PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Instytut ostrzega: Susza rolnicza wystąpiła na terenie całej Polski

Instytut ostrzega: Susza rolnicza wystąpiła na terenie całej Polski

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-26 16:30:00
Susza rolnicza

Susza rolnicza, czyli deficyt wody dla roślin uprawnych w pierwszym okresie raportowania, tj. od 21 marca do 20 maja 2022 roku występowała w całym kraju.

Deficyt wody dla roślin uprawnych występował w całym kraju. Największe niedobory wody notowano na terenach Żuław Wiślanych. Nieco mniejsze braki wody występowały na dużej powierzchni kraju w wielu regionach: na Pojezierzach Pomorskim, Słowińskim, Wielkopolskim, Mazurskim, na Nizinie Wielkopolskiej, w północnych rejonach Niziny Mazowieckiej, Śląskiej, Podlaskiej oraz na Polesiu Lubelskim.

Susza w całej Polsce

"W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w pierwszym okresie raportowania, stwierdzamy, że susza rolnicza występuje na terytorium Polski" – napisano raporcie Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Największy zasięg suszy rolniczej, występował wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 1262 gminach (ok. 50 proc. gmin Polski) na obszarze ponad 22 proc. gruntów ornych kraju. Tylko nieco mniejszy zasięg ma susza w przypadku upraw ozimych.

Niedobór wody dotknął także uprawy truskawek. Suszę odnotowano w 1039 gminach (ok 42 proc. gmin Polski) na obszarze ponad 13 proc. gruntów ornych kraju.

Susza rolnicza

Szusza rolnicza okiem ekspertów

"Stwierdzamy, że odnotowano duże niedobory wody ma dużym obszarze kraju dla roślin uprawnych wynoszące od -50 do -179 mm. Panujące warunki pogodowe obecnej wiosny z uwagi na wysokie usłonecznienie oraz dużą prędkość wiatru sprawiły, że straty plonów z powodu deficytu wody wystąpiły w 14 województwach. Nie odnotowano ich jedynie w województwie małopolskim i podkarpackim" – czytamy w raporcie.

Dodano, że susza rolnicza powoduje obniżenie plonów przynajmniej o 20 proc. w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

Czytaj również: Olbrzymia susza w Polsce. Hydrolodzy: Robimy za mało, aby jej zapobiec

PAP/fot.pixabay


Autor: Sebastian Wroniewski

Czas na zbadanie nerki. Rusza nowa kampania edukacyjna


Autor: Polska Agencja Prasowa

Pierwsza w Polsce stacja wodorowa została otwarta w Krakowie


Autor: Sebastian Wroniewski

Nowa Biała rok po wielkim pożarze. Odbudowano wszystkie domy


BULT SMOGOWICZE