PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Bank ING: Pętla inflacyjna coraz bardziej prawdopodobna w Polsce

Bank ING: Pętla inflacyjna coraz bardziej prawdopodobna w Polsce

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-13 18:30:00
Pętla inflacyjna

Pętla inflacyjna to coraz bardziej prawdopodobny scenariusz – ostrzega ING. Pod koniec 2021 roku inflacja może wzrosnąć w okolice 15 proc.

W 4 kwartale br. inflacja może wzrosnąć w okolice 15 proc. rdr. Dwucyfrowy wzrost cen także w 2023 to prawdopodobny scenariusz – przekazało w piątek ING. Biuro analiz ING skomentowała piątkowe dane GUS, z których wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rdr o 12,4 proc.(szacunek flash wskazywał na 12,3 proc. rdr), a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 2,0 proc.

Czy Polsce grozi jeszcze wyższa inflacja?

"W oparciu o dostępne dane szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii wzrosła w kwietniu do 7,7 proc. rdr z 6,9 proc. rdr w marcu, a kolejne miesiące przyniosą jej dalszy wzrost i lokalne szczyty na przełomie 2022/23" - napisali analitycy. "W dwucyfrowym tempie rosną zarówno ceny towarów (13,1 proc. rdr) jak i usług (10,1 proc. rdr). Zatem Polsce grozi pętla inflacyjna" – dodali.

Zdaniem ING "obraz wyłaniający się z dzisiejszych danych (GUS) wskazuje na rosnące ryzyko nakręcania pętli inflacyjnej i odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych". "Tendencja rozlewania się inflacji (na inne kategorie niż żywność, paliwa i energia) będzie kontynuowana" - wskazano w komunikacie. "Nasze szacunki wskazują, że wcześniejsza, nowa wojenna fala wzrostów cen energii i innych surowców jeszcze nie w pełni przełożyła się na ceny detaliczne" - podkreślili. "Ten proces zajmie 2-3 kwartał i potrwa przynajmniej do końca tego roku" – uważa ING.

Pętla inflacyjna

Pętla inflacyjna w Polsce?

"W 4 kwartale 2022 inflacja CPI może wzrosnąć w okolice 15 proc. rdr, a coraz bardziej prawdopodobnym scenariuszem staje się dwucyfrowy wzrost cen także w 2023, co grozi niebezpiecznym zjawiskiem, jakim jest pętla inflacyjna" – wskazano.

W opinii ING "chwilę obecną obniżki stóp procentowych przed końcem 2023 są w naszej ocenie mało prawdopodobne". "Naszym zdaniem rozlewanie się inflacji jest jednym z głównych powodów, dla których RPP zaprezentowała taki ultra jastrzębi język w maju" – wyjaśnili. "W czerwcu RPP może podnieść stopy procentowe o 75pb, a przed końcem roku główna stopa NBP wzrośnie do 7,5 proc. Docelowy poziom stóp widzimy na 8,5 proc., z ryzykiem w górę, gdyby okres wysokiej inflacji wydłużał się" – prognozuje ING.

Czytaj również: Adam Glapiński został wybrany na drugą kadencję na prezesa NBP

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Najnowszy sondaż: PiS z dużą przewagą nad resztą


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kleszcze w Polsce nie odpuszczają. Borelioza nadal groźna


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ci przedsiębiorcy odczuwają skutki wojny na Ukrainie najbardziej


BULT SMOGOWICZE