PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Rosyjscy okupanci wciąż niszczą terminale zbożowe na Ukrainie

Rosyjscy okupanci wciąż niszczą terminale zbożowe na Ukrainie

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-30 09:00:00
terminale zbożowe

Rosyjscy okupanci ostrzelali dwa duże terminale zbożowe w Mikołajowie, należące do międzynarodowych firm Viterra i Bunge.

Bunge Limited to wiodąca na świecie firma w dziedzinie agrobiznesu i żywności. Firma działa w ponad 40 krajach. Vaiterra Ukraine jest spółką zależną Grupy Viterra i jest obecna na Ukrainie od 1996 roku. Viterra jest jednym z liderów na światowym rynku zaopatrzenia i dostaw produktów rolnych.

Rosjanie ostrzelali terminale zbożowe

Rosjanie niszczą terminale zbożowe na Ukrainie. Przedstawiciele kanadyjskiej firmy rolniczej Viterra poinformowali, że ich terminal w Mikołajowie spłonął. Firma, która jest częściowo własnością giganta towarowego Glencore PLC, powiedziała, że ​​jeden pracownik został ranny w wyniku ataku.

Zwraca się uwagę, że terminal Viterra może eksportować do 1,5 mln ton oleju roślinnego rocznie. Łączna pojemność magazynowa to ok. 150 tys. ton, a zdolność przeładunkowa ok. 3 mln ton rocznie – głównie soja, słonecznik i pszenica.

„Zwykle Nikołajew odpowiada za około jedną czwartą dostaw zboża w kraju, a zniszczenia mogą skomplikować wznowienie handlu morskiego, który został w dużej mierze zawieszony po inwazji” – napisała swoim Telegramie dyrektor departamentu polityki agrarnej Odessy OVA Alla Stoyanova.

Zniszczono również terminal należący do amerykańskiej firmy handlowej Bunge. Dla Bunge to drugi ostrzał firmowych obiektów na Ukrainie. Rzecznik firmy powiedział, że nie było ofiar, a obiekty firmy nie działały od początku wojny.

„Uderzono także w duży zakład przetwarzający olej słonecznikowy i inne terminale zbożowe, a środowy atak był kolejnym atakiem na Bunge” – dodał Stoyanova.

terminale zbożowe

Czytaj też: Skradzione ukraińskie zboże jest eksportowane przez 10 statków

agroportal.ua/fot.pixabay