PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Bodnar: Turcja kupuje zboże skradzione Ukrainie przez Rosję

Bodnar: Turcja kupuje zboże skradzione Ukrainie przez Rosję

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-03 16:00:00
Zboże

Turcja jest jednym z państw, które kupują zboże skradzione Ukrainie przez Rosję – oświadczył w piątek ukraiński ambasador w Ankarze Wasyl Bodnar.

Dyplomata powiedział dziennikarzom, że w związku z tą sytuacją zwrócił się do władz tureckich i Interpolu o pomoc w ustaleniu, kto jest zamieszany w transport zboża przez tureckie wody terytorialne. Rosja blokuje również ukraińskie porty. Wskutek tego w silosach znajduje się obecnie ponad 20 mln ton zbóż, które są przeznaczone na eksport.

Skradzione Ukrainie zboże trafia m.in. do Turcji

Według władz ukraińskich jak dotąd Rosjanie ukradli pół miliona ton zbóż z terenów okupowanych. Rząd Ukrainy utrzymuje, że Rosja chciała sprzedać zboże w Egipcie i Libanie, ale nie zgodziły się na to władze tych państw. Media informowały w niedzielę, że jeden z rosyjskich statków, który prawdopodobnie transportował zboża skradzione Ukrainie, wszedł w niedzielę do portu w Latakii w Syrii.

Zboże

Rosja blokuje również ukraińskie porty. Wskutek tego w silosach znajduje się obecnie ponad 20 mln ton zbóż, które są przeznaczone na eksport. Wstrzymywanie tego eksportu może spowodować klęskę głodu w wielu państwach, głównie w północnej Afryce. Przed agresją rosyjską Ukraina eksportowała 5 mln ton zbóż miesięcznie. Ukraińskie rolnictwo odpowiadało za 12 proc. światowej produkcji pszenicy, 15 proc. produkcji kukurydzy oraz połowę globalnej produkcji oleju słonecznikowego.

Czytaj też: Rosjanie nadal kradną zboże. Pokazują to zdjęcia satelitarne

PAP/fot.Pixabay


UNICEF: Ponad ośmiu milionom dzieci grozi śmierć z głodu

Autor: Kamila Ciężka 2022-06-25 23:00:00

Niemiecki rząd planuje wywłaszczenie części Nord Stream 2

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-25 20:00:00

UE: Rosja ponosi wyłączną winę za kryzys żywnościowy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-24 21:00:00

BULT SMOGOWICZE