PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Pracownicy z Ukrainy mogą wypełnić lukę w sektorze handlu oraz usług

Pracownicy z Ukrainy mogą wypełnić lukę w sektorze handlu oraz usług

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-15 01:00:00
Pracownicy z Ukrainy

Jak ocenia ZPPHiU, pracownicy z Ukrainy mogą wypełnić lukę na rynku pracy w sektorze handlu i usług oraz produkcji.

Zdania co do pracy ukraińskich uchodźców na polskim rynku są podzielone. Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług ocenia, że Ukraińcy z powodzeniem mogą wypełnić lukę na rynku pracy w sektorze handlu i usług oraz produkcji. Związek dodaje, że rząd może wesprzeć zatrudnienie uchodźców ułatwiając jeszcze procedury i finansując opiekę nad ukraińskimi dziećmi.

Pracownicy z Ukrainy na Polskim rynku 

Paweł Kapłon z zarządu ZPPHiU wskazuje, że uchodźcy to bardzo często wykwalifikowani, doświadczeni i wysoce kompetentni kandydaci, którzy mogą uzupełnić deficyty w zasobach wielu przedsiębiorstw.

"Z powodzeniem mogą wypełnić lukę na rynku pracy w sektorze handlu i usług. Dotyczy to nie tylko samej sprzedaży, ale też produkcji i całego łańcucha dostaw: transportu oraz logistyki" – wskazał.

Prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski wskazuje jednak, że nie mamy co liczyć na to, że pracownicy z Ukrainy wybiorą pracę w rolnictwie. Jego zdaniem uchodźcy to ludzie z wielkich miast, głównie kobiety i dzieci. Są to osoby, które będą szukać pracy w miastach, najlepiej w biurach, lub po prostu pod dachem.

pracownicy z Ukrainy produkcja

Uproszczone procedury dla uchodzćów 

Według Kapłona, niektórym organizacjom kwestie administracyjne związane z zatrudnianiem obcokrajowców mogą wydawać się trudne i skomplikowane. 

"Na szczęście w przypadku pracowników z Ukrainy regulacje prawne pozwalają na stosunkowo szybkie zatrudnienie, bez wielu formalności związanych z typowymi pozwoleniami o pracę" – zaznaczył.

Jak dodał, są jeszcze możliwości uproszczenia tych procedur, co byłyby jeszcze większym ułatwieniem dla pracodawców w swobodnym zatrudnianiu osób z Ukrainy. Związek wskazuje, że pracownicy z Ukrainy mogą zostać wsparci przez rząd poprzez ułatwienie procedury i finansowanie opieki nad ukraińskimi dziećmi.

"Pamiętajmy jednak, że większość potencjalnych pracowników, o których rozmawiamy, to kobiety z małymi dziećmi, bo to one głównie szukają schronienia w Polsce. Oczekiwałbym od państwa wsparcia dotyczącego zapewnienia zorganizowanej opieki nad dziećmi, aby mówić o aktywizacji zawodowej tej grupy"  wyjaśnił pracodawca.

W poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że po 24 lutego pracę w Polsce podjęło ponad 30 tys. obywateli Ukrainy. 75 proc. z nich to kobiety.

"Z osób, które podjęły zatrudnienie – ok. 25 proc. jest zatrudnionych na umowę o pracę, 73 proc. to umowy zlecenia. Rozpoczynają się także umowy na prace sezonowe"  podała.

Przeczytaj też: Uchodźcy na polskim rynku pracy. Pracować może 600-700 tys. Ukraińców

PAP/fot.pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa

Najnowszy sondaż: PiS z dużą przewagą nad resztą


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kleszcze w Polsce nie odpuszczają. Borelioza nadal groźna


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ci przedsiębiorcy odczuwają skutki wojny na Ukrainie najbardziej


BULT SMOGOWICZE