PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / Podorywka ma jeden główny cel. Chodzi o ograniczenie strat wody

Podorywka ma jeden główny cel. Chodzi o ograniczenie strat wody

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-12 16:00:00
podorywka

Podorywka to już niestety zapomniany przez niektórych zabieg agrotechniczny. Zazwyczaj wykonuje się ją na lato w lipcu lub sierpniu.

Głównym celem podorywki jest ograniczenie strat wody. Poprzez wzruszenie gleby, która przesycha na powierzchni, zostają przerwane pory kapilarne i parowanie wody zostaje ograniczone. Dzięki temu procesowi woda, która jest zgromadzona pod przeschniętą warstwą powierzchniową, umożliwia wykonanie następnych zabiegów agrotechnicznych.

Wykonanie

Najlepszym narzędziem do wykonania podorywki jest pług podorywkowy lub płytko ustawiony zwykły pług orny. Podorywka to zabieg płytki, zazwyczaj stosowany na głębokości około 6-10 cm w ziemi. Warto wiedzieć, że jeśli zdecydujemy się na pług, to stosunek głębokości do szerokości skiby powinien wynosić 1:2. Z kolei, gdy planujemy na polu wysiew międzyplonu ścierniskowego lub jeżeli jest ono pokryte wysoką ściernią, to głębokość podorywki może wynosić 12–15 cm. W przypadku pracy z broną talerzową w zależności od kąta ustawienia talerzy brony w stosunku do kierunku ruchu intensywność pracy może być różna.

podorywka orka

Podorywka na zwalczanie perzu

Perz właściwy jest jednym z największych zagrożeń w uprawach rolniczych. Rozmnaża się poprzez rozłogi (wegetatywnie) oraz poprzez nasiona (generatywnie). Perz ma duże wymagania w stosunku do zawartości powietrza w glebie, dlatego główna masa rozłogów na glebach uprawnych występuje na głębokości 10-15 cm. Jedna roślina, wydająca pęd, może opanować w ciągu sezonu wegetacyjnego 15 -20 m2 powierzchni pola niezależnie od możliwości rozsiewania za pomocą nasion. Z perzem można walczyć mechanicznie lub chemicznie. Mechanicznie przydatna będzie podorywka, którą należy wykonać nieco głębiej niż standardowo. Podorywka spowoduje wyciągnięcie perzu do wierzchniej warstwy. Po przeschnięciu roli wyciąga się perz kultywatorem sprężynowym, broną średnią wytrzepuje rozłogi z grudek ziemi, następnie perz zgrabia się zgrabiarką i wywozi z pola. Sposób ten może być w miarę skuteczny przy suchej pogodzie.  

Sprawdź też: Elvio – program do zarządzania produkcją i grupami producentów rolnych

modr.mazowsze.pl/naszarola.pl/fot.pixabay.com


Pijany traktorzysta zawisł na skarpie. Złapał go policjant na urlopie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-01 17:45:00

Rolnik wjechał ciągnikiem na autostradę i… pod prąd. Ale to nie koniec

Autor: Magdalena Podgórska 2022-07-01 10:38:00

KRUS: ważne zmiany w ubezpieczeniu zdrowotnym już od dziś

Autor: Magdalena Podgórska 2022-07-01 10:18:00

BULT SMOGOWICZE