Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Marzena Deresz 05-09-2017 11:29:21

Zielony hit – superfoods na polskich stołach

awokado

Polacy chętnie podchwytują trendy żywieniowe z zagranicy. Jedną z modnych kategorii produktów spożywczych, które zrobiły furorę na polskim rynku, są tzw. superfoods. Ich popularność widać także w danych handlowych. Jak wskazuje międzynarodowa instytucja płatnicza AKCENTA, wzrosty ich importu potrafią być imponujące.

Polacy chętnie podchwytują trendy żywieniowe z zagranicy. Jedną z modnych kategorii produktów spożywczych, które zrobiły furorę na polskim rynku, są tzw. superfoods. Ich popularność widać także w danych handlowych. Jak wskazuje międzynarodowa instytucja płatnicza AKCENTA, wzrosty ich importu potrafią być imponujące.

Mianem superfoods określa się produkty spożywcze, bogate w związki bioaktywne i składniki odżywcze, którym przypisuje się wyjątkowo pozytywny wpływ na zdrowie. Ta kategoria, stworzona na potrzeby marketingu, nie ma zamkniętej listy. Do superfoods można zaliczyć produkty, które występują w Polsce i są nam dobrze znane, jak czosnek, miód czy natka pietruszki. Jednak duża część „superżywności” ma egzotyczne pochodzenie. To one najczęściej kojarzone są z tą kategorią i cieszą się wyjątkową popularnością, o czym świadczą chociażby dane o ich imporcie, wskazuje instytucja płatnicza AKCENTA.

– To właśnie dzięki importerom Polacy mogą korzystać z tak dużego wyboru produktów, które nie występują naturalnie w naszym kraju. Po danych handlowych widać, jak błyskawicznie firmy reagują na nowe trendy i jak szybko potrafią sprowadzić do Polski nawet najbardziej orientalne i mało komu znane towary

– mówi Radosław Jarema, dyrektor polskiego oddziału AKCENTY.

Zielony hit

Wymieniając superfoods, które zrobiły w Polsce zawrotną karierę, warto wspomnieć o awokado. Wg danych GUS, przywołanych przez AKCENTĘ, wartość importu tego owocu do Polski przekroczyła w zeszłym roku 106 mln zł, notując 18 proc. wzrost r/r. Jak wskazuje ekspert AKCENTY, wwóz awokado już od pewnego czasu notuje wyjątkowe wyniki. Między rokiem 2010 a 2016 wartość importu tego owocu wzrosła aż 6,5-krotnie.

 – Na tle importu innych, popularnych egzotycznych owoców, jak banany czy mandarynki, awokado wydaje się mikrusem. Popyt hamuje przede wszystkim jego wysoka cena. Jednak jak widać, moda robi swoje i coraz więcej Polaków sięga po ten zielony przysmak

– dodaje  Jarema.

 Awokado jest bowiem nie tyko smaczne, ale bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które zmniejszają ryzyko miażdżycy, obniżają poziom cholesterolu we krwi, jak również poprawiają metabolizm. Dietetycy zwracają uwagę, że owoc ten poprawia pracę mózgu, chroni serce przed chorobami, wspomaga pracę układu trawiennego, a także działa dobrze na wzrok. Na krajowe półki sklepowe awokado najczęściej trafia z Hiszpanii, Izraela, Peru oraz z Republiki Południowej Afryki.

Karob, zdrowsza alternatywa dla kakao

Wiele superfoods występuje pod różnymi nazwami, karob bije je pod tym względem wszystkie na głowę. Bywa określany mianem drzewa karobowego, ceratonii, szarańczyna strąkowego. Na tym się nie kończy, bo jego strąki też mają swoją nazwę - chleb świętojański. Właśnie z tych strączków powstaje mączka chleba świętojańskiego, również określana jako karob. Ta sproszkowana wersja karobu bywa porównywana do superfood’owego kakao. W przeciwieństwie do proszku z nasion kakaowca jest on naturalnie słodki, nie ma alergenów i kofeiny, ma za to podobny smak i kolor. Jest również bogaty w wapń, potas oraz przeciwutleniacze. Ten przedstawiciel kategorii superfoods dopiero przeciera sobie w Polsce szlaki, lecz już notuje wyraźne sukcesy. W 2016 roku wartość sprowadzonego do Polski karobu podwoiła się i wyniosła 522 tys. zł. Najwięcej kilogramów mączki chleba świętojańskiego trafiło do naszego kraju z Hiszpanii, Holandii i Japonii.

