PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Sondaż: Zjednoczona Prawica traci władzę, mimo wzrostu poparcia

Sondaż: Zjednoczona Prawica traci władzę, mimo wzrostu poparcia

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-09 14:00:00
Sondaż

Najnowszy sondaż preferencji partyjnych przygotowany opublikowany przez Dziennik Gazetę Prawną oraz RMF FM pokazuje, że PiS traci władzę.

Notowania PiS rosną, ale biorąc pod uwagę podział mandatów, partia Jarosława Kaczyńskiego traci władzę niezależnie od tego, w jakiej formule opozycja startuje w wyborach parlamentarnych – wynika z trzech badań preferencji wyborczych wykonanych przez United Surveys dla DGP i RMF FM.

Najnowsze notowania partyjne

"Dziennik Gazeta Prawna” podaje w poniedziałkowym wydaniu, że symulacje pokazują, że dla opozycji najkorzystniejszy jest wariant dwóch bloków – Lewicy z KO oraz Polski 2050 z PSL – dający im perspektywę 242 miejsc w Sejmie przy 203 mandatach dla Zjednoczonej Prawicy i 15 dla Konfederacji.

Sondaż pokazuje, że wariant dwóch opozycyjnych list nie pasuje jednak — jak zauważa "DGP" - Platformie Obywatelskiej, która obawia się rywalizacji o ten sam elektorat. Jednemu blokowi (w tym wariancie opozycja może liczyć na 234 mandaty przy 217 dla ZP) sprzeciwiają się natomiast ludowcy.

"Kto dużo obejmuje, ten mało ściska” – tak pomysł jednej listy komentuje na łamach "DGP” socjolog polityki Jarosław Flis. Z kolei zbudowanie dwóch bloków jest, jego zdaniem, o tyle utrudnione, że PO chciałaby być w obu, natomiast pozostali uczestnicy woleliby Platformę wypchnąć do "tego drugiego” bloku.

Sondaż

Sondaż nie pozostawia złudzeń

W najnowszym sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM Zjednoczona Prawica może liczyć na prawie 38 proc. poparcia – to oznacza wzrost o ponad 3 pkt proc. od poprzedniego badania z 18–19 marca. Notowania największego konkurenta PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej, utrzymują się względnie na stałym poziomie (23 proc. w marcu, 25 proc. teraz). Na podium wchodzi Lewica, która z ponad 10—proc. wynikiem wyprzedza Polskę 2050 Szymona Hołowni.

Sondaż przeprowadzono w dniach 2-4 maja na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo.

Czytaj również: Sondaż Social Changes: PiS znów na czele. PSL nie wchodzi

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Müller: Wypłata środków z KPO nastąpi około września


Autor: Polska Agencja Prasowa

Tomasz Lis ”odchodzi” z Newsweek ,,w trybie natychmiastowym”


Autor: Polska Agencja Prasowa

Olbrzymia susza w Polsce. Hydrolodzy: Robimy za mało, aby jej zapobiec


BULT SMOGOWICZE