PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Komisja Europejska nowymi przepisami uderzy w rodzinne gospodarstwa

Komisja Europejska nowymi przepisami uderzy w rodzinne gospodarstwa

Autor: Świat Rolnika 2022-05-16 23:00:00
Komisja Europejska

Komisja Europejska przygotowuje właśnie nowe przepisy. Chce traktować większe gospodarstwa rolne tak samo, jak przedsiębiorstwa. 

To kolejne unijne przepisy, które uderzą szczególnie w rodzinne gospodarstwa. Na polskich rolników zostaną nałożone kolejne wymagania i obowiązki. Propozycja Brukseli wpłynęłaby na wzrost kosztów produkcji, co odczuliby z kolei konsumenci. Droższa produkcja odbije się na cenach żywności. Przepisy o emisji przemysłowej od 2010 roku określa dyrektywa.

Komisja Europejska przygotowuje nowe, szkodliwe przepisy

Powierzchnia rodzinnego gospodarstwa rolnego prowadzonego przez rolnika indywidualnego zgodnie z polskim prawem nie może przekraczać 300 hektarów. Komisja Europejska planuje uznać średnie i większe gospodarstwa, powyżej 150 dużych jednostek przeliczeniowych, za przedsiębiorstwa.

“Polski rząd musi teraz pilnować rzeczy, które chce zrobić z naszych gospodarstw. Od nowa przeliczyć i powiedzieć: Teraz ty jesteś przemysłowy, a ty musisz wystąpić o nowe warunki, żeby zostać przemysłowych gospodarstwem” – mówił przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jerzy Chróścikowski.

Komisja Europejska nowymi przepisami uderzy w gospodarstwa rodzinne. Na polskich rolników zostaną nałożone kolejne wymagania i obowiązki.

“Mieszanie tych dwóch porządków jest w mojej ocenie zupełnie niewłaściwe. Dodatkowo, z tego, co słyszmy, rolnicy, którzy mieliby zostać przedsiębiorstwami – musieliby spełnić szereg obostrzeń, szereg warunków, czyli takich samych, jak zwykłe przedsiębiorstwa. Stosowane pozwolenia, zezwolenia, certyfikaty itp.” – zwrócił uwagę Marek Wojciechowski, wicedyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie.

Komisja Europejska

Propozycja KE wpłynie na wzrost kosztów produkcji

Propozycja Brukseli wpłynie na wzrost kosztów produkcji, co odczują z kolei konsumenci. Droższa produkcja odbije się na cenach żywności.

“Uważam ten pomysł – podobnie jak Zielony Ład dla rolnictwa – za zupełnie nietrafiony. Powinno nastąpić otrzeźwienie urzędników Komisji Europejskiej, bo co chwila zaskakują polskich rolników nowymi pomysłami, oderwanymi od rzeczywistości” – dodał Marek Wojciechowski.

Przepisy o emisji przemysłowej od 2010 roku określa dyrektywa. Komisja Europejska planuje podnieść te przepisy do rangi rozporządzenia. To oznaczałoby, że musiałby być stosowane na terenie całej Unii Europejskiej. Polska ma jeszcze szansę zablokować niekorzystną dla polskich rolników propozycję.

Czytaj też: Bruksela chce zniszczyć rolnictwo. Hodowcy są wściekli

radiomaryja.pl/fot.Wikimedia/Pixnio


Sasin: Na nasze potrzeby żywności w Polsce wystarczy

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 08:13:00

Ustawa o rolnictwie ekologicznym z większością senackich poprawek

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 15:30:00

Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej bez większości poprawek Senatu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 13:45:00

BULT SMOGOWICZE