PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Jacek Ozdoba: Zaostrzymy kary za zatruwanie środowiska

Jacek Ozdoba: Zaostrzymy kary za zatruwanie środowiska

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-06 19:30:00
Jacek Ozdoba

Jacek Ozdoba przekazał, że do Sejmu trafiła nowelizacja kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń za przestępstwa i wykroczenia dotyczące zatruwania środowiska.

Wiceminister klimatu i środowiska brał udział w kampanii, która ma służyć zapewnieniu czystości lasów, jezior i plaż na Pomorzu. To z jednej strony działania edukacyjne, które są związane z nową odsłoną kampanii “Nie śmiecę, wybieram czystą plażę”. O tym się nie mówi, ale konsekwentnie zajmujemy się karaniem tych, którzy łamią prawo – powiedział.

Jacek Ozdoba z wizytą w Gdańsku

Na plaży w Gdańsku Jelitkowie odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, prezes WFOŚiGW w Gdańsku Szymon Gajda oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska Michał Mistrzak. Spotkanie odbyło się w ramach kampanii WFOŚiGW w Gdańsku – ekoTurysta, która w sobotę ruszyła w Trójmieście. Jej celem jest zwrócenie uwagi na porzucone przez mieszkańców i turystów odpady na nadmorskich plażach, kąpieliskach i w lasach.

Jak podaje WFOŚiGW, trójmiejskie kąpieliska są jednymi z najbardziej obleganych w Polsce, a każdego roku jest na nich zbierane kilkaset ton odpadów. Koszt sprzątania sięga kilku milionów złotych.

Prezes WFOŚiGW Szymon Gajda powiedział, że w społeczeństwie rośnie świadomość ekologiczna.

"Karanie za śmiecenie jest prerogatywą państwa, ale to jest pewnego typu ostateczność. Marzymy o tym, żeby bez nakładania kar każdy był świadomy, aby zabrać śmieci" – dodał Gajda.

Jacek Ozdoba

Wiceminister zapowiedział zaostrzenie kar

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba przypomniał, że rok wcześniej rozpoczęto kampanię "Nie śmiecę, wybieram czystą plażę". 

"To z jednej strony działania edukacyjne, które są związane z nową odsłoną kampanii “Nie śmiecę, wybieram czystą plażę”. O tym się nie mówi, ale konsekwentnie zajmujemy się karaniem tych, którzy łamią prawo. Rok temu zapowiedzieliśmy nowelizację kodeksu wykroczeń i kodeksu karnego; największa nowelizacja od lat 90. w tej chwili jest już w parlamencie" – powiedział Ozdoba i dodał, że w czwartek będzie pierwsze czytanie projektu dotyczącego przestępstw środowiskowych. 

Jacek Ozdoba powiedział też, że w projekcie będzie mowa o zaostrzeniu kar pozbawienia wolności oraz finansowych dla osób zatruwających środowisko, które mają sięgać nawet 10 mln zł. Podwyższeniu mają też ulec kary za wykroczenia związane z zanieczyszczaniem przyrody.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska Michał Mistrzak podkreślił, że czystość bałtyckich plaż, parków i lasów jest dla GIOŚ priorytetem. Przypomniał też, że na stronach www GIOŚ są anonimowe formularze o zgłoszeniu interwencji ws. porzuconych odpadach, które są następnie przekazywane odpowiednim służbom.

Kampanii ekoTurysta patronuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. 

Czytaj też: Śmieci to wielki kłopot. Jak walczy z nimi świat?

PAP/fot.Twitter