O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-11-2021

Autor: Mateusz Chrząszcz

Zakup uli – krótki poradnik, co i w jaki sposób kupić

Zakup uli

Zakup uli powinniśmy rozpocząć od zebrania niezbędnego materiału, a przede wszystkim samego ula. Lista sprzętu potrzebnego do pszczelarstwa znajduje się w podręczniku pszczelarskim. To, co jest potrzebne, pokazano poniżej.

Ul  to najważniejsza i najdroższa lokalizacja przy zakładaniu farmy. Podjęcie decyzji o rodzaju ula wymaga starannego rozważenia i często jest niedoceniane przez początkujących pszczelarzy. Ule są często kupowane od pszczelarzy, którzy chcą pozbyć się starego sprzętu. Często zdarza się, że każdy zakupiony ul jest innego typu.

Procedura zakupu niezbędnego sprzętu

Taka procedura jest całkowicie nieunikniona. Należy kupować tylko typowe ule, ponieważ tylko do nich można kupić niezbędny sprzęt, jak karmniki, maty, ruszty i wreszcie krany. Wyjaśnienie, że rój będzie początkowo hodowany losowo w ulu, a następnie kupi właściwy ul, jest fałszywe. Przenoszenie kolonii pszczół do innego rodzaju ula to żmudna procedura. Typowe typy plastra miodu produkowane w Polsce to: plastry wielokorpusowe, plastry ekspandowane z Dadan i warszawski poszerzony. Decyzja, który wybrać, zależy od Twoich intencji, czy jest to wielokonna roślina na osiedlu lub w przydomowym ogrodzie, czy też założone bonsai stanie się w przyszłości komercyjnym bonsai. W pierwszym przypadku ul pozostanie w tym samym miejscu, więc waga ula i wielkość ula nie ma znaczenia. Ważne jest, aby był łatwy w użyciu. Warunki te spełniają ul. Dadanowskiego i ul. Przedłużająca w Warszawie. Jeżeli zamierzamy prowadzić intensywne rolnictwo i ekonomię zmianową, plastry wielokorpusowe są lepsze, są lżejsze, mniejsze i pozwalają na łatwiejsze oddzielenie ula od tzw. Ukochany mąż. Jednak obsługa tych uli wymaga bardziej zintegrowanych pszczelarzy i większego wysiłku fizycznego.

Nie tylko zakup uli jest konieczny. Niezbędnym sprzętem pszczelarskim jest: podkurzacz, czapka pszczelarska, dłuto i szczotka. Okresowo potrzebny jest również sprzęt w zaufaniu do wykonywania niektórych operacji. Może być akumulowany stopniowo. Będą to: dziurkacz ramowy (z powodzeniem zastąpiony przez wiertarkę elektryczną z wiertłem precyzyjnym 12 mm), ściągacz do wideł oraz torba transportowa.

Materiał niezbędny do działania spalarni wymaga innej obróbki, ale jest kosztowny: miodarka, topielnica do wosku, elektryczne urządzenie do topienia rur. Miodarki muszą spełniać wymagania urządzeń stosowanych w produkcji zdrowej żywności. Musi być wykonany z blachy kwasoodpornej.zakup uli 02

Każdy magazyn, nawet mały, potrzebuje specjalnego pomieszczenia na zapasowy sprzęt, narzędzia i ramy.

Zakup uli, to również zakup pszczół

Jeśli chodzi o kupowanie pszczół, nie tylko zakup uli, to można najpierw kupić np. dwie rodziny i podzielić je później w ciągu roku, tak aby liczebność rojów wzrosła. Powinny być silnymi i zdrowymi rodzinami, więc powinieneś starać się dopasować je do dobrze zarządzanych baz. Kup w towarzystwie pszczelarza, który:

  • określi siłę rodzin pszczelich
  • oceni wartość matek
  • sprawdzi zdrowotność pszczół
  • określi stan zapasów pokarmu i jakość plastrów.

Wiosną pszczoły kupuje się z ulem i ulem. Siła rodziny pszczół jest następnie określana na podstawie liczby ramek, które trzymają pszczoły. Latem można kupić tylko stada bez gniazd. Można je następnie posadzić w nowym ulu. Latem im wcześniej roje, tym są cięższe. Dobre stado waży 23 kg lub więcej. Nie powinieneś kupować ula po czerwcu. Kupowanie słabych stad nie będzie opłacalne, nawet jeśli ich ceny są stosunkowo niskie. Nigdy nie kupuj pszczół z opuszczonych gniazd. Zawsze bardziej opłaca się mieć silną rodzinę z cenną matką iw lepszym ulu niż kilka słabych i nieregularnych uli. Dla początkujących w pszczelarstwie najlepiej kupić pszczoły pod koniec czerwca, aby zbudować kolonię. Pszczoły o tej porze dnia są najtańsze i najcenniejsze biologicznie. Jako młode pszczoły mogą z powodzeniem odbudować gniazdo. Należy oznaczyć matki zakupionej rodziny. Jest to ważne, ponieważ dla początkującego pszczelarza znalezienie w ulu nieoznaczonej matki jest praktycznie niemożliwe.

Czytaj również: Pszczoły augustowskie – rodzimy gatunek pod większą ochroną

odr.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023