Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: T. Raszkiewicz 27-11-2015 01:00:00

Świat mody stawia na polskich hodowców zwierząt futerkowych

Świat mody stawia na polskich hodowców zwierząt futerkowych

Polsce udało się bezpiecznie przetrwać ostatnie trudności w Europie Środkowo-Wschodniej (środek Europy znajduje się w Polsce), tak jak udało się jej przebrnąć przez kryzys finansowy w 2008 roku nieomal bez problemu, utrzymując..

Polsce udało się bezpiecznie przetrwać ostatnie trudności w Europie Środkowo-Wschodniej (środek Europy znajduje się w Polsce), tak jak udało się jej przebrnąć przez kryzys finansowy w 2008 roku nieomal bez problemu, utrzymując wysokie wskaźniki wzrostu, znacznie przyciągając nowe inwestycje i branże, oraz używając swojej siły gospodarczej do wzmacniania swojej pozycji w Unii Europejskiej.

Dzięki jej wielkości, pełnemu entuzjazmu podejściu do Zachodu i stabilnemu zarządzaniu Polska, obecnie członek NATO i Unii Europejskiej, stanowi już od pewnego czasu najlepszy przykład dla krajów poradzieckiej transformacji. Jednak obecnie, kiedy Rosja ponownie stara się wywierać swój wpływ, a znaczna część Europy stara się wyjść z głębokiego kryzysu ostatnich lat, Polsce przypadła jeszcze ważniejsza rola – rola wiodącego symbolu regionalnej stabilności oraz symbolu determinacji.

Dźwigi budowlane na warszawskim niebie.
Wielkie centra handlowe i lśniące sklepy w polskich miastach otwierane są niemal codziennie. Wiele międzynarodowych firm wciąż inwestuje w Polsce, budując tam bazy produkcyjne i dystrybucyjne. Dosłownie wszystko, np. IKEA, szwedzki gigant branży sprzętów domowych, niemal wszystko, co sprzedaje w Europie, produkowane jest w Polsce. Wiele podzespołów Volkswagena produkowanych jest również w Polsce. Mają tutaj swoje obiekty takie firmy jak General Motors, 3M, Procter & Gamble i inne amerykańskie marki. Amazon otwiera tutaj nowe centra dystrybucji czy Google Campus Warszawa, który powiela u nas wiele ważnych projektów, na równi z Londynem.

Polska to jedyne państwo w Europie z gospodarką rosnącą w każdym kwartale (od chwili pojawienia się kryzysu finansowego sześć lat temu), zarazem kraj, którego produkt krajowy brutto jest obecnie na poziomie o 25 procent wyższym niż w 2008 roku, podczas gdy średnia w Unii Europejskiej pozostaje poniżej wskaźników z tego roku. W roku 2003 Polska eksportowała dobra o wartości 53 mld USD. W ostatnim roku były to już 203 mld USD.

Niskie poziomy zadłużenia firm i gospodarstw domowych, w tym kraju również pomogły. Na przykład łączny poziom zobowiązań gospodarstw domowych w Polsce nie przekracza 60 procent całkowitego dochodu, co jest niskim wskaźnikiem na przykład porównując do Niemiec, gdzie wskażnik wyniósł 93 procent czy Hiszpanii, gdzie było 140 procent czy np. Wielkiej Brytanii, gdzie zadłużenia to aż 150 procent.

Siła gospodarki Polski pomogła zyskać lepszą wiarygodność i dodatkowe wpływy w Europie, szczególnie ze względu na fakt, że inne kraje takie jak Francja, Hiszpania i Włochy miały i mają problemy. Najświeższym dowodem popierającym tę tezę był wybór Donalda Tuska, właśnie premiera Polski, na przewodniczącego Rady Europejskiej Wybór pierwszego lidera z byłych krajów bloku wschodniego na tak wysokie stanowisko został uznany przez UE: „Jest źródłem naszej wielkiej satysfakcji, że nasz głos (UE)  jest bardziej słyszalny, a znaczenie Polski w polityce europejskiej rośnie - mówił w wywiadzie prezydent Bronisław Komorowski. Czy zgadzamy się z wewnętrzną polityką państwa czy nie, to zawsze powinniśmy wiedzieć, które dane z obecnej polityki RP są szanowane przez inne kraje Europy.

