Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Świat Rolnika 08-11-2015 01:00:00

Władysław Kosiniak-Kamysz nowym prezesem PSL

Władysław Kosiniak-Kamysz nowym prezesem PSL

Janusz Piechociński, jako przywódca ludowców, ewidentnie się nie sprawdził i było pewne, że z tej mąki żadnego chleba już nie będzie. Pozostaje pytanie, czy zmiana na stanowisku prezesa PSL może być zmianą na lepsze?

Janusz Piechociński, jako przywódca ludowców, ewidentnie się nie sprawdził i było pewne, że z tej mąki żadnego chleba już nie będzie. Pozostaje pytanie, czy zmiana na stanowisku prezesa PSL może być zmianą na lepsze?

W partiach politycznych na całym świecie często bezmyślnie powtarza się banialuki o potrzebie zmiany pokoleniowej. Nie zawsze one jednak wychodzą na dobre odmładzającym się ugrupowaniom. Nie szukając daleko, 10 lat temu młodym, zdolnym i perspektywicznym był na przykład Wojciech Olejniczak z SLD, który ciągle, jak na polityka, stary nie jest, ale jego pięć minut nie dość, ze nie przedłużyło się przynajmniej do kwadransa, to jeszcze nie widać perspektyw na drugą szansę. 

Często jednak młode twarze przyciągają wyborców jak lep muchy, czego przykładem jest prezydent Andrzej Duda, który potrafił przebić szklany sufit, co nie udawało się Jarosławowi Kaczyńskiemu przez wiele lat. W samym PSL przykładem „dobrego odmłodzenia” był swego czasu Waldemar Pawlak, który, gdy w 1991 roku po raz pierwszy zostawał prezesem PSL miał zaledwie 32 lata. Potem dwukrotnie był premierem, a w 1993 roku w wyborach parlamentarnych doprowadził ludowców do wyniku 15,4 proc. głosów, czyli niemal dokładnie trzy razy więcej niż w tegorocznej elekcji. 

Władysław Kosiniak-Kamysz obejmuje przywództwo w trudnym dla PSL okresie, ale przecież, gdyby było miło i przyjemnie, to prezesem by nie został. Dalej pewnie najważniejsi u ludowców, oficjalnie lub nie, byliby Piechociński, Kalinowski, Sawicki czy Struzik. Jednak zmiana pokoleniowa to w przypadku PSL o wiele za mało. Ostatnio Andżelika Możdżanowska w naszym wywiadzie stwierdziła, że potrzebna jest też zmiana mentalnościowa. I trafiła w sedno. PSL musi przestać kojarzyć się z partią, dla której liczą się tylko synekury, stołki i stanowiska, musi też wreszcie realnie otworzyć się na elektorat miejski nie zapominając oczywiście o elektoracie bazowym, który masowo ucieka do PiS, czyli rolnikach. 

Nowy szef PSL zbierał dobre noty jako minister pracy i polityki społecznej, gdzie raczej się daje niż zabiera, co jest pewnym kapitałem także, a może nawet głównie, w walce o wyborców z miast. W przeciwieństwie do Kalinowskiego i Sawickiego i w mniejszym stopniu Pawlaka i Piechocińskiego Kosiniak-Kamysz nie kojarzy się z rolnictwem tylko z zasiłkami i zapomogami. Już na wstępie sprytnie odciął się od wyłącznie rolniczych konotacji, wyjaśniając: - Ludowy nie znaczy tylko „wiejski”, znaczy też „powszechny” i takie będzie PSL. 

Przynajmniej czteroletnia rządowa kwarantanna daje też szansę na to, żeby zerwać z, w dużej mierze prawdziwym, obrazem PSL, który łasi się na wszelkie państwowe stanowiska. Kosiniak-Kamysz musi stanowczo odciąć się od powszechnego myślenia działaczy ludowców, że nepotyzm to coś naturalnego i, że trzeba sobie nawzajem pomagać. Owszem, trzeba, ale nie na koszt państwa. Tu się kłania właśnie zmiana mentalnościowa. 

