PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Najnowszy sondaż: PiS z wyraźną przewagą; 5 ugrupowań w Sejmie 

Najnowszy sondaż: PiS z wyraźną przewagą; 5 ugrupowań w Sejmie 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-09 10:30:00
Sondaż

Gdyby wybory odbyły się na przełomie czerwca i lipca to wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość – wskazuje sondaż przeprowadzony przez CBOS.

Według wyników badania PiS uzyskałoby poparcie 33 proc. (o 1 pkt proc. więcej niż w czerwcu), KO - 18 proc. (wzrost o 1 pkt proc.), Polska 2050 -r 8 proc. (spadek o 4 pkt proc.), Konfederacja – 6 proc., a Lewica – 5 proc. Obecnie chęć udziału w wyborach do Sejmu i Senatu deklaruje 74 proc., o 2 pkt proc. mniej niż na początku czerwca.

Wzrosło zainteresowanie udziałem w wyborach

Konfederacja i Lewica, które także przekroczyły próg wyborczy, zyskały w stosunku do ubiegłego miesiąca po punkcie procentowym.

Tak jak przed miesiącem poniżej wyborczego progu lokuje się poparcie dla PSL-Koalicji Polskiej (3 proc., bez zmian) i Kukiz’15 (1 proc., spadek o 1 pkt proc.).

22 proc. zdeklarowanych wyborców nie wie, na kogo zagłosuje (wzrost o 2 pkt proc.). Kolejne 4 proc. wyborców odmówiło ujawnienia swych preferencji partyjnych. 

"W sumie zatem preferencje jednej czwartej zdeklarowanych uczestników wyborów pozostają nieznane" – wskazuje sondaż CBOS.

CBOS zauważa ponadto, że utrzymujący się od kwietnia trend wzrostowy, jeśli chodzi o zainteresowanie Polaków polityką krajową i czynnym udziałem w procedurach demokratycznych, na przełomie czerwca i lipca wyhamował. Obecnie chęć udziału w wyborach do Sejmu i Senatu deklaruje 74 proc., o 2 pkt proc. mniej niż na początku czerwca.

Przeprowadzony sondaż wskazuje, że nieco mniej niż przed miesiącem (11 proc. wobec 13 proc. w czerwcu) waha się, czy wzięłoby udział w wyborach. Wzrósł odsetek Polaków z góry odrzucających udział w głosowaniu (15 proc., wzrost o 4 pkt proc.).

"Początek kanikuły zwykle nie sprzyja zainteresowaniu życiem politycznym, jednak w tym roku – z wielu względów – trudno jest zapomnieć o polityce. Zapewne dlatego odnotowaliśmy tylko niewielki spadek zainteresowania udziałem w wyborach, a zatem utrzymująca się od dłuższego czasu mobilizacja polityczna Polaków także w lipcu ma swoją kontynuację" – podsumowuje CBOS.

Sondaż

Sondaż zrealizowano na próbie 1084 osób

"Zmiany w poparciu dla partii politycznych odnotowane w tym miesiącu są niewielkie i wydają się mieć głównie charakter odreagowania po czerwcowych wzrostach i spadkach. W największym stopniu straciła Polska 2050 Szymona Hołowni, a obecny wynik jest wyrównaniem najsłabszych notowań zarejestrowanych w pierwszym pomiarze popularności tej partii, w październiku 2020 r. Warto jeszcze zwrócić uwagę na stopniową odbudowę stanu posiadania przez Konfederację, która, po kontrowersyjnych wypowiedziach jej prominentnych przedstawicieli po agresji Rosji na Ukrainę, w kwietniu i maju wyraźnie straciła, ale od dwóch miesięcy ponownie wydaje się odzyskiwać zwolenników" – dodaje.

Sondaż CBOS zrealizowano w dniach od 27 czerwca do 7 lipca 2022 r. na próbie liczącej 1084 osoby (w tym: 62,1 proc. metodą CAPI, 23,4 proc. – CATI i 14,5 proc. – CAWI).

Czytaj też: CBOS: W czerwcu pogorszyły się nastroje społeczne Polaków

PAP/fot.gov/Pixabay