarze

Polscy drobiarze mogą zaoszczędzić nawet 140 mln złotych – wynika z Informacji, którą przekazały Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz oraz Ogólnopolski Związek Producentów Drobiu POLDRÓB.

Polscy drobiarze mogą zaoszczędzić – ale jak?

Polscy drobiarze zrzeszeni w Krajowej Izbie Producentów Drobiu i Pasz oraz Ogólnopolskim Związku Producentów Drobiu POLDRÓB zwrócili się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o zmiany w przepisach, które miałyby uwolnić sektor od ponoszenia kosztów funkcjonowania funduszy promocji, obowiązku polscy drobiarze kurczakponoszenia wysokich opłat weterynaryjnych czy dokonywania koniecznej oceny drobiu.

Jesteśmy wdzięczni za pomoc jaką otrzymujemy w ramach tak zwanych tarczy antykryzysowych. Prosimy jednak premiera o likwidację obciążeń, które są dla drobiarstwa niezmiernie uciążliwe, a nie dają naszej branży, ani państwu polskiemu jakichkolwiek korzyści

– powiedział Stefan M. Chrzanowski, dyrektor biura Ogólnopolskiego Związku Producentów Drobiu „POLDRÓB”.

Polscy drobiarze są zdania, że sama konieczność partycypowania w kosztach związanych z utrzymywaniem Funduszy Promocji dałoby szansę na zaoszczędzenie ponad 60 mln złotych w skali roku.

To olbrzymia kwota, która nawet w warunkach braku kryzysu mocno obniża naszą konkurencyjność na rynkach międzynarodowych. Co gorsza, mam głębokie przekonanie, że sposób wydawania tych pieniędzy tak naprawdę wiele branży drobiarskiej nie przynosi

– przekonuje dyrektor biura „POLDROBU”.

Czytaj także: Pieniądze dla ukraińskich rolników popłyną z Unii Europejskiej! Dlaczego UE rozdaje nasze pieniądze?

Ocena wartości użytkowej – polscy drobiarze chcą zaoszczędzić w trudnych czasach

Polscy drobiarze krytycznie wypowiadają się także na temat obligatoryjnego działania jakim jest ocena wartości użytkowej drobiu.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że hodowcy wydając pieniądze na ocenę wartości użytkowej drobiu płacą za coś, z czego nie korzystają. Drób produkowany w Polsce opiera się o materiał hodowlany dostarczany przez renomowane firmy, który jest sprawdzony i doskonale opisany. Po co więc obciążać drobiarzy opłatami za anachroniczne procedury, które nie niosą z sobą jakiejkolwiek wartości dodanej

– pyta Piotr Lisiecki, prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, której polscy drobiarze są członkami.

Polscy drobiarze domagają się także równego traktowania wobec ich unijnych kolegów. Ich zdaniem opłaty za badania weterynaryjne mięsa w ubojniach są w Polsce zbyt wysokie. Jeśli sytuacja się nie zmieni, trudne położenie, w którym znaleźli się polscy drobiarze, może się pogorszyć.

Chodzi o to, aby koszty w naszym kraju nie były tak rażąco wyższe w porównaniu do kosztów ponoszonych przez zakłady w innych krajach w Unii Europejskiej. W Polsce jest to 5,5 groszy w przeliczeniu na ptaka, a zgodnie z niewdrożonym do krajowego prawodawstwa rozporządzeniem europejskim stawka opłat powinna oscylować wokół 2,5 groszy za sztukę ubitego kurczaka

– wyjaśniają szefowie Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz oraz Ogólnopolskiego Związku Producentów Drobiu „POLDRÓB”.

Polska jest unijnym liderem w eksporcie drobiu do krajów poza Wspólnotą oraz jednym z liderów w produkcji mięsa drobiowego. Sytuacja spowodowana pandemią koronawirusa sprawiła jednak, że polscy drobiarze domagają się interwencji na rynku. Produkcja mięsa drobiowego w Polsce, w ubiegłym roku, według danych Eurostatu, wyniosła 2 mln 593. tys. ton. Ponad połowa wyprodukowanego w naszym kraju drobiu została sprzedana na eksport, w tym głównie do Unii Europejskiej. Ceny mięsa drobiowego w ostatnim czasie spadły o ponad połowę.

kipdip/jac/fot. freepik

 

swiatrolnika.info 2023