PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Unijny komisarz ds. energii: Dostawy gazu z Rosji spadły o połowę

Unijny komisarz ds. energii: Dostawy gazu z Rosji spadły o połowę

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-27 22:00:00
Dostawy gazu

Komisarz UE ds. energii Kadri Simson przyznał, że spadły dostawy gazu z Rosji. Dostawy surowca są obecnie na poziomie 50 proc. ilości sprzed roku.

Zdaniem Simson Rosjanie próbują szantażować Unię Europejską. Dostawy mogą się jeszcze bardziej zmniejszyć, a kryzys energetyczny może się pogłębić. Magazyny gazu w UE są dziś zapełnione średnio w 53 proc. Zgodnie z założeniami, poziom 80 proc. powinien być osiągnięty w listopadzie, co jednak może być niełatwe.

Rosja ogranicza dostawy gazu

,,Już 12 krajów członkowskich jest w jakimś stopniu dotkniętych ograniczeniem dostaw gazu przez Gazprom. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że sytuacja jest poważna, a kryzys może być jeszcze większy. W tym momencie dostawy gazu ze wschodu, z Rosji, są na poziomie 50 proc. w porównaniu z ilością dostarczaną rok temu. Dostawy mogą się jednak jeszcze bardziej zmniejszyć. (...) Rosja wybrała taktykę szantażu, więc musimy być pewni, że jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz" – powiedziała Simson.

,,Bardzo ważne jest, żebyśmy zachowali solidarność. Jedną z propozycji, którą przedstawię ministrom będzie koordynacja obniżania zapotrzebowania. Oszczędności muszą stać się priorytetem. W skali globalnej nie ma dość gazu, żeby zastąpić w 100 proc. surowiec pochodzący z Rosji" – dodała Estonka.

Dopytywana, co to konkretnie oznacza dla konsumentów, odparła, że zwykli obywatele nie muszą się martwić, że ich domy pozostaną w zimie bez ogrzewania. Zastrzegła jednak, że w przypadku przemysłu może wystąpić konieczność "priorytetyzacji".

dostawy gazu

Czytaj też: PIE: Polska jest dobrze przygotowana na wstrzymanie dostaw gazu

PAP/fot.pixabay