PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / PIE: Dochody Rosji z VAT spadły w kwietniu o ponad połowę

PIE: Dochody Rosji z VAT spadły w kwietniu o ponad połowę

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-03 22:00:00
dochody Rosji z VAT

W kwietniu dochody Rosji z VAT spadły do 192 mld rubli i były o 54 proc. mniejsze niż w 2021 r., co oznacza silny spadek aktywności gospodarczej i recesję.

Rosja wpada w kryzys gospodarczy – uważa Polski Instytut Ekonomiczny. W czwartkowym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE" przypomniano, że państwa UE wprowadzają embargo na rosyjską ropę – w najbliższych dniach wstrzymają zakup 66 proc. ropy z Rosji, a do końca roku zrezygnują z 90 proc. zakupów. W opinii analityków dalsze sankcje są konieczne, bo Rosja podwaja wydatki na zbrojenia; wydatki na armię wzrosły z 351 mld rubli do 627 mld rubli.

Dochody Rosji z VAT spadły o ponad 50 proc

Jak zwrócili uwagę eksperci PIE, Rosja wpada w kryzys gospodarzy – recesję sygnalizuje rosyjski VAT. "W kwietniu dochody Rosji z VAT spadły do 192 mld rubli – to o 54 proc. mniej niż w 2021 r." – wskazali. Podkreślili, że oznacza to silny spadek aktywności gospodarczej oraz recesję.

Według analityków załamanie nastąpiło, mimo wysokiej inflacji – w normalnych warunkach wzrost cen zwiększa dochody budżetowe. "Część spadku względem poprzednich miesięcy wynika jednak z efektów kalendarzowych – dochody budżetowe w kwietniu są zawsze niższe niż w poprzednich miesiąca" – dodali.

W czwartkowym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE" przypomniano, że państwa UE wprowadzają embargo na rosyjską ropę – w najbliższych dniach wstrzymają zakup 66 proc. ropy z Rosji, a do końca roku zrezygnują z 90 proc. zakupów. Analitycy podkreślili, że embargo uderzy w najważniejsze źródło dochodów Rosji. Przypomnieli, że surowce energetyczne odpowiadały w kwietniu za 63 proc. dochodów budżetu centralnego. Dotychczas około 40 proc. rosyjskich zysków ze sprzedaży ropy pochodziło z krajów unijnych.

Dodano, że embargo na ropę pozwoli załatać luki w sankcjach obejmujących rosyjskie banki. Dotychczas część instytucji była wyłączona z obostrzeń, np. Sbierbank oraz Gazprombank. Banki te obsługiwały płatności krajów Unii za rosyjską ropę oraz gaz – przypomniano. "Wstrzymanie importu otwiera drogę do dalszych sankcji na rosyjski sektor finansowy – Unia Europejska już teraz ogłosiła m.in. odcięcie Sbierbanku od systemu SWIFT" – stwierdzono.

Dochody Rosji

Dalsze sankcje konieczne 

W opinii analityków dalsze sankcje są konieczne, bo Rosja podwaja wydatki na zbrojenia; wydatki na armię wzrosły z 351 mld rubli do 627 mld rubli. Zwrócili uwagę, że konieczność finansowania armii to dodatkowa presja dla rosyjskiego budżetu. "Zwiększone finansowanie nie pozwoli jednak na pełne uzupełnienie strat" – ocenili. Zastąpienie zniszczonego sprzętu będzie wymagać lat prac oraz dostępu do zagranicznych technologii. "Przykładem mogą być czołgi – w ostatnich tygodniach Rosja ściągnęła z magazynów na front przestarzałe T-62" – podsumowano.

Przywódcy na szczycie UE w tym tygodniu przyjęli decyzje o nałożeniu kolejnych sankcji na Rosję. Chodzi o embargo na ropę z tego kraju, z wyłączeniem rurociągów. Żeby nowe sankcje mogły wejść w życie, decyzja polityczna musi być jednak przekształcona w prawną. W czwartek ambasadorowie państw członkowskich przy UE podejmą kolejną próbę znalezienia porozumienia ws. sankcji. Do spotkania dojdzie w Luksemburgu.

Czwartek to 99. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. 

Czytaj też: Morawiecki: Widzimy, że sankcje na Rosję zaczynają działać

PAP/fot. pixabay


Szczyt G7: Pracujemy nad tym, by umożliwić Ukrainie eksport zboża

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 15:48:00

Rosjanie zniszczyli przedsiębiorstwo produkujące mrożone pieczywo

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 14:30:00

Rosjanie zajęli ekologiczne grunty rolne na Ukrainie

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-28 14:00:00

BULT SMOGOWICZE