O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-04-2022

Autor: Świat Rolnika

Konkurs dla gmin! Ekologiczne domy jednorodzinne po sąsiedzku

Ekologiczne domy jednorodzinne

Ekologiczne domy jednorodzinne są tematem konkursu skierowanego do gmin. Konkurs pt. „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo” trwa do 12 kwietnia.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju do 12 kwietnia br., do godz. 12.00, czeka na oferty gmin w konkursie na partnera strategicznego, który zapewni nieruchomości pod budowę nowoczesnych, ekologicznych domów jednorodzinnych, projektowanych w przedsięwzięciu „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”.

Ekologiczne domy jednorodzinne budowane przez gminy 

Konkurs NCBR jest adresowany do jednostek samorządu terytorialnego – gmin wiejskich, miejskich i miejsko-wiejskich, w tym gmin na prawach powiatu. Jego celem jest wybór dwóch partnerów strategicznych do współpracy publiczno-publicznej na potrzeby przedsięwzięcia „Budownictwo efektywnie energetycznie i procesowo” – w obszarze budownictwa jednorodzinnego.

Na nieruchomościach partnerów strategicznych powstaną budynki jednorodzinne (demonstratory), które zbudują  dwaj najlepsi wykonawcy wybrani  w ramach przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, realizowanego w ramach Programu Inteligentny Rozwój ze środków Funduszy Europejskich. Projekty już są w toku: prace badawczo-rozwojowe ruszyły w maju ubiegłego roku, a demonstratory zostaną dostarczone do sierpnia 2023 roku.

W wyniku ogłoszonego postępowania chcemy wyłonić dwie gminy, które wesprą nas jako równorzędni i aktywni partnerzy oraz liderzy w obszarze stymulowania innowacji dla budownictwa jednorodzinnego – mówi dr Remigiusz Kopoczek, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

Zależy nam na stworzeniu i rozpowszechnieniu nowatorskiego, a przy tym ekologicznego i niedrogiego modelu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych Polaków, w zgodzie ze strategią Europejskiego Zielonego Ładu. Jestem przekonany, że pierwsze, demonstracyjne budynki jednorodzinne wykonane w efekcie naszego przedsięwzięcia, a zwłaszcza ich mieszkańcy oraz gminy, na których terenie powstaną, będą najlepszymi ambasadorami opracowywanych rozwiązań. Dzieląc się swoimi doświadczeniami, pociągną innych – dodaje.

Przy powstaniu domów zostaną zastosowane technologie pozwalające nie tylko szybko (maksymalnie w trzy miesiące) budować z modułów lub prefabrykatów, ale też zapewniać więcej energii niż zużywa się jej na wszelkie potrzeby eksploatacji budynku, takie jak ogrzewanie, chłodzenie, prąd, ciepła woda i zasilanie urządzeń. Będą to obiekty zeroemisyjne: niegenerujące lokalnie CO2 ani smogu. Kolejne ich atuty to oszczędność wody sięgająca nawet 88%, redukcja śladu węglowego materiałów budowlanych oraz konkurencyjność cenowa w porównaniu z tradycyjnymi technologiami. Ekologiczne domy jednorodzinne wyróżniać będzie również możliwie jak najwyższy stopień wykorzystania przy budowie materiałów z recyklingu. Przyszli mieszkańcy będą się mogli do nich szybko wprowadzić: wykonawca zadba o biały montaż, wykończenie łazienki, meble w zabudowie oraz sprzęt AGD.

Ekologiczne domy jednorodzinne

Oczekiwania NCBR wobec partnerów strategicznych

Kluczowe w całym procesie objętym konkursem jest wybranie dwóch partnerów strategicznych, czyli gmin, które nie tylko posiadają wymagane zasoby, aby wybudować ekologiczne domy jednorodzinne przez wykonawców przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, ale mają również wizję dotyczącą domu – demonstratora i jego roli w zmianach funkcjonowania uwarunkowań mieszkaniowych dla lokalnej społeczności.

Do 12 kwietnia br., do godz. 12.00, NCBR czeka zatem na oferty gmin, które są gotowe m.in.:

– udostępnić pod budowę nieruchomość zgodną z wymogami konkursowymi,

– przeprowadzić wszystkie uzgodnienia, tak żeby możliwe było posadowienie budynków, których technologie opracowywane są w ramach przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”,

– zasiedlić demonstratory na potrzeby lokalnej społeczności (przykładowo: rodzinny dom dziecka, ośrodek dla osób o ograniczonej zdolności poruszania się, dom dla osób niewidomych, itp.),

– promować technologię demonstratora, współpracować z targami wystawienniczymi, żeby pokazywać przewagi i zalety opracowanej technologii oraz np. zadeklarują, że chcą budować kolejne takie budynki/osiedla domów jednorodzinnych na swoim terenie.

Z dwoma partnerami strategicznymi, czyli gminami wyłonionymi w konkursie, NCBR przeprowadzi negocjacje, w celu udzielenia im zamówienia z wolnej ręki.

Nawiązanie takiej współpracy jest uzasadnione prowadzonym przez Centrum zamówieniem publicznym na opracowanie w trybie zamówień przedkomercyjnych technologii budownictwa efektywnego energetycznie i procesowo, w ramach którego powstaną dwa demonstratory technologii. Będą to dwa modułowe lub prefabrykowane budynki jednorodzinne o powierzchni minimalnej 130 m2 oraz maksymalnie o dwóch kondygnacjach, tworzone przez dwie różne firmy opracowujące dwie różne technologie.

Czytaj też: Drewniany dom? Dlaczego nie? To może się opłacać

gov.pl/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023