Superfood Inków na polskim talerzu

Do grona superfoods zaliczane są często produkty, których niezwykłe właściwości ludzie wykorzystywali już tysiące lat temu. Takim hitem z historyczną przeszłością jest doceniana już przez państwo Inków komosa ryżowa, znana też jako quinoa. Moda na zdrową żywność i superfoods przywróciła ten produkt do łask. To „święte zboże Inków” jest bowiem niezwykle cennym źródłem pełnowartościowego białka, błonnika, zdrowych kwasów tłuszczowych oraz wielu witamin i składników mineralnych. Przypisuje się jej właściwości antynowotworowe, jest też świetnym uzupełnieniem diety dla wegetarian i alergików. Z Ameryki Południowej najczęściej sprowadzana jest do Polski z Peru, Boliwii i Ekwadoru. Część trafia na polski rynek przez kraje Europy Zachodniej, jak Holandia czy Niemcy. Przysmak Inków najwyraźniej trafia w gusta Polaków, wartość importu quinoa wzrosła bowiem w 2016 r. o 12% w porównaniu z rokiem 2015, do 3,8 mln zł.

Hit spod wody

Wodorosty i algi, w tym chlorella i spirulina, to kolejne modne produkty z grona superfoods. Włączenie tych podwodnych roślin do diety jest korzystne m.in dla. prawidłowego działania tarczycy i układu krwionośnego. Do ich stosowania zachęca także działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Wodorosty i algi pomagają także dbać o ciało z zewnątrz, są popularnym składnikiem kosmetyków. Wartość importu dla tej kategorii wzrosła w Polsce w roku ubiegłym aż o 39% w ujęciu rok rocznym, sięgając prawie 10,5 mln zł. Najważniejszym dostawcą wodorostów do Polski jest Francja.

– Produktów określanych mianem superfoods wciąż przybywa. Polscy konsumenci polubili odkrywanie nieznanych smaków i coraz chętniej włączają do swojej diety modne nowości. Importerzy żywności powinni więc trzymać rękę na pulsie, bo, jak widać, popyt na te towary może być ogromny

– podsumowuje ekspert AKCENTY

 

 AKCENTY/Maks Weber/fot. pixabay.com

Opublikował:
Author: Marzena Deresz
O Autorze
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Polska Agencja Prasowa 21-01-2022 23:01:07

Marczuk: Polski Ład nie spowoduje osłabienia polskiego biznesu

Wiceprezes Polskiego Funduszu Zdrowia Bartosz Marczuk zapewnia w rozmowie z PAP, że program Polski Ład nie spowoduje osłabienia polskiego biznesu.

Wiceprezes powiedział, że wprowadzona w tym roku reforma podatkowa jest tak skonstruowana, że zyskają na niej wszyscy, których dochód nie przekracza 5,8 tys. zł brutto, a dla tych, którzy zarabiają do ok. 13 tys. zł będzie ona neutralna. Wyliczył, że skorzysta na niej ok. 8,5 mln z 13,5 mln zatrudnionych (dla kolejnych 4 mln zmiana będzie neutralna), ponad 95 proc. (z 9 mln) emerytów i rencistów, a także części osób prowadzących działalność gospodarczą. "W kieszeni podatników zostanie 17 mld zł rocznie" – wskazał Marczuk.

Marczuk: Polski Ład nie wpłynie negatywnie na biznes

Marczuk nie zgodził się z tezą, że Polski Ład niekorzystanie wpłynie na sektor biznesu, powodując np. spadek opłacalności prowadzenia firm.

"Nie przypuszczam, żeby jakakolwiek dojrzała już działalność gospodarcza się zamknęła, albo odczuła w sposób istotny to, że zamiast 50 zł składki zdrowotnej na miesiąc, wpłaci do NFZ średnio ok. 400 zł. Pamiętajmy, że startujące lub nisko dochodowe biznesy zyskują wyższą kwotę wolną i wyższy próg podatkowy więc oni zapłacą mniej niż dotychczas" – powiedział.

Zaznaczył, że obowiązujący do tej pory system, sprawiał, że zarabiający najmniej płacili procentowo nawet wyższe podatki i składki niż bogatsi, a składki zdrowotne odprowadzane przez przedsiębiorców były "niewyobrażalnie niskie". Podkreślił, że jednym z efektów wprowadzenia Polskiego Ładu będzie urealnienie wpłat dających prawo do leczenia osób na działalności gospodarczej osiągających wysokie dochody i zwiększenia strumienia środków na NFZ.

"Polska wydawała do niedawno na leczenie ledwie 4 proc. PKB. Najmniej w UE" – powiedział.

