PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / #EUnitedAgri spotkało się we Frankfurcie. Rolnicy się jednoczą

#EUnitedAgri spotkało się we Frankfurcie. Rolnicy się jednoczą

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-04-02 20:06:00
#EUnitedAgri

Dziś we Frankfurcie odbył się kongres założycielski #EUnitedAgri, w którym udział wzięli przedstawiciele organizacji rolnych z kilkunastu krajów UE. 

Uczestnicy kongresu założycielskiego z trzynastu krajów UE w tym: Polski, Niemiec, Holandii, Belgii, Francji omówili kwestię zagrożeń dla europejskiego rolnictwa, jakie niesie za sobą Europejski Zielony Ład oraz ustawodawstwo unijne. Poruszono również temat wojny za naszą wschodnią granicą i jej wpływu na bezpieczeństwo żywnościowe Polski i Europy. Kongres założycielski odbył się pod przewodnictwem polskiego Instytutu Gospodarki Rolnej. 

#EUnitedAgri ostrzega przed założeniami Zielonego Ładu

W sobotę w niemieckim Frankfurcie odbył się kongres założycielski organizacji #EUnitedAgri. Przedstawiciele organizacji rolnych z trzynastu krajów UE pod przewodnictwem Polski omówili bieżące zagrożenia dla europejskich rolników. Za jedno z najważniejszych bezsprzecznie uznano Europejski Zielony Ład

Zdaniem ekspertów działania organów Unii Europejskiej zagrażają przyszłości europejskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego. Jakie negatywne skutki może nieść ze sobą Zielony Ład? Badania prowadzone przez USDA, HFFA Research, unijne Wspólne Centrum Badawcze (JRC), Uniwersytet Kiloński, a także Uniwersytet i Ośrodek Badawczy Wageningen (WUR, korzystające z różnych metodologii, skupiające się na różnych aspektach i ograniczeniach dochodzą do takich samych wniosków. Unijna produkcja rolna będzie spadać, w niektórych obszarach i w przypadku niektórych produktów spadek ten będzie dość drastyczny. Według najnowszego badania WUR średnia produkcja spadnie o 10-20 proc., a w przypadku niektórych upraw nawet o 30 proc. Jeśli chodzi o sektor hodowlany, to badanie Uniwersytetu Kilońskiego mówi o średnim 20 proc. spadku unijnej produkcji wołowiny oraz 17 proc. spadku produkcji wieprzowiny.

#EUnitedAgri

Organizacje rolne o wojnie na Ukrainie

Podczas kongresu przedstawiciele organizacji rolnych odnieśli się również do trwającego konfliktu na Ukrainie. Zwrócili uwagę na destrukcyjną działalność Rosji, która może zachwiać bezpieczeństwem żywnościowym całej Europy. Podkreślono, że to właśnie organizacje rolne z kilkunastu krajów zrzeszone w #EUnitedAgri będą w najbliższej przyszłości gwarantem tego bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest, aby europejscy rolnicy byli zjednoczeni w tych trudnych czasach.

Uczestnicy kongresu odnieśli się również do ostatnich doniesień o finansowaniu organizacji antyhodowlanych przez Rosję. Działania tych organizacji przez lata uderzały w działalność rolników i hodowców w całej Europie oraz miały na celu zachwianie bezpieczeństwem żywnościowym. Podkreślono, że rolnictwo obok energetyki i obronności jest jednym z trzech podstawowych filarów bezpieczeństwa. 

W związku z tym wszyscy przedstawiciele organizacji rolnych zapowiedzieli działanie przeciw tym antyrolniczym i antyhodowlanym organizacjom. Zwrócono również uwagę, że obecnie politycy i władze w poszczególnych krajach za bardzo im ulegają i często dochodzi do sytuacji, że rolnik jest stawiany na ostatnim miejscu. Jednak dzięki zjednoczeniu pod szyldem #EUnitedAgri głos europejskiego rolnika nareszcie będzie słyszalny. 

#EUnitedAgri zapowiada dalsze działania 

Podczas kongresu założycielskiego we Frankfurcie – bardzo blisko samego centrum Europy – omówiono także sprawę dalszego jednoczenia się środowisk rolniczych oraz przyszłych działań #EUnitedAgri. Działania te mają obejmować np. wspólne protesty zjednoczonych organizacji oraz pokazania, że europejskich rolników należy brać bardzo mocno pod uwagę. 

Europejscy rolnicy nie chcą być już pomijani przez polityków i chcą brać udział w rozmowach i ustaleniach, które potem bezpośrednio przełożą się na ich działalność. Zwracają również uwagę, że pomimo rosnących cen żywności, oni sami otrzymują dokładnie tyle samo pieniędzy co wcześniej, ponieważ zyski zostają w marketach. Dodatkowo przez rosnącą inflację i koszta produkcji żywności wielu z nich zmuszona jest zawiesić lub zlikwidować działalność rolną. 

Przedstawiciele organizacji zrzeszonych w #EUnitedAgri zapowiedzieli kolejne spotkania w najbliższej przyszłości, a także prorolnicze działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego dla całej Europy. W podsumowaniu podkreślili oni, że nie są przeciwko żadnemu politykowi czy programowi, a chcą jedynie, aby ich głos był brany pod uwagę, bo to na nich w ostatecznym rachunku spoczywa wyżywienie kilkuset milionów obywateli.

Czytaj też: #EUnitedAgri: Polskie organizacje rolne oraz przetwórcze jednoczą siły


AgroUnia zostanie ukarana za protest przed biurem poselskim PiS 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 15:45:00

KRUS: Zmiana numerów rachunków bankowych dla wpłat składek

Autor: Kamila Ciężka 2022-06-30 15:00:00

Henryk Kowalczyk w Pułtusku o sytuacji w polskim rolnictwie

Autor: Kamila Ciężka 2022-06-29 16:30:00

BULT SMOGOWICZE