PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Małpia Ospa zbliża się do Polski. Przypadki w Belgii i Francji 

Małpia Ospa zbliża się do Polski. Przypadki w Belgii i Francji 

Autor: Tomasz Racki 2022-05-20 08:06:00
małpia ospa

Po tym jak małpia ospa została wykryta u homoseksualnych mężczyzn w Hiszpanii, wirusa zdiagnozowano w Belgii i Francji. Choroba zbliża się do Polski. 

W Madrycie ogłoszono alert sanitarny z powodu wykrycia w tym regionie 7 wstępnie potwierdzonych oraz 22 podejrzanych przypadków zakażenia wirusem małpiej grypy – poinformowała Europa Press w czwartek. Madryckie służby sanitarne oczekują na dalsze wyniki badań laboratoryjnych, przeprowadzają dochodzenie epidemiologiczne oraz identyfikują możliwe kontakty chorych.

Małpia ospa w Belgii

W Belgii potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wirusem małpiej ospy – poinformowała w czwartek późnym wieczorem stacja VRT, powołując się na źródła medyczne. Zakażona osoba zgłosiła się do instytutu chorób tropikalnych w Antwerpii.

Według stacji VRT zakażona osoba "nie jest bardzo chora". Pierwsze przypadki choroby jaką jest małpia ospa wykryto wcześniej m.in. w Kanadzie, USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii.

Małpia ospa zaatakowała we Francji

Jak poinformowało w czwartek francuskie ministerstwo zdrowia, pierwsze podejrzanie zakażenia wirusem małpiej ospy stwierdzono we Francji, w regionie Paryż/Ile-de-France.

Objawy małpiej ospy

Według ministerstwa zdrowia Hiszpanii we wszystkich przypadkach w tym kraju transmisja wirusa nastąpiła u młodych mężczyzn homoseksualnych w wyniku kontaktu z błonami śluzowymi. Badane osoby znajdują się w izolacji domowej pod obserwacją.

Małpia ospa jest bardzo rzadką chorobą zakaźną odzwierzęcą, endemiczną na kontynencie afrykańskim, gdzie niektóre gryzonie przenoszą je na małpy, a te na ludzi. Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z chorą osobą, jej płynami ustrojowymi, w tym śliną.

Choroba objawia się gorączką, bólem mięśni, powiększeniem węzłów chłonnych oraz wysypką na ciele podobną do ospy wietrznej. Śmiertelność szacuje się na od 1 do 10 proc.
Nie ma sposobu na leczenie małpiej ospy, choroba ustępuje samoistnie. Pomocna może być szczepionka przeciwko ospie wietrznej.

Czytaj także: Dziwny przypadek SARS-CoV-2 w Chinach. Przymusowe badania dla 6 mln ludzi

PAP/fot. wikimedia


Autor: Kamila Ciężka

UNICEF: Ponad ośmiu milionom dzieci grozi śmierć z głodu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Niemiecki rząd planuje wywłaszczenie części Nord Stream 2


Autor: Polska Agencja Prasowa

UE: Rosja ponosi wyłączną winę za kryzys żywnościowy


BULT SMOGOWICZE