O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-04-2017

Autor: Marzena Deresz

Zbliża się maj – przygotujmy nasze kapliczki

 Zbliża się maj – przygotujmy nasze kapliczki

O maju mówi się, że to najpiękniejszy miesiąc w roku. Przyroda nabiera wówczas wyraźnych barw. Kwitną drzewa i krzewy owocowe. Na łąkach pojawiają się coraz to nowe kolory polnych kwiatów. Jest to także miesiąc w pełni poświęcony na oddawanie czci Matce Bożej.

O maju mówi się, że to najpiękniejszy miesiąc w roku. Przyroda nabiera wówczas wyraźnych barw. Kwitną drzewa i krzewy owocowe. Na łąkach pojawiają się coraz to nowe kolory polnych kwiatów. Jest to także miesiąc w pełni poświęcony na oddawanie czci Matce Bożej.

Na wsiach wieczorami  podmuchy ciepłego wiatru niosą pieśni, które wykonują zebrani przy kapliczkach mieszkańcy.

"Do Twej dążym kaplicy,

co z brzegu czeka nas,

wśród wichrów, nawałnicy

w pochmurny, słotny czas…"

To strofa jednej z tych, które śpiewane są w czasie "majówek" ku czci Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwa majowe odprawione są oczywiście w kościołach, ale także przy przydrożnych kapliczkach i figurach. Zwyczaj ten na stałe wpisał się w polski krajobraz. Tradycja majówek pielęgnowana jest szczególnie właśnie przez mieszkańców polskich wsi, którzy spotykają się wieczorami, by poprzez wspólny śpiew i modlitwę oddawać cześć Bożej Rodzicielce.

 

Warto odpowiednio się do tego przygotować. Nie tylko duchowo, ale również przez uporządkowanie miejsc, gdzie oddajemy cześć Matce Najświętszej.

Niekiedy po zimie trzeba wypielić grządki czasem odmalować płot, umyć kapliczkę czy figurę, ozdobić kwiatami. Przez cały miesiąc to tu będziemy spotykać się w gronie sąsiadów na modlitwie. Zadbane miejsce sprawi, że wspólne spędzanie czasu będzie zdecydowanie przyjemniejsze. To także szansa na mobilizację lokalnej społeczności i możliwość odbudowania przy tym więzi przez wspólną pracę.

 

Nabożeństwa ku czci Najświętszej Maryi Panny mają długą historię.

Ich początków należy szukać w pieśniach sławiących Matkę Chrystusa znanych na Wschodzie już w V wieku. Z kolei na Zachodzie poświęcenie Matce Bożej majowego miesiąca nastąpiło na przełomie XIII i XIV wieku. Zwyczaj ten zapoczątkował król Alfons X, który zachęcał, by wieczorami gromadzić się na na wspólnej modlitwie przed figurami Bożej Rodzicielki. Jak się okazuje nabożeństwa majowe bardzo szybko stały się popularne w chrześcijańskiej Europie. A wynalazek druku w XVI wieku sprzyjał ich rozpowszechnieniu się . Oficjalnie po raz pierwszy maj został nazwany miesiącem Maryi w wydanej w 1549 r. w Niemczech książeczce „Maj duchowy”. Była ona odpowiedzią na Reformację.

Oprócz tego w wielu żywotach świętych oraz kronikach zakonnych można wyczytać o majowym kulcie Maryi Panny. Natomiast miano ojca nabożeństw majowych przypisuje się żyjącemu na przełomie XVII i XVIII wieku w Neapolu jezuicie o. Ansolaniemu. Organizował on w kaplicy królewskiej specjalne koncerty pieśni maryjnych, które kończył uroczystym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Dodatkowo wielkim propagatorem tej formy czci Matki Bożej był jezuita, o. Muzzarelli. W 1787 r. wydał on specjalną broszurkę, którą rozesłał do wszystkich włoskich biskupów. W 1859 r.  Pius IX, zatwierdził obowiązującą do naszych czasów formę nabożeństwa, składającą się z Litanii Loretańskiej, nauki kapłana oraz uroczystego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Główną częścią nabożeństw majowych jest Litania Loretańska, która powstała prawdopodobnie już w XII w. we Francji. Zebrane wezwania sławiące Maryję Pannę zatwierdził 11 czerwca 1587 r. papież Sykstus V. Swoją nazwę zawdzięcza włoskiej miejscowości Loreto, gdzie była niezwykle popularna. Ponieważ często modlący się dodawali do niej własne wezwania, w 1631 r. Święta Kongregacja Obrzędów zakazała dokonywania w tekście samowolnych zmian. Nowe wezwania mają posiadać aprobatę Kościoła i wynikać z rozwoju mariologii. W Polsce jest ich więcej. W okresie międzywojennym, po zatwierdzeniu przez Stolicę Apostolską uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, za zgodą papieża Piusa XI, do Litanii dołączono wezwanie „Królowo Polski”.

Natomiast w 2015 roku do Litanii zostało dodane następne wezwanie. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zezwoliła, by w Polsce mogło być dodane wezwanie: „Matko Miłosierdzia” umiejscowione po wezwaniu: „Matko Łaski Bożej”.

Maj jest szczególnym miesiącem nie tylko za sprawą wyjątkowego rozkwitu przyrody, ale także dzięki tradycji nabożeństw majowych. Warto odpowiednio się do nich przygotować.

 

Kalina Brzozowska/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023