PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Silny wzrost sprzedaży detalicznej efektem migracji z Ukrainy

Silny wzrost sprzedaży detalicznej efektem migracji z Ukrainy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-25 08:00:00
wzrost sprzedaży detalicznej

Jak przekazał PIE, silny wzrost sprzedaży detalicznej związany z zakupami m.in. odzieży czy kosmetyków to efekt migracji z Ukrainy.

Polski Instytut Ekonomiczny skomentował poniedziałkowe dane GUS, z których wynika, że sprzedaż detaliczna w kwietniu rdr wzrosła o 19 proc. PIE zwrócił uwagę, że sprzedaż wzrosła "mocniej od prognoz analityków (16,1 proc.). Silny wzrost związany jest głównie z zakupami odzieży, mebli i wyposażenia domu oraz lekarstw i kosmetyków.

PIE: Silny wzrost sprzedaży detalicznej to efekt migracji z Ukrainy

"Silny wzrost sprzedaży detalicznej związany jest głównie z zakupami odzieży, mebli i wyposażenia domu oraz lekarstw i kosmetyków. To jednak efekt migracji z Ukrainy" – uważają eksperci.

Oprócz tego "po raz kolejny obserwujemy słabsze wyniki w sprzedaży samochodów". W opinii PIE "wydatki konsumpcyjne pojedynczych gospodarstw prawdopodobnie rosną w coraz wolniejszym tempie".

Analitycy spodziewają się osłabienia wyników handlu "w kolejnych kwartałach".

"Siła nabywcza konsumentów rośnie w niskim tempie z uwagi na wysoką inflację. Dodatkowo, kolejne podwyżki stóp procentowych ograniczają wydatki gospodarstw domowych. W efekcie badania koniunktury GUS wskazują, że plany wydatkowe są równie słabe jak na początku pandemii Covid-19" – wyjaśnili.

W ostatnim komunikacie PIE podano, że wzrost cen żywności będzie dalej przyspieszać inflację. Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rdr o 12,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 2,0 proc.

wzrost sprzedaży detalicznej budownictwo

Wzrost produkcji budowlano-montażowej

Silny wzrost sprzedaży detalicznej to nie wszystko. PIE odniósł się do danych o wzroście produkcji budowlano-montażowej, która wzrosła w kwietniu o 9,3 proc.

"Wynik jest znacznie niższy w porównaniu do prognoz analityków (18.7 proc.)"  podkreślono.

Chociaż "komentarz GUS wskazuje wysoki wzrost zarówno w przypadku wznoszenia budynków oraz robót budowlanych specjalistycznych" to budownictwo czeka "wyraźne spowolnienie".

"Niedobory materiałów oraz pracowników już teraz ograniczają aktywność. Słabsze wyniki sektora będą widoczne we wszystkich państwach Unii Europejskiej" – wskazał PIE.

Sprawdź: Grupa Eurocash odnotowuje dwucyfrowy wzrost sprzedaży

fot.pixabay.com


Niebezpieczna żywność z Chin przechwycona przez służby w woj. lubelskim

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 21:30:00

Prezes PGE: Zima będzie bardzo trudna, apelujemy o oszczędzanie energii

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 20:30:00

Izba Zbożowo–Paszowa: Coraz większa podaż zbóż na polskim rynku

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 17:30:00

BULT SMOGOWICZE