PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / KE chce, aby smakowe podgrzewacze tytoniu zostały zakazane

KE chce, aby smakowe podgrzewacze tytoniu zostały zakazane

Autor: Emilia Gromczak 2022-05-12 21:30:00
smakowe podgrzewacze tytoniu

Smakowe podgrzewacze tytoniu są zagrożone. Rzeczpospolita donosi, że Komisja Europejska chce zakazać ich sprzedaży. 

Rzeczpospolita informuje, że KE ma zamiar zakazać sprzedaży aromatyzowanych wkładów do podgrzewaczy tytoniu. Co ciekawe, ma to sie odbyć bez zmiany dyrektywy tytoniowej. Elżbieta Chojna-Duch, była wiceminister finansów podkreśla, że Komisja nie może samodzielnie wyznaczać ram swego funkcjonowania

Smakowe podgrzewacze tytoniowe mogą zostać wycofane

Smakowe podgrzewacze tytoniu są w Polsce popularne. W naszym kraju z podgrzewaczy tytoniu korzysta około 0,5 mln osób. Blisko 80 proc. z nich kupuje warianty smakowe, głównie mentolowe, które skutecznie wypełniły niszę po niedawno wprowadzonym zakazie sprzedaży takich właśnie papierosów. Jak donosi Rzeczpospolita, smakowe podgrzewacze tytoniowe mogą zostać wycofane ze sprzedaży. KE chce zakazać sprzedaży wkładów do podgrzewaczy. Ponadto ma zamair to zrobić bez zmiany dyrektywy tytoniowej. Na łamach Rzeczpospolitej Chojna-Duch zwraca uwagę, że wprowadzenie w dyrektywie zmian za pomocą aktu prawnego niższego rzędu, który nie przechodzi ścieżki legislacyjnej przewidzianej dla dyrektywy, jest sprzeczne z prawem. Tym bardziej, że czyni to KE, która powinna stać na straży prawa, praworządności w UE.

Pomysł KE, aby sprzedaż podgrzewaczy tytoniu została zakazana nie podoba się już kilku krajom. Kilka z nich pod przywództwem Włoch sprzeciwia się postępowaniu KE i złożyło pisemny protest w tej sprawie. Smakowe podgrzewacze tytoniu wg nich powinny zostać na rynku.

smakowe podgrzewacze tytoniu zakaz

Organizacje przedsiębiorców są przeciwne 

Organizacje przedsiębiorców, izby handlowe oraz związkowcy są przeciwni wprowadzenia zakazu sprzedaży aromatyzowanych wyrobów do podgrzewania tytoniu. Organizacje podkreślają, że smakowe podgrzewacze tytoniusą zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych papierosów, że ułatwiają odejście od nałogu palenia, że ich produkcja daje szansę na utrzymanie miejsc pracy na kurczącym się rynku tytoniowym przy spadku sprzedaży papierosów tradycyjnych. 

Czytaj również: Eksperci: Choroby dziąseł szkodzą całemu organizmowi

rp.pl/fot.pixabay.com


Autor: Tomasz Racki

Ukraina: Rosyjskie wojska straciły ponad 1000 żołnierzy podczas forsowania Dońca


Autor: Tomasz Racki

Ukraina: „Rosjanie postrzelili mnie w głowę i razem z braćmi wrzucili do masowego grobu”


Autor: Polska Agencja Prasowa

Zadziwiająca decyzja indyjskiego rządu. Eksport pszenicy zakazany


BULT SMOGOWICZE