Polska, z ponad 38 milionami mieszkańców (obecnych w kraju) jest jak dotąd najbardziej zaludnionym krajem z byłych sowieckich państw satelickich; jej liczba ludności jest cztery razy większa niż na przykład w Republice Czeskiej i Polska ma zdecydowanie największą gospodarkę w swoim regionie.

Produkty luksusowe w Polsce czyli światowa moda
Kategoria dóbr luksusowych w 2013 roku rozwijała się w umiarkowanym tempie. Niekorzystne warunki gospodarcze utrudniały jednak jej wzrost. W obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej w zakresie zatrudnienia, zamrożonych wynagrodzeń i rosnących kosztów życia, znaczna liczba konsumentów była bardziej ostrożna przy zakupie dóbr luksusowych. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że ta kategoria nadal stanowi silną tendencję rozwoju długoterminowego, ponieważ potencjalny popyt jest nadal znacznie powyżej bieżącego poziomu sprzedaży.

Kluczowym wydarzeniem modowym w 2013 r. było wejście marki Louis Vuitton na polski rynek detaliczny. Firma otworzyła swój punkt sprzedaży detalicznej w sercu Warszawy. Wydarzenie to jest istotne, ponieważ Louis Vuitton to wpływowy operator sieci dóbr luksusowych w skali globalnej. Tak więc, inne podmioty otrzymały pozytywny sygnał w sprawie czasu ich potencjalnego wejścia na rynek polski. Decyzja o wejściu na rynek polski mogłaby skłonić do podobnych działań inne znane marki, takie jak Prada, Tiffany czy Hermes.

Warszawa - nowa stolica luksusu
Kategoria dóbr luksusowych prezentuje stosunkowo rozdrobnioną strukturę, która odzwierciedla jej fazę rozwojową. Jednak w większości kategorii główne udziały należą do międzynarodowych operatorów dóbr luksusowych, szczególnie w przypadku kosmetyków czy odzieży, luksusowej biżuterii oraz drogich zegarków. Wraz z rozwojem Polski w prognozowanym okresie, pozostaje ogromna zachęta do wejścia międzynarodowych luksusowych marek, które nie są jeszcze obecne w Polsce. W ekonomicznej kategorii dóbr luksusowych oczekuje się w Polsce dalszych wzrostów, ponieważ poziom jej potencjału wciąż wydaje się sytuować znacznie wyżej od typowych poziomów z Europy wschodniej.

Liczba ludzi zamożnych w Polsce wzrośnie do 878000 do końca 2015 roku i urośnie do 1 miliona do końca 2016 r. i do wtedy wydadzą oni około 13,3 mld PLN (3,2 mld EUR) na tzw. dobra luksusowe. Rynek dóbr luksusowych wykazuje bardzo obiecujący wzrost i do 2017 roku wzrośnie do 14 mld PLN (3,37 mld EUR) a średni roczny wzrost wyniesie 4 procent.

Polscy hodowcy i światowa moda
Hodowla zwierząt futerkowych w Polsce ma ponad 80-cio letnią tradycję. Ten dział rolnictwa daje zatrudnieni 50 000 osób w naszym kraju. Pozyskane przez hodowców pieniądze są w większości wydawane na polskim rynku, najczęściej w miejscach zamieszkania hodowców i ich rodzin, gdyż tu żyją i kupują produkty.
Poza tym, wykładnia poziomu życia rolników oceniana przez analityków bankowych, bazuje właśnie na wydajnych inwestycjach rolniczych w przeliczeniu na 1 hektar posiadanej ziemi. Inwestycje te objęte są niskim poziomem ryzyka bankowego.

źródło: SR/NAFA/Oscar Grad, fot.: kopenhagenfur.comAutor: Polska Agencja Prasowa 25-01-2022 15:26:39

Rekordowe opady deszczu w RPA spowodowały liczne powodzie

Rekordowe opady deszczu w RPA w sześciu z dziewięciu prowincji w kraju. Tak dużych opadów w tym afrykańskim nie odnotowano od 1921 roku.

W związku z pogodą w czwartek rząd RPA ogłosił stan klęski żywiołowej, by udostępnić poszkodowanym pomoc finansową. Jak informuje południowoafrykański portal, o tej porze roku spodziewano się ulewnych deszczy, jednak ich rzeczywiste natężenie przekroczyło wszelkie rejestrowane wcześniej normy, co jak podkreśla fin24, może być związane ze zmianami klimatu na świecie.

