O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-01-2016

Autor: T. Raszkiewicz

Szkody wyrządzane przez dzikie zwierzęta w uprawach rolnych

Brak grafiki

INSTRUKCJA DLA ROLNIKÓW W SPRAWIE SPOSOBU POSTĘPOWANIA PRZY SZACOWANIU SZKÓD WYRZĄDZONYCH PRZEZ ZWIERZYNĘ ŁOWNĄ ORAZ WYPŁAT ODSZKODOWAŃ ZA SZKODY W UPRAWACH I PŁODACH ROLNYCH.

INSTRUKCJA DLA ROLNIKÓW W SPRAWIE SPOSOBU POSTĘPOWANIA PRZY SZACOWANIU SZKÓD WYRZĄDZONYCH PRZEZ ZWIERZYNĘ ŁOWNĄ ORAZ WYPŁAT ODSZKODOWAŃ ZA SZKODY W UPRAWACH I PŁODACH ROLNYCH.

Podstawę prawną niniejszego instrukcji stanowi art. 49 ustawy z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie (Dz. U. z 2005 r. Nr 127, poz. 1066, z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska z dnia 8 marca 2010 roku w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach  i płodach rolnych(Dz. U. Nr.45 poz 272.) 

OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELA LUB POSIADACZA GRUNTU NA KTÓRYM POWSTAŁA SZKODA
1) Zgłoszenie szkody do koła łowieckiego, w którego obwodzie łowieckim wystąpiła szkoda,  zgłoszenia dokonuje się w formie pisemnej, w terminie 3 dni od dnia jej stwierdzenia, a w przypadku szkód wyrządzonych w sadach - w terminie 14 dni od dnia jej powstania z jednoczesnym określeniem liczby uszkodzonych drzew. poinformowanie właściwego koła łowieckiego o terminie zamierzonego sprzętu uszkodzonej lub zniszczonej uprawy w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia szkody. 

II. OBOWIĄZKI WŁAŚCIWEGO KOŁA ŁOWIECKIEGO LUB ZARZĄDCY OBWODU
1) Zgłoszenie osoby (osób) uprawnionych do przyjmowania szkód do właściwej gminy i ŚIR.
2) dokonanie oględzin w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia przez rolnika szkody.
3)  zawiadomienie o terminie oględzin/ ostatecznego szacowania szkody lub ponownego szacowania szkody nie później niż na 2 dni przed ich dokonaniem, a za porozumieniem stron - w terminie krótszym.     
4) wypłacenie odszkodowania w terminie 30 dni licząc od dnia sporządzenia protokołu                        ostatecznego szacowania szkody.

III. SZACOWANIE SZKODY
1)  wstępnego szacowania szkody, tzw. "oględzin" , ostatecznego szacowania szkody oraz ponownego szacowania szkody dokonują upoważnieni przedstawiciele koła łowieckiego lub zarządcy obwodu łowieckiego, przy udziale poszkodowanego albo jego pełnomocnika (z udzielonym na piśmie pełnomocnictwem) oraz, na żądanie jednej ze stron, przedstawiciela właściwej terytorialnie izby rolniczej. 2)  ostatecznego szacowania szkody oraz ustalenia wysokości odszkodowania dokonuje się najpóźniej na dzień przed sprzętem uszkodzonej lub zniszczonej uprawy. 
3)ostateczne szacowanie szkody w uprawach poprzedza się dokonaniem oględzin, za wyjątkiem szkód:
a) w płodach rolnych;            
b) wyrządzonych przez dziki na łąkach i pastwiskach;            
c) w uprawach, jeżeli szkoda powstała i została zgłoszona bezpośrednio przed sprzętem uszkodzonej uprawy lub w jego trakcie.

IV. OSTATECZNEGO SZACOWANIA SZKODY WYRZĄDZONEJ PRZEZ DZIKI NA ŁAKACH I PASTWISKACH DOKONUJE SIĘ W PRZYPADKU SZKODY WYRZĄDZONEJ:
1) poza okresem wegetacyjnym - przed rozpoczęciem wegetacji w kolejnym roku, 
w terminie umożliwiającym doprowadzenie uszkodzonego obszaru do stanu pierwotnego;
2) w okresie wegetacyjnym - w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia szkody. 

V. NIEOBECNOŚĆ ROLNIKA PODCZAS SZACOWANIA SZKODY, NIE WSTRZYMUJE DOKONANIA OGLĘDZIN/ OSTATECZNEGO SZACOWANIA SZKODY LUB PONOWNEGO SZACOWANIA SZKODY.                                                                                                      

VI. Z WYMIENIONYCH POWYŻEJ  CZYNNOŚCI SPORZĄDZA SIĘ PROTOKÓŁ KTÓRY PODPISUJĄ SZACUJĄCY TJ. KOŁO ŁOWIECKIE, POSZKODOWANY ROLNIK LUB JEGO PEŁNOMOCNIK ORAZ PRZEDSTAWICIEL WŁAŚCIWEJ TERYTORIALNIE IZBY ROLNICZEJ JEŻELI BRAŁ UDZIAŁ W TEJ CZYNNOŚCI.     

KRIR/Fot.POLAGRA-PREMIERY

swiatrolnika.info 2023