O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-02-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Zwierzęta domowe z uregulowanymi prawami w Hiszpanii

Zwierzęta domowe

Socjalistyczny rząd koalicyjny Pedro Sancheza przyjął w piątek projekt ustawy o dobrostanie i ochronie zwierząt. Zwierzęta domowe zyskają nowe prawa.

Dokument obejmuje 24 zakazy i 10 obowiązków nałożonych na „osoby odpowiedzialne” za zwierzęta towarzyszące (ustawa unika słowa: „właściciel”). Zgodnie z Europa Press, w przyjętym przez rząd projekcie ustawy podkreśla się takie cele, jak „zero uśmiercania zwierząt towarzyszących”, z wyjątkiem powodów zdrowia publicznego lub eutanazji. Oprócz tego „zero ich opuszczania”. Szacuje się, że od 150 tys. do 300 tys. zwierząt rocznie jest porzucana w Hiszpanii przez właścicieli. Zabrania się handlu zwierzętami w sklepach i wystawianie ich w celach handlowych. Hodowla zwierząt będzie prowadzona tylko przez osoby autoryzowane, będzie wymagała zezwolenia i zarejestrowania.

Rewolucja w przepisach

Dokument opracowany przez ministerstwo praw socjalnych i Agendy 2030 zmierza m. in. do skończenia z uśmiercaniem zwierząt towarzyszących, zakazuje ich hodowli przez osoby prywatne i sprzedaży w sklepach.

Zabrania się praktyk powodujących cierpienie, jak stosowanie obroży elektrycznych lub kolców. Osoby prywatne nie będą mogły mieć więcej jak 5 zwierząt w domu. Zabrania się hodowania zwierząt egzotycznych, norek amerykańskich na farmach oraz kogutów bojowych do walk.

Ustawa przewiduje kary w wysokości od 600 do 600 tys. euro w zależności od wagi przestępstwa. Drobne przestępstwa, jak m.in. stałe trzymanie zwierząt na balkonach, w ogródkach, piwnicach czy magazynach, trzymanie ich na uwięzi lub pozwalanie na swobodne poruszanie się bez kontroli po przestrzeni publicznej, pozostawienie bez opieki – w przypadku psów więcej niż 24 godziny, a także pozbawianie towarzystwa zwierząt stadnych będzie karane grzywną od 600 do 30 tys. euro. Zwierzęta domowe będą pod większą ochroną.

Zwierzęta domowe z identyfikacją

Poważne wykroczenia, w tym między innymi niedopełnienie obowiązku identyfikacji zwierząt, nieautoryzowana hodowla, wykorzystywanie ich do spożycia przez ludzi lub inne zwierzęta, opuszczenie, używanie dzikich zwierząt w cyrkach lub traktowanie jako przedmiotu rekompensaty, np. nagrody to wykroczenia „poważne”, karane grzywną od 30 tys. do 100 tys. euro.

Do wykroczeń „bardzo poważnych” należą m.in. nieautoryzowane zabijanie zwierząt, karmienie ich odpadami zwierzęcymi bez kontroli sanitarnej, stosowanie eutanazji przez osoby niewykwalifikowane, polowania na dzikie koty, a najbardziej – tresowanie i wykorzystywanie zwierząt do walk z innymi zwierzętami lub osobami. Te przestępstwa będą karane grzywną w wysokości od 100 tys. do 600 tys. euro.

Zgodnie ze zreformowanym wcześniej kodeksem karnym, zmieniony został status prawny zwierząt, uznając je za „istoty żywe obdarzone wrażliwością”. To największa kontrowersja w ustawie, która ureguluje zwierzęta domowe.

Powinnością właścicieli staje się zapewnienie dobrostanu zwierzęcia, „zgodnie z charakterystyką każdego gatunku”.

Czytaj również: Szwecja znosi zakaz hodowli norek. Władze chcą inwestować w hodowle

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023