PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Projekt: MF zamierza wydłużyć ważność znaków akcyzy na wyroby winiarskie

Projekt: MF zamierza wydłużyć ważność znaków akcyzy na wyroby winiarskie

Autor: Świat Rolnika 2022-05-14 11:00:00
ważność znaków akcyzy

Projekt rozporządzenia, które Ministerstwo Finansów w piątek opublikowało, ma za zadanie wydłużyć ważność znaków akcyzy na wyroby winiarskie do 31 grudnia 2023 r.

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarska zwrócił się do Ministra Finansów o przedłużenie ważności ww. wzorów znaków akcyzy, argumentuje swój wniosek przede wszystkim faktem, że rotacja towarów, a tym samym proces zmiany banderol na wyrobach obecnych na półkach sklepowych postępuje powoli – stwierdzono w uzasadnieniu do projektu.

Ważność znaków akcyzy ma zostać przedłużona

W piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Finansów, w którym ministerstwo chce przedłużyć ważność znaków akcyzy naniesionych na opakowania jednostkowe wyrobów winiarskich. Jak wskazano w uzasadnieniu, obecnie termin ważności znaków akcyzy na wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy naniesionymi na opakowania jednostkowe wyrobów winiarskich, których wzory zostały określone w poz. IV i VIII załącznika nr 1 oraz poz. IV załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 czerwca 2019 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, upływa z dniem 31 grudnia 2022 r.

„Związek Pracodawców Polska Rada Winiarska zwrócił się do Ministra Finansów o przedłużenie ważności ww. wzorów znaków akcyzy, argumentuje swój wniosek przede wszystkim faktem, że rotacja towarów, a tym samym proces zmiany banderol na wyrobach obecnych na półkach sklepowych postępuje powoli. Większość wyrobów winiarskich będących w sprzedaży w sklepach, restauracjach, hurtowniach, a także będących w magazynach producentów i importerów jest jeszcze oznaczona starymi banderolami” – stwierdzono w uzasadnieniu do projektu.

Ważność znaków akcyzy

Odbiorcy wina mają uzasadnione obawy 

Dodano w nim, że coraz częściej zdarzają się przypadki, że odbiorcy wina wyrażają obawę, że towar ze starymi banderolami nie zostanie przez nich sprzedany w odpowiednim terminie, odmawiają przyjmowania od producentów i hurtowni, butelek innych niż oznakowane banderolami o nowym wzorze. Coraz częściej zdarzają się zwroty towaru opatrzonego starymi banderolami, co powoduje chaos i utrudnia sprzedaż.

„Mając powyższe na uwadze, projekt przewiduje przedłużenie do 31 grudnia 2023 r. okresu ważności znaków akcyzy naniesionych na opakowania jednostkowe wyrobów winiarskich przed dniem 1 stycznia 2022 r., których wzory zostały określone w poz. IV i VIII załącznika nr 1 oraz w poz. IV w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 czerwca 2019 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (…), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 13 lutego 2021 r.” – stwierdzono w uzasadnieniu do projektu.

Resort jednak zastrzegł, że nowa regulacja nie będzie miała zastosowania do znaków akcyzy naniesionych na opakowania jednostkowe importowanych lub nabywanych wewnątrzwspólnotowo wyrobów winiarskich, sprowadzonych na terytorium Polski po dniu 31 grudnia 2021 r.

Czytaj też: Branża piwowarska w głębokim kryzysie. Tak źle nie było od dekady

PAP/fot. pixabay


Autor: Michał Rybka

Amunicja bez ołowiu na terenie UE. Myśliwi protestują przeciwko zakazowi


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Poszarpane łańcuchy dostaw muszą zostać odbudowane


Autor: Tomasz Racki

Gminy mogą zyskać na ryczałcie. Samorządy postawią na swoim?


BULT SMOGOWICZE