PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Były prezydent Ukrainy zostanie aresztowany? Sąd wydał zgodę

Były prezydent Ukrainy zostanie aresztowany? Sąd wydał zgodę

Autor: Świat Rolnika 2022-05-26 15:30:00
prezydent

Czy były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zostanie aresztowany? 23 maja 2022 r. Peczerski Sąd Rejonowy w Kijowie podjął taką decyzję.

Według śledztwa były prezydent Ukrainy, działając wspólnie i za uprzednim porozumieniem z byłym premierem Ukrainy, z naruszeniem Konstytucji i Ustawy Ukrainy „O traktatach międzynarodowych Ukrainy”, ze szkodą dla suwerenności, terytorialnej integralności i nienaruszalności, obronności, bezpieczeństwa państwowego i ekonomicznego Ukrainy, udzielał pomocy obcemu państwu – Federacji Rosyjskiej i jej przedstawicielom w prowadzeniu działalności dywersyjnej przeciwko Ukrainie.

Prorosyjska działalność byłego prezydenta

21 kwietnia 2010 r. w Charkowie podejrzany prezydent podpisał w imieniu Ukrainy Umowę między Ukrainą a Federacją Rosyjską, przedłużającą o 25 lat pobyt Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej na Ukrainie – Krymie i Sewastopolu.

W wyniku takich działań w sztuczny sposób stworzono warunki do zwiększenia liczebności wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy, ich przezbrojenia i modernizacji, a dalej – inwazji sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej i ich okupacji Krymu i Sewastopol.

Postępowanie przygotowawcze w postępowaniu karnym prowadzą śledczy Państwowego Biura Śledczego. Uwaga: zgodnie z art. 62 Konstytucji Ukrainy domniemywa się niewinnego popełnienia przestępstwa i nie może być skazany na karę karną, dopóki jego wina nie zostanie udowodniona przez prawo i stwierdzona wyrokiem skazującym.

Prezydent

Były prezydent uciekł do Rosji

„W wyniku takich działań prezydent Janukowycz miał sztucznie stworzyć warunki do zwiększenia liczebności wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy, ich przezbrojenia i modernizacji, a ponadto – inwazji rosyjskich sił zbrojnych i okupacji Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola” – twierdzi prokuratura.

Postępowanie przygotowawcze w postępowaniu karnym prowadzą śledczy Państwowego Biura Śledczego. Jak przypomina Ukrinform, 22 lutego 2014 r. Rada Najwyższa podjęta uchwałę o odwołaniu Janukowycza ze stanowiska prezydenta i ogłosiła przedterminowe wybory.

„W styczniu 2019 r. Sąd Rejonu Obołońskiego w Kijowie skazał Janukowycza na 13 lat więzienia za zdradę oraz pomoc i podżeganie do agresywnej wojny Rosji z Ukrainą.

19 maja 2022 r. Peczerski Sąd Rejonowy w Kijowie wydał zezwolenie na aresztowanie Janukowycza w sprawie zorganizowania nielegalnego przewozu osób przez granicę państwową Ukrainy. Według śledztwa były prezydent, działając wspólnie z Państwową Służbą Bezpieczeństwa i przedstawicielami Federacji Rosyjskiej, 23 lutego 2014 r. na przedmieściach Urzufu w obwodzie donieckim za pomocą trzech śmigłowców Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej nielegalnie przekroczył – wraz z innymi 20 osobami – granicę państwową i udał się do Anapy, która znajduje się na terenie Kraju Krasnodarskiego w Rosji.

Czytaj również: Rosjanie nadal kradną zboże. Pokazują to zdjęcia satelitarne

Agronews.ua /fot.pixabay


Autor: Kamila Ciężka

UNICEF: Ponad ośmiu milionom dzieci grozi śmierć z głodu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Niemiecki rząd planuje wywłaszczenie części Nord Stream 2


Autor: Polska Agencja Prasowa

UE: Rosja ponosi wyłączną winę za kryzys żywnościowy


BULT SMOGOWICZE