O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-03-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Straż Graniczna: Do Polski przybyło milion uchodźców z Ukrainy

Straż Graniczna

Od początku agresji Rosji na Ukrainę do Polski przybyło 1 067 000 uchodźców – poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna.

"Wczoraj tj.06.03 #funkcjonariusze SG odprawili rekordowe 142,3 tys. podróżnych z Ukrainy!" - poinformowała SG na Twitterze. "Ruch na granicy polsko–ukraińskiej rośnie, dzisiaj do godz. 07.00 do Polski przyjechało z Ukrainy 42 tys. osób" – dodała.

Wojna w Ukrainie trwa

Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych i formacji jaką jest Straż Graniczna, większość osób, które przybywają do Polski, to obywatele Ukrainy. Wśród uciekających przed wojną są też Polacy, a także obywatele Uzbekistanu, Białorusi, Indii, Nigerii, Algierii, Maroka, Afganistanu, Pakistanu, USA czy Rosji.

Poniedziałek to dwunasty dzień inwazji rosyjskiej na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego

Jak zwrócił uwagę kierownik zespołu gospodarki światowej PIE, w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję wskutek jej napaści na Ukrainę, rosyjska gospodarka będzie działać w trybie wojennym. Oznacza to powszechne niedobory większości dóbr konsumpcyjnych.

"Może to nasilać konflikty i niepokoje społeczne wewnątrz Rosji – np. intensyfikację protestów przeciw władzy" – stwierdził Wąsiński. Dodał, że ich dynamika będzie nieprzewidywalna.

Ekspert zwrócił uwagę, że Rosja próbowała uniezależnić się od ewentualnych sankcji ze strony USA