PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Austria niemal całkowicie zastąpiła rosyjską ropę

Austria niemal całkowicie zastąpiła rosyjską ropę

Autor: Tomasz Racki 2022-04-21 12:08:00
austria

Austria jest krajem, który niemal nie korzysta już z rosyjskiej ropy. Władze zapowiadały, że uda się osiągnąć ten cel i słowa prawie dotrzymały, 

„Koncern OMV nie przerabiał ropy z Rosji od początku wojny, 80 procent importowanej ropy pochodzi z Kazachstanu, Libii i Iraku” – informuje w czwartek APA. „Zakup ropy z Rosji był zawsze bardzo niski, z początkiem wojny zastąpiliśmy go inną ropą” – potwierdził rzecznik OMV.

Austria rezygnuje z rosyjskiej ropy

Ukraina domaga się całkowitego embarga energetycznego na Rosję, jednak wiele krajów (w tym Niemcy) obawiają się tego kroku, ponieważ ich zależność od rosyjskiego gazu i ropy jest zbyt duża.

W ubiegłym roku UE pokryła ok. 40 proc. swojego zapotrzebowania na gaz i ok. 25 proc. zapotrzebowania na ropę importem z Rosji. „Całkowite wyrzeczenie się rosyjskiego gazu wydaje się raczej niemożliwe w perspektywie krótko- i średnioterminowej. Zwłaszcza Niemcy, Austria i Węgry, ale także Czechy, Bułgaria i inne kraje są silnie uzależnione od rosyjskiego gazu. Węgry już zapowiedziały, że zawetują embargo energetyczne” – przypomina APA.

Kazachstan wypełnia lukę po Rosji

Ponieważ import ropy nie jest tak bardzo uzależniony od połączeń rurociągowych, embargo na ropę byłoby łatwiejsze do wdrożenia niż na gaz. W przeciwieństwie do Niemiec, które ponad jedną trzecią ropy importują z Rosji, dla Austrii krok ten byłby łatwiejszy – podkreśla APA.

Według danych Urzędu Statystycznego i Stowarzyszenia Przemysłu Naftowego tylko 7,8 proc. (596 tys. ton) austriackiego importu ropy pochodziło w 2021 roku z Rosji.
Największym dostawcą ropy do Austrii jest od lat Kazachstan, którego udział w imporcie tego surowca wynosi 38,9 proc. Na kolejnych miejscach są Libia (22,1 proc.) i Irak (20,7 proc.). 

Czytaj także: 

PAP/fot. pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

KE: Rosjanie celowo niszczą ukraińskie magazyny żywności


Autor: Polska Agencja Prasowa

Szefowa KE: Rosja wstrzymuje dostawy żywności. Wykorzystuje to jako broń


Autor: Emilia Gromczak

ONZ liczy na porozumienie Rosji i Zachodu w sprawie eksportu żywności


BULT SMOGOWICZE