PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Rozminowanie ukraińskich portów może potrwać 10 dni. Jest jedno "ale"

Rozminowanie ukraińskich portów może potrwać 10 dni. Jest jedno "ale"

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-30 16:30:00
Rozminowanie

Możliwe jest rozminowanie wszystkich ukraińskich portów w około 10 dni, ale jednocześnie potrzebne jest dyplomatyczne rozwiązanie humanitarne.

Andriy Stavnitser, współwłaściciel największego operatora portowego na Ukrainie, TIS, podkreślił, że obecny problem z blokowaniem portów nie ma militarnego rozwiązania, bo żegluga handlowa nie jest flotą wojskową, a żadne ubezpieczenie nie pozwoli tym statkom pływać bez żadnych umów. Według Andrii Stavnitsera takie porozumienie można osiągnąć tylko za pośrednictwem ONZ i korytarza humanitarnego dla ochrony statków.

Rozminowanie portów jest możliwe

Rozminowywanie ukraińskich portów mogłoby się odbyć przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii. Przy pomocy takiego sprzętu, cała operacja może potrwać tylko 10 dni.

„Dzisiaj technologia zrobiła bardzo duży krok w tej sprawie. Istnieją dwa rodzaje dronów, które to robią. Jest dron powietrzny, który wygląda jak helikopter. Przelatuje nad wyznaczonym obszarem i skanuje pod kątem obecności pływających i oderwanych min. Istnieją również drony morskie, które unoszą się i wykrywają miny na głębokości” – mówi Andriy Stavnitser.

rozminowanie portów

Czytaj też: Ukraina straciła 460 tysięcy hektarów ziem rolnych. Pola zaminowane

agroportal.ua/fot.pixabay