O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-04-2019

Autor: Maks Webber

Szacowanie szkód bobrowych nie jest łatwe…

Szacowanie szkód bobrowych nie jest łatwe…

Bóbr w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku uchodził w naszym kraju za bardzo rzadkie zwierzę, które częściej można było spotkać w ogrodzie zoologicznym niż pobliżu rzek czy mokradeł. Obecnie populacja tego sympatycznie wyglądającego zwierzaka w naszym kraju jest bardzo liczna, a jego działalność powoduje znaczące straty w rolnictwie i gospodarce rybackiej. Bobry budując tamy powodują wylewanie się wody z koryt rzek na znajdujące się w pobliżu pola uprawne, a zwalając drzewa niszczą uprawy. Z powodu ich ,,intensywnego trybu życia’’ coraz więcej też użytków zielonych trzeba wyłączać z użytkowania rolniczego, ponieważ przez większość okresu wegetacyjnego łąki są zalane wodą.


Rolnicy w takiej sytuacji tracą podwójnie – nie uzyskują spodziewanych plonów, musza dokupować pasze dla hodowanych zwierząt, które nie mogą korzystać z pastwisk. Dlatego postulują o zmniejszenie populacji bobrów lub przeniesienie ich w inne miejsce oraz o zmianę ( uproszczenie )procedur szacowania szkód bobrowych. Innego zdania jest jednak resort środowiska , w którego ocenie zmiana oaktualnego stanu prawnego nie jest zasadna


Obecnie roszczenia z tytułu szkód wyrządzonych przez bobry podlegają ocenie w kontekście art. 126 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r. poz. 1614, z późn. zm.) i rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 8 lutego 2018 r. w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz. U. z 2018 r. poz. 645).


Wniosek o odszkodowanie za szkodę musi zawierać informacje, o których w rozporządzeniu w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową oraz załączniki takie jak: kopia dokumentu potwierdzającego prawo własności mienia, które uległo szkodzie, lub kopia dokumentu potwierdzającego oddanie poszkodowanemu mienia, które uległo szkodzie, do gospodarczego korzystania, w szczególności umowy użytkowania, najmu, dzierżawy lub oświadczenia właściciela gruntu, lub oświadczenie poszkodowanego o posiadaniu samoistnym mienia, które uległo szkodzie.


Kompletny wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami określonymi w rozporządzeniu musi zostać złożony do regionalnej dyrekcji ochrony środowiska po stwierdzeniu szkody. Jeżeli wniosek zawiera braki lub do wniosku nie dołączono wszystkich dokumentów określonych w rozporządzenia, właściwy organ wzywa poszkodowanego do uzupełnienia wniosku w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania i poucza o skutkach nieuzupełnienia wniosku. W przypadku nieuzupełnienia wniosku przez poszkodowanego pozostawia się go bez rozpoznania.


Rozporządzenie dotyczące szacowania szkód wyrządzanych przez bobry przewiduje tylko jeden wyjątek od ogólnej zasady dotyczącej terminu przekazania wymaganych dokumentów. Jedynie w przypadku szkody wyrządzonej w odniesieniu do zwierząt, w pasiece albo w budowli stawów rybnych w gospodarstwie rybackim, jeżeli szkoda w tej budowli spowodowała albo może spowodować ubytek ryb, zgłoszenia szkody można dokonać również przez złożenie wniosku telefonicznie. W przypadku wniosku złożonego telefonicznie całą dokumentację przekazuje się podczas oględzin szkody.

 


Maks Weber
fot. Pixabay


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023