PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Pożary strawiły już ponad 30 tys. ha lasów i nieużytków rolnych w Hiszpanii

Pożary strawiły już ponad 30 tys. ha lasów i nieużytków rolnych w Hiszpanii

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-19 13:45:00
Pożary

Trwające już od ponad tygodnia pożary w Hiszpanii strawiły już ponad 30 tysięcy hektarów lasów i nieużytków rolnych – oszacowała Obrona Cywilna tego kraju.

W całej Hiszpanii swoje domy z powodu zagrożenia ogniem musiało opuścić kilkanaście tysięcy ludzi. Żywioł doprowadził także do zamknięcia linii kolejowej między Madrytem a Galicią, a także ośmiu regionalnych dróg.  Ekipy ratownicze twierdzą, że w jego opanowaniu może pomóc odczuwalny w Hiszpanii we wtorek spadek temperatury powietrza.

Pożary zagrażają około 40 miejscowościom

Największe straty występują w pasie zachodnich gmin sąsiadujących z Portugalią, głównie we wspólnotach autonomicznych Estremadura, Andaluzja oraz Kastylia i Leon.

Najtrudniejsza walka z żywiołem toczy się od niedzieli w prowincji Zamora we wspólnocie Kastylia i Leon. Z danych Obrony Cywilnej wynika, że ewakuowano z tych terenów około 6 tys. osób. Główne zagrożenie stanowi obecnie duży pożar w gminie Losacio koło miasta Zamora, gdzie zginęły już dwie osoby.

Pożary

Szybko postępujące pożary zagrażają około 40 miejscowościom. Doprowadziły także do zamknięcia linii kolejowej między Madrytem a Galicią, a także ośmiu regionalnych dróg. Jedną z nieprzejezdnych tras jest droga pomiędzy miastem Zamora a Portugalią.

Ekipy ratownicze twierdzą, że w opanowaniu żywiołu może pomóc odczuwalny w Hiszpanii we wtorek spadek temperatury powietrza.

Czytaj też: Pożary w Południowej Europie. Tragiczne skutki fali upałów

PAP/fot.Twitter