PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Media: Cena gazu w Holandii jest najwyższa w całej UE

Media: Cena gazu w Holandii jest najwyższa w całej UE

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-08-11 08:00:00
cena gazu

Cena gazu w Holandii jest najwyższa ze wszystkich krajów Unii Europejskiej – informuje program Nieuwsuur. Droższy jest także prąd.

Holenderskie gospodarstwa domowe płaciły ostatnio za ten surowiec ponad dwa razy więcej, niż przeciętne gospodarstwo w UE. Droższy jest także prąd. W lipcu holenderska rodzina płaciła 419 euro za megawatogodzinę energii elektrycznej. Drożej było jedynie w Danii i we Włoszech.

Cena gazu w Niderlandach wyjątkowo wysoka

Autorzy programu Nieuwsuur emitowanego w telewizji publicznej z pomocą ekspertów firmy Energie Compare, która zajmuje się analizą cen energii, obliczyli, że przeciętna rodzina płaciła w lipcu br. 283 euro za megawatogodzinę (MWh) gazu, o połowę więcej niż w sąsiedniej Belgii lub Niemczech.

Droższy jest także prąd. W lipcu holenderska rodzina płaciła 419 euro za megawatogodzinę energii elektrycznej. Drożej było jedynie w Danii i we Włoszech.

Ze względu na rosnące koszty życia związki zawodowe apelują do rządu o wprowadzenia maksymalnej ceny na energię oraz produkty spożywcze.

„Koncerny paliwowe osiągają gigantyczne zyski, a ludzi nie stać na płacenie rachunków za prąd i gaz” – mówił w programie prezes związku zawodowego FNV Tuur Elzinga.

cena gazu

Czytaj też: Jest porozumienie UE ws. zmniejszenia zapotrzebowania na gaz

PAP/fot. pixabay