PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Transport zboża z Ukrainy przez Dunaj rozważany przez państwa G7

Transport zboża z Ukrainy przez Dunaj rozważany przez państwa G7

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-05 18:00:00
transport zboża

W poniedziałek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował, że transport zboża przez Dunaj jest badany przez G7.

Johnson, składając w Izbie Gmin sprawozdanie z zeszłotygodniowych szczytów Wspólnoty Narodów, G7 oraz NATO, zapewnił, że Wielka Brytania nie rozważa łamania konwencji z Montreux, międzynarodowej umowy regulującej ruch morski na Morzu Czarnym, i istnieją alternatywne rozwiązania, które nie wymagają obecności brytyjskich okrętów wojennych.

Państwa G7 rozważają transport zboża przez Dunaj 

Wszystko wskazuje na to, że transport zboża z Ukrainy przez Dunaj może dojść do skutku.

"Przywódcy państw grupy G7 przyglądają się możliwości transportu ukraińskiego zboża, uwięzionego wskutek rosyjskiej blokady morskiej, poprzez Dunaj"  poinformował w poniedziałek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Wyjaśnił, że transport zboża z Ukrainy "może wiązać się z twardszym podejściem, ale to, na co patrzymy, to możliwość wykorzystania rzek, w szczególności Dunaju". Dodał, że być może trzeba będzie to zrobić "w mniejszych ilościach", a nie w ramach jednego "gigantycznego konwoju morskiego" przez Morze Czarne.

transport zboża Dunaj

Johnson o szczycie NATO: Przerósł wszelkie oczekiwania

Transport zboża to nie jedyna kwestia, do której odniósł się premier Johnson. Ocenił też, że szczyt NATO w Madrycie "przerósł wszelkie oczekiwania" w kwestii jedności Zachodu i wspierania Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne. Jak dodał, to powinno obalić mit, że zachodnim demokracjom brakuje zdolności do wytrwania w przedłużających się kryzysach.

"Wszyscy z nas rozumieją, że jeśli Putin nie zostanie powstrzymany na Ukrainie, to znajdzie nowe cele dla swoich rewanżystowskich ataków. I że nie bronimy jakiegoś abstrakcyjnego ideału, ale pierwszej zasady pokojowego świata, która mówi, że dużym i potężnym krajom nie można pozwalać na rozczłonkowanie swoich sąsiadów i gdyby to było kiedykolwiek dozwolone, wtedy żaden naród nigdzie nie byłby bezpieczny"  mówił Johnson.

Tematem podczas obrad szczytu NATO było bezpieczeństwo żywnościowe w kontekście toczącej się wojny na Ukrainie.

"Dlatego naszym celem musi być zwycięstwo naszych ukraińskich przyjaciół. To znaczy, że Ukraina musi mieć siłę, aby zakończyć tę wojnę na warunkach, które opisał prezydent (Wołodymyr) Zełenski"  dodał.

Czytaj też: NATO: Rosja jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem

fot.pixabay.com