Dodał, że od lat eksperci wskazywali, że to się powinno zmienić, a widzimy to zwłaszcza w czasie pandemii.

"Polski Ład to wreszcie naprawi i wydatki na ochronę zdrowia wzrosną do ok. 6-7 proc. PKB" – dodał.

Według niego, dla osób prowadzących działalność gospodarczą o dochodach przekraczających 100-150 tys. zł składka wzrośnie, "ale przy ich skali działalności, przychodach i kosztach to nie będzie bardzo wysokie obciążenie". Wskazał, że np. przedsiębiorca o dochodach ok. 120 tys. zł, zapłaci o ok. 400 zł miesięcznie więcej niż do tej pory.

"Jednak pamiętajmy, że do tej pory płacił 50 zł na miesiąc" – podkreślił Marczuk.

Marczuk: Polski Ład zmniejszy szarą strefę

Ponadto – jak zaznaczył – przedsiębiorcy mają doPolski Lad 01 wyboru trzy formy rozliczenia z urzędem skarbowym: ryczałt, podatek liniowy oraz rozliczenie na zasadach ogólnych.

"Uważam, że najprostszą dla przedsiębiorcy formą jest ryczałt ewidencjonowany" – powiedział.

Zaznaczył jednak, że przedsiębiorca sam powinien określić, jaka forma rozliczenia będzie dla niego najkorzystniejsza w zależności od własnej sytuacji dochodowej i rodzinnej. Przypomniał, że przedsiębiorcom rozliczającym się na skali przysługuje podniesiona kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł oraz wyższy próg podatkowy, dzięki czemu niższy jest PIT.

Pytany, jak nowe przepisy wpłyną na szarą strefę, powiedział, że jeśli chodzi o pracujących, to Polski Ład powinien ją zmniejszyć, bo wyższe pensje netto zmniejszą presję na płacenie „pod stołem”.

"Natomiast jeśli chodzi o przedsiębiorców, to uproszczone formy rozliczania jak ryczałt od przychodu czy estoński CIT też powinny powodować jej zmniejszenie " – ocenił.

Dodał też, że spodziewa się zmniejszenia tzw. fikcyjnego samozatrudnienia.

Marczuk wskazał, że wdrożenie Polskiego Ładu mogło co prawda przebiegać sprawniej, ale tego rodzaju szerokie zmiany z definicji powodują pewne napięcia i pytania.

"To co niezwykle ważne, także dla przedsiębiorców, to jak najszybsze rozwianie wątpliwości, by nie musieli się tym zajmować, a zajęli się tym, co robią dobrze, czyli swoim biznesem" – powiedział. Wskazał, że rząd poprawia te niedociągnięcia, które pojawiły się w pierwszym okresie wdrożenia i trzeba zmierzać w kierunku uproszczeń systemu.

1 stycznia weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza ten program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znika ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł brutto.

W zeszłym tygodniu media informowały jednak o szeregu grupach zawodowych i społecznych, które po 1 stycznia otrzymały wyraźnie niższe wypłaty (m.in. niektórzy nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych, emeryci). Przedstawiciele rządu zapowiedzieli zmiany, które mają – według nich – naprawić skutki wejścia w życie Polskiego Ładu. W zeszłym tygodniu minister finansów podpisał m.in. rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy."

Czytaj też: Sondaż "SE": Polski Ład jest niezrozumiały dla Polaków

PAP/fot.KPRM

 

 


Autor: Polska Agencja Prasowa 21-01-2022 21:45:00

IMGW: W nocy prognozowane zawieje i zamiecie śnieżne

W nocy z piątku na sobotę w północno-wschodniej części kraju prognozujemy opady śniegu; ponadto będzie pochmurno i wietrznie – powiedział synoptyk IMGW.

Według prognozy przygotowanej przez Michała Ogrodnika z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, w piątek nocy w północno-wschodniej Polsce utrzyma się silny i porywisty wiatr. Tam też będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. W sobotę najładniejsza pogoda będzie na zachodzie kraju i tam też będzie najcieplej i najmniej opadów.

IMGW: W północno-wschodniej części kraju utrzyma się silny wiatr

Jak prognozuje IMGW, w nocy zachmurzenie w krajuIMGW snieg 5 będzie umiarkowane, jedynie we wschodniej części kraju lokalnie będzie duże. W trakcie tych zachmurzeń wystąpią przelotne opady śniegu. Najwięcej śniegu do 12 cm spadnie na Przedgórzu Sudeckim, do 10 cm spadnie na obszarach podgórskich Podkarpacia, Małopolski i Górnego Śląska. Na północnym wschodzie przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie 5 cm.

