PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Kolejna fala upałów we Francji. Temperatury do nawet 40 st. C

Kolejna fala upałów we Francji. Temperatury do nawet 40 st. C

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-08-08 23:00:00
fala upałów

We Francji nadchodzi czwarta fala upałów. W wielu miastach od poniedziałku temperatura będzie przekraczać 35 st. C, a w kolejnych dniach lokalnie osiągnie 40 st.

Czwarta fala upałów, według meteorologów, utrzyma się dłużej niż poprzednie; potrwa co najmniej do 15 sierpnia. W związku z prognozowanymi upałami w różnych departamentach Francji mają zostać ogłoszone alerty pogodowe, które obowiązują już w Gard i Vaucluse.

Fala upałów we Francji 

W Bordeaux, na południowym zachodzie kraju, w poniedziałek temperatura sięgnie 35 stopni, a między wtorkiem a piątkiem dojdzie do 37 stopni – przewiduje Meteo-France. Lokalnie w tych okolicach temperatury sięgną nawet 40 stopni. W nocy również będzie bardzo gorąco; w Bordeaux od wtorku do piątku wieczorem spodziewana jest temperatura 25-26 stopni.

Pojawienie się czwartej fali upałów tłumaczy się warunkami meteorologicznymi obserwowanymi nad kontynentem europejskim. Potężny antycyklon związany z suchą i upalną pogodą znajduje się obecnie nad Wyspami Brytyjskimi, a przez Portugalię gorący prąd powietrza znad Sahary dociera do Francji – tłumaczą eksperci.

Czwarta fala upałów pogłębi trwającą w kraju od kilku tygodni suszę oraz zagrożenie pożarowe – ostrzegają służby meteorologiczne. Szczyt poprzedniej fali wysokich temperatur nastąpił we Francji 3 sierpnia.

fala upałów

Czytaj też: Susza we Francji. Władze tworzą specjalną komórkę kryzysową

PAP/fot. pixabay