O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-12-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Szlachetna Paczka dla rodziny od pracowników Centrali ARiMR

Szlachetna Paczka

W tym roku pracownicy Centrali Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po raz pierwszy włączyli się w akcję charytatywną „Szlachetna Paczka”.

Fundusze zbierano od 19 listopada do 3 grudnia 2021 r. Za zebrane pieniądze kupiono sześcioosobowej rodzinie z południowego Mazowsza najpotrzebniejsze rzeczy, m.in. kuchenkę gazową, drobne AGD, odzież, artykuły spożywcze i środki czystości. Całość została spakowana i dostarczona do siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Skaryszewie w sobotę 11 grudnia przed południem. Przekazaniem „Szlachetnej Paczki” rodzinie zajęli się wolontariusze i druhowie z OSP.

Szlachetna Paczka to wspaniała inicjatywa

Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt Szlachetna Paczka ARiMR 02społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna, którego głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Organizacyjnie opiera się na pracy kilkunastu tysięcy wolontariuszy w całej Polsce koordynowanej z centrali w Krakowie. Zasadą działania projektu jest tzw. mądra pomoc, czyli taki rodzaj bezpośredniego wsparcia, który ma dać wybranym rodzinom narzędzia do tego, by były w stanie zacząć samodzielnie rozwiązywać swoje problemy. Organizatorzy projektu deklarują, że „nie pomagają biedzie roszczeniowej” i chcą, aby „ludzie sami radzili sobie w życiu”.

Pomoc rodzinom przekazywana jest podczas Finału Szlachetnej Paczki, nazywanego „weekendem cudów”, który odbywa się co roku na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia. Paczki z pomocą materialną przygotowaną przez darczyńców przekazywane są rodzinom zakwalifikowanym do projektu przez wolontariuszy. To oni, jesienią każdego roku, docierają do rodzin i osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, spotykają się z nimi w ich domach, przeprowadzają pogłębiony wywiad środowiskowy i podejmują decyzję o włączeniu (lub nie) danej rodziny do projektu.

Następnie wspólnie określają konkretne potrzeby, których zaspokojenie ma dać rodzinom szansę na trwałą poprawę sytuacji. Informacje o rodzinach, zawierające m.in. opis ich historii oraz listę potrzeb, trafiają do internetowej bazy rodzin. Jej upublicznienie na stronie www Szlachetnej Paczki następuje w połowie listopada. Po zapoznaniu się z historiami i potrzebami rodzin, darczyńcy z całej Polski wybierają z niej konkretne rodziny, dla których deklarują przygotowanie paczek z pomocą materialną odpowiadającą wymienionym potrzebom. Podczas Finału Szlachetnej Paczki darczyńcy dostarczają paczki do specjalnie na tę okoliczność przygotowanych magazynów, skąd wolontariusze przewożą je do wskazanych rodzin.

Czytaj też: Szlachetna Paczka od olsztyńskich leśników dla potrzebującej rodziny

ARiMR/fot.ARiMR

swiatrolnika.info 2023