Dzięki temu, że PSL, w nielicznym składzie, ale jednak, wszedł do sejmu, Kosiniak-Kamysz ma szansę pozycjonować PSL jak merytoryczną opozycję. Może, a nawet musi punktować PiS, rozliczać je z obietnic wyborczych, a także zgłaszać swoje projekty ustaw już bez oglądania się na Platformę. Co ważne jednak, merytoryczny, nie znaczy bezbarwny, czyli taki, jak Janusz Piechociński, którego słuchanie było lepszym sposobem na bezsenność niż liczenie baranów, a na wszystkie pytania dziennikarzy odpowiadał takimi samymi frazesami. Wyrazistość jest potrzebna, bo bez niej w polityce nikt nigdy niczego nie osiągnie.

Piotr Lekszycki/wSensie.pl
Fot. Wikimedia


Autor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 10:30:00

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 27 i 28 stycznia

Szczegółowa prognoza pogody została opublikowana przez Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej (IMGW) na czwartek i piątek.

Jak informuje IMGW, Europa południowa i krańce zachodnie pozostają pod wpływem klina wyżu znad Atlantyku. Pozostała część kontynentu, w tym Polska, jest w zasięgu niżu znad Skandynawii oraz związanego z nim układu frontów atmosferycznych. Do Polski przejściowo napływa ciepłe powietrze, a za frontem chłodnym, chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 998 hPa

W czwartek w kraju będzie zachmurzenie duże, na południu okresami większe przejaśnienia. Na zachodzie głównie opady deszczu, poza tym deszczu i deszczu ze śniegiem, na Prognoza pogody chmury 3wschodzie początkowo śniegu. Na Pogórzu Karpackim i w górach opady śnieg. Temperatura maksymalna od 1 st. C na wschodzie do 4 st. C w centrum i 7 st. C na północnym zachodzie. Na obszarach podgórskich Karpat -1 st. C, 0 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami silny od 30 km/h do 45 km/h, na wybrzeżu w porywach do 90 km/h, w głębi kraju do 65 km/h. W Sudetach porywy do 95 km/h, w Karpatach do 80 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognoza pogody na czwartek – w Warszawie zachmurzenie duże. Opady deszczu ze śniegiem i deszczu, początkowo także śniegu. Temperatura maksymalna 3 st. C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 55 km/h, zachodni. W nocy zachmurzenie duże. Opady deszcz ze śniegiem i śniegu, początkowo także deszczu. Temperatura minimalna 1 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 75 km/h, zachodni. W piątek w Warszawie zachmurzenie duże. Opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna 3 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i zachodni.

Prognoza pogody na piątek

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu ze śniegiem śniegu, początkowo również samego deszczu. W górach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 8 cm, tam też w trakcie opadów widzialność ograniczona do 500 metrów. Temperatura minimalna od -1 st. C na wschodzie do 3 st. C na zachodzie, w dolinach karpackich około -3 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami silny, od 30 km/h do 45 km/h, północno-zachodni i zachodni. W porywach wiatr osiągał będzie do 80 km/h, nad morzem oraz na południowym zachodzie do 90 km/h, w Karpatach do 100 km/h, a w Sudetach do 140 km/h. Miejscami powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne.

Prognoza pogody na piątek – zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W Karpatach opady silniejsze, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 20 cm, w Sudetach o 6 cm. W trakcie opadów widzialność ograniczona do 500 metrów. Temperatura maksymalna od 1 st. C na wschodzie do 5 st. C na zachodzie. Na obszarach podgórskich Karpat od -2 st. C do 0 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, początkowo w porywach do 85 km/h na południu i południowym zachodzie kraju oraz do 65 km/h na północy, stopniowo słabnący, północno-zachodni. W Sudetach porywy do 140 km/h, w Karpatach do 100 km/h. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Czytaj również: IMGW: Czwartek będzie pochmurny z opadami i silnymi podmuchami wiatru

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 09:30:00

Turów: Umowa z Polską ws. kopalni nie może być jeszcze podpisana

Negocjacje z Polską w sprawie kopalni węgla brunatnego "Turów" nie zostały jeszcze zakończone i nie można podpisać umowy – stwierdził premier Czech.

Zapowiedział kontynuowanie rozmów, najprawdopodobniej na szczeblu premierów. Fiala potwierdził, że głównymi problemami pozostają: wysokość rekompensaty finansowej i długość nadzoru sądowego nad przestrzeganiem porozumienia. "Nie jesteśmy w stanie podpisać umowy. Negocjacje będą kontynuowane. Poszukamy rozwiązania prawdopodobnie z udziałem premierów obu krajów" – stwierdził premier, nie podając żadnych ewentualnych terminów kolejnych polsko-czeskich spotkań.

Negocjacje ws. kopalni trwają

Czeski projekt umowy, który na posiedzeniu gabinetu przedstawiała minister środowiska Anna Hubaczkova, zakłada rekompensatę dla Pragi w wysokości 50 mln euro za szkody spowodowane w wyniku działalność kopalni. Polska oferuje 40 mln euro. Spór toczy się również o czeskie żądanie dziesięcioletniego nadzoru sądowego. Warszawa mówi o dwóch latach.

"To sprawy, które są nadal otwarte, w których nie ma porozumienia między czeską a polską stroną” – powiedział Fiala. Jego zdaniem, inne problemy mają charakter techniczny i są przedmiotemElektrownia Turow rozmów ministerstw obu krajów.

Czeskie media zacytowały rzecznika polskiego ministerstwa klimatu i środowiska Aleksandra Brzózkę, który na Twitterze podziękował czeskiej stronie za negocjacje i otwartość na polskie propozycje. Negocjacje on-line odbywały się jeszcze w środę przed posiedzeniem czeskiego rządu. Negocjacje ciągle dotyczą kopalni „Turów”.

Kopalnia „Turów” tematem ciągłego sporu

Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego "Turów" rozpoczęły się w czerwcu 2021 roku, gdy czeska strona wniosła do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Praga domagała się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.

20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że płacić kary nie zamierza. Opinia rzecznika generalnego Trybunału ma zostać ogłoszona 3 lutego br. Czeska strona zapowiada, że osiągnięcie porozumienia z Polską będzie oznaczać wycofanie skargi złożonej do TSUE.

Czytaj również: Rozmów o Turów ciąg dalszy. Czeski rząd zajmie się projektem umowy z Polską

PAP/fot.twitter


Autor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 08:30:00

IMGW: Czwartek będzie pochmurny z opadami i silnymi podmuchami wiatru

Czwartek będzie pochmurny, z opadami deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Wiatr silny, porywisty – przekazała PAP dyżurna synoptyk IMGW Anna Woźniak.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatura będzie wahać się od 1 st. C na wschodzie do 7 st. C na zachodzie kraju. Niż, który nadejdzie nad Polskę, spowoduje wzrost prędkości wiatru, który w porywach będzie osiągać do 65 kilometrów na godzinę, a nad morzem nawet do 90 kilometrów na godzinę. Przyniesie on również całkowite zachmurzenie oraz opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

IMGW: Najcieplej i najwietrzniej będzie nad morzem

W czwartek nad Polskę nadejdzie niż, któryIMGW deszcz 5 ściągnie układ frontów atmosferycznych.

"Najpierw spodziewamy się wkroczenia od północnego zachodu frontu ciepłego, który przyniesie całkowite zachmurzenie i opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem" – powiedziała synoptyk IMGW i dodała, że po południu pojawi się front chłodny, który przyniesie opady śniegu.

Tuż przed przejściem tego frontu temperatura może wzrosnąć nawet do 7 st. C nad morzem.

Przypomnijmy, że według przygotowanej przez Instytut długoterminowej prognozy, pogoda w marcu i kwietniu będzie lepsza niż w ostatnich latach

"Będzie się to wiązało ze wzrostem prędkości wiatru, który w porywach będzie osiągać do 65 kilometrów na godzinę, a nad morzem nawet do 90 kilometrów na godzinę" – powiedziała.

Synoptyk IMGW podała, że przechodzenie tego frontu będzie dominowało w nocy z czwartku na piątek, jednak już wcześniej – po południu – da o sobie znać w północno-zachodniej części kraju. Temperatura maksymalna na wschodzie kraju wyniesie około 1 st. C, a na północnym zachodzie wzrośnie do 7 st. C.

Czytaj też: Odśnieżanie jest ważne. Nie odkładaj tego na później

PAP/fot.Pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.