W północno-wschodniej części kraju utrzyma się silny i porywisty wiatr, w porywach będzie osiągał do 60 km/h. Tam też będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. Opady te będą miały przelotny charakter i będą występowały lokalnie.

Najchłodniej będzie w kotlinach górskich. Temperatura spadnie tam do -8 stopni. We wschodniej części kraju temperatura wyniesie - 5 stopni, w centrum -4, a na zachodzie -3 stopnie. Najcieplejszym rejonem Polski będzie strefa brzegowa Morza Bałtyckiego, gdzie temperatura minimalna wyniesie około 0 do +1 stopnia. W tej części kraju wiatr będzie osiągał do 60 km/h.

Warto przypomnieć, że IMGW przygotowało szczegółową prognozę pogody na najbliższy weekend.

W sobotę najładniejsza pogoda będzie na zachodzie kraju

IMGW informuje, że w sobotę najładniejsza pogoda będzie na zachodzie kraju i tam też będzie najcieplej i najmniej opadów. Na pozostałym obszarze będą występowały przelotne opady śniegu, wystąpi zmienne zachmurzenie, zza chmur będzie wychodziło słońce.

Temperatura najniższa wyniesie -5 stopni Celsjusza na Podhalu, -3 we wschodniej części kraju, około zera w centrum do 2 stopni na zachodzie kraju.

W północno-wschodniej Polsce będzie utrzymywał się silny, porywisty wiatr, który będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne oraz utrudnienia komunikacyjne.

Czytaj też: Odśnieżanie jest ważne. Nie odkładaj tego na później

PAP/fot.Pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 21-01-2022 20:45:00

Sondaż: Tarcza antyinflacyjna pozytywnie oceniana

Rządowa tarcza antyinflacyjna cieszy się uznaniem Polaków – wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.

Większość badanych jest jednak sceptyczna, czy działania podjęte przez rząd wpłyną na złagodzenie inflacji. Mimo to, obniżenie VAT na paliwa z 23 proc. do 8 proc. popiera 85 proc. badanych, a nie popiera 8 proc. Likwidację podatku VAT na gaz popiera 84 proc. respondentów, nie popiera 10 proc. Z kolei obniżenie VAT-u na żywność do 0 proc. znalazło uznanie w oczach 82 proc. uczestników badania, a nie znalazło uznania u 10 proc. – informuje portal.

Tarcza antyinflacyjna popierana przez respondentów "wPolityce.pl"

Portal "wPolityce.pl" informuje, że z przeprowadzonego dla niego sondażu Social Changes, rządowa tarcza antyinflacyjna jest znana, bowiem słyszało o niej 80 proc. badanych.

Obniżenie VAT na paliwa z 23 proc. do 8 proc. popiera 85 proc. badanych, a nie popiera 8 proc. Likwidację podatku VAT na gaz popiera 84 proc. respondentów, nie popiera 10 proc. Z kolei obniżenie VAT-u na żywność do 0 proc. znalazło uznanie w oczach 82 proc. uczestników badania, a nie znalazło uznania u 10 proc. – informuje portal.

Z kolei wypłatę dodatku osłonowego dla rodzin w wysokości od 400 do ponad 1400 złotych, w zależności od dochodu, popiera 55 proc. badanych; przeciw jest 36 proc. respondentów. Dodatki osłonowe w największym stopniu popierają wyborcy Zjednoczonej Prawicy; w tej grupie akceptacja wynosi aż 89 proc. – czytamy w portalu.

Według ankietowanych tarcza nie złagodzi inflacji

"Jednocześnie badani – z wyjątkiem wyborców Zjednoczonej Prawicy – są sceptyczni co do tego, czy działania podjęte przez rząd wpłyną na złagodzenie inflacji w Polsce" – dodaje "wPolityce.pl".

Wpłyną zdaniem 26 proc., a nie wpłyną w opinii 56 proc. Badani nie wierzą również, że zmiany podatkowe przyniosą spadek cen żywności i usług (14 proc. wierzy, 40 proc. nie wierzy).

"Ogólnie należy podkreślić,tarcza antyinflacyjna 001 że Tarcza Antyinflacyjna, zawierająca bezprecedensowe obniżki podatków, znalazła uznanie w oczach Polaków" – komentuje wPolityce.pl.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1063 osób w dniach od 14 do 17 stycznia 2022 roku.

Czytaj też: Krajewski: Tarcza antyinflacyjna pomoże rolnikom w niewielkim stopniu

PAP/fot. fb Prawo i Sprawiedliwość 

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.