PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Myszy zakażone gruźlicą nie chorują na COVID-19

Myszy zakażone gruźlicą nie chorują na COVID-19

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-03 19:00:00
Myszy

Jak informuje pismo "PLOS Pathogens", odpowiedź immunologiczna związana z zakażeniem gruźlicą zapobiega rozwojowi COVID-19 u myszy. 

W ostatnich dwóch latach główne przyczyny zgonów spowodowanych przez choroby zakaźne to powodująca gruźlicę bakteria Mycobacterium tuberculosis oraz wirus SARS-CoV-2 odpowiedzialny za COVID-19. Choroby te rzadko współistnieją i wielu specjalistów uważa, że szczepionka przeciwko gruźlicy może chronić przed COVID-19.

Myszy chore na gruźlicę nie chorują na koronawirusa 

Zespół prof. Richarda Robinsona z Ohio State University prowadził badania na dwóch różnych szczepach myszy, zainfekowanych bakterią M. tuberculosis. Zostały one wystawiona na działanie wirusa powodującego COVID-19. Jak się okazało, myszy z gruźlicą nie wykazywały objawów COVID-19, prawdopodobnie dlatego, że istniejąca wcześniej odpowiedź immunologiczna na gruźlicę zapobiegała namnażaniu wirusa w ich płucach.

Jeśli podobny mechanizm dotyczy także ludzi, może być jednym z powodów, dla których pojawiło się niewiele doniesień o osobach zarówno z gruźlicą, jak i COVID- 19, a kraje z wysokim wskaźnikiem zakażeń gruźlicą mają niski wskaźnik zakażeń COVID-19. Autorzy sugerują, że przyszłe badania powinny koncentrować się na interakcji pomiędzy COVID-19 a zakażeniem gruźlicą u ludzi.

Przypomnijmy, że koty z kolei mogą chorować na koronawirusa, jednak nie mutuje on w niebezpiecznym kierunku. W USA potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wariantem delta SARS-CoV-2 u kota domowego. 

Myszy

Czytaj też: Tkanka tłuszczowa myszy może być redukowana poprzez usunięcie genu

PAP/fot. pixabay


Zboże skradzione przez Rosję? Brytyjska technologia zdemaskuje złodziei 

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-28 08:38:00

Mieszkańcy Mariupola głodują. Jedzą gołębie, brakuje wody pitnej

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-28 08:25:00

Unijny komisarz ds. energii: Dostawy gazu z Rosji spadły o połowę

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-27 22:00:00

BULT SMOGOWICZE