Duże powodzie w RPA

"Z naszej strony widzimy to jako większy fenomen związany ze zmianami klimatu. Tak ogromnych opadów deszczu jeszcze nigdy tutaj (w RPA) nie widzieliśmy" – mówił główny ekonomista południowoafrykańskiej izby przedsiębiorstw rolniczych Wandile Sihlobo, na temat wydarzenia, jakim były rekordowe opady deszczu.

Zbiorniki wodne zaopatrujące duże miasta kraju w wodę są przepełnione, choć jak przypomina fin24, jeszcze kilka lat temu zbiornik Vaal Dam zaopatrujący Johannesburg w wodę zagrożony był wysuszeniem.

Straty spowodowane historycznymi opadami mają zostać ocenione w najbliższych dniach – poinformowało to samo źródło.Rekordowe opady deszczu 02

Rekordowe opady deszczu spowodowały powódź w Brazylii

45 osób zginęło przez powodzie, które nawiedziły ostatnio środkową i wschodnią Brazylię. Z powodu zagrożenia podtopieniami ewakuowano 113 tys. osób.

Najwięcej osób zginęło w powodziach w stanie Minas Gerais, w środkowej Brazylii. Według władz stanowych odnotowano tam 24 ofiary. Intensywne opady deszczu w ostatnich kilkunastu dniach doprowadziły również do chaosu komunikacyjnego na brazylijskich drogach. Wczoraj w ciągu dnia nieprzejezdnych było tam blisko 140 tras.

Służby obrony cywilnej stanu Minas Gerais sprecyzowały, że do tych statystyk nie wliczono 10 ofiar sobotniego osunięcia się bloku skalnego przy jeziorze Furnas koło miasta Capitolio.

Według śledztwa właśnie padające w tym regionie rekordowe opady deszczu mogły doprowadzić do przewrócenia się części urwiska na pływające na jeziorze łodzie z turystami.

Powodzie spowodowały, że stan wyjątkowy wprowadziło 341 brazylijskich gmin w ośmiu stanach.

Największą grupę spośród 113 ewakuowanych do tej pory osób stanowią mieszkańcy stanu Bahia, na wschodzie kraju. Swoje domy musiało tam opuścić 87 tys. osób.

Intensywne opady deszczu oraz powodzie doprowadziły też do chaosu komunikacyjnego na brazylijskich drogach. Wczoraj w ciągu dnia nieprzejezdnych było tam blisko 140 tras.

Czytaj również: Pożary brazylijskich rozlewisk spowodowały śmierć 17 mln zwierząt

PAP/fot.twitter


Autor: Sebastian Wroniewski 25-01-2022 13:00:00

W Poznaniu kolejny raz widziano kręcące się po okolicy wilki

Z informacji, które przekazały lokalne media, wilki miały być widziane w ostatnich dniach w okolicach poznańskiego Szczepankowa.

Na miejsce wezwano Straż Miejską, ale gdy mundurowi po kilkudziesięciu minutach pojawili się we wskazanej lokalizacji, wilków nie znaleźli. Od września 2021 roku już trzy razy zgłaszano obecność wilków w Poznaniu. W marcu ubiegłego roku wilk, który grasował po mieście i okolicach został schwytany i przekazany do lokalnego ZOO.

Wilki co jakiś czas pojawiają się w okolicach Poznania

Z ustaleń lokalnych mediów wynika, że odWilki 025 września 2021 roku do straży miejskiej 3 razy zgłaszano obecność wilków w Poznaniu. Ani razu zgłoszenia nie udało się potwierdzić – gdy strażnicy docierali na miejsce, wilki musiały już je opuścić.

W marcu ubiegłego roku wilk, który grasował w Poznaniu i okolicach został schwytany oraz przekazany do miejscowego ZOO. Próby jego odłowienia trwały wiele dni.

"Pojedzie do azylu poznańskiego zoo, gdzie będzie miał najlepszą opiekę. Dobrze, że został schwytany. Za blisko trzymał się domostw i wychodził na ulice. Niechybnie by zginął pod kołami jakiegoś samochodu" – pisał rzecznik w mediach społecznościowych.

Próby jego odłowienia trwały od wielu dni, zwierzę było widywane w Poznaniu i w okolicach miasta.

Przypominamy, że wilki nie mają na celu spotkania z człowiekiem. Są to dzikie zwierzęta i spotkanie z nimi może być niebezpieczne. Najlepiej w takich przypadkach nie denerwować zwierzęcia, nie zbliżać się do niego i powiadomić odpowiednie służby.

Od 1998 roku drapieżniki te są objęte ochroną gatunkową. Nie wolno ich umyślnie zabijać, chwytać, okaleczać, płoszyć czy niepokoić. Złamanie tych zakazów grozi wysoką grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności.

Czytaj też: Wilki wchodzą na posesje i zagryzają psy. Mieszkańcy Deszczna się boją

epoznan.pl/fot.Pixabay


Autor: Michał Rybka 25-01-2022 12:30:00

Za nami Projekt FITOEXPORT. Dyskutowano o przyszłości polskiego rolnictwa

Wczoraj w Pułtusku odbyła się konferencja Projekt FITOEXPORT: innowacyjne rozwiązania dla polskiego rolnictwa. Konferencję otworzył Henryk Kowalczyk.

Podczas konferencji instytucje zaangażowane w tenże projekt prezentują w ramach sesji panelowych rozwiązania usprawniające działania Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). To właśnie wtedy uczestnicy konferencji mają okazję zapoznać się z ciekawymi wynikami badań naukowych oraz wziąć udział w dyskusji, która ma doprowadzić do powstania strategii rozwoju i funkcjonowania Inspekcji.

Projekt FITOEXPORT to szansa dla polskich producentów roślin

Projekt FITOEXPORT stawia sobie za główny cel umożliwienie wejścia polskim produktom roślinnym na nowe rynki zbytu i podnoszenie ich konkurencyjności poprzez skuteczne reagowanie na wymagania importowe nowych odbiorców i usprawnienie kontroli realizowanych przez PIORiN, z zastosowaniem nowoczesnych metod inspekcji, lustracji upraw i badań laboratoryjnych.

Projekt FITOEXPORT, którego dotyczy konferencja, jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach strategicznego programu badań i prac rozwojowych Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków – GOSPOSTRATEG. Jest realizowany przez Konsorcjum pod kierownictwem Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa (GIORiN).projekt2

PIORiN dba o eksport polskich produktów rolnych

Wicepremier Henryk Kowalczyk powiedział, otwierając konferencję, że profesjonalizm PIORiN pozwala polskim produktom rolnym wejść na rynki całego świata.

“Jestem pełen podziwu, iż mimo niedoinwestowania Inspekcja osiąga tak dobre efekty w ochronie roślin i poprzez to w zapewnieniu zdrowej żywności docenianej w świecie. PIORiN działa po cichu i spokojnie, ale o efektach jej starań należy mówić głośno” – zaznaczył wicepremier Kowalczyk.

Podziękowania na ręce wicepremiera złożył Główny Inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Andrzej Chodkowski. Dodatkowo Główny Inspektor podkreślił, że na przestrzeni ostatnich 20 lat PIORiN dokonała skoku technologicznego, co umożliwia zwiększenie polskiego eksportu w sektorze rolnym.

“Współpraca konsorcjantów w projekcie FITOEXPORT umożliwi dalszy postęp technologiczny. Współpraca da też nowe narzędzia do kontroli i certyfikacji eksportu” – podkreślił Andrzej Chodkowski .

Kierownik projektu, Janina Butrymowicz, przedstawiła założenia projektu FITOEXPORT Zwiększenie konkurencyjności polskich towarów roślinnych na rynkach międzynarodowych poprzez podniesienie ich jakości i bezpieczeństwa fitosanitarnego. Przybliżyła również genezę powstania konsorcjum, która sięga 2017 roku.

Szefowie PIORiN podziękowali wicepremierowi Henrykowi Kowalczykowi za wsparcie okazywane zachodzącym w Inspekcji przemianom i wręczyli mu pamiątkową statuetkę.

Projekt FITOEXPORT jest już na ostatniej prostej. Osoby zaangażowane w projekt muszą jeszcze usystematyzować wypracowane rozwiązania i zaplanować, w jaki sposób Inspekcja w swojej działalności wdroży i wykorzysta opracowane innowacje.

Czytaj także: NFOŚIGW i GIORIN podpisały porozumienie w sprawie ochrony roślin

źródła:gov.pl/ fot.gov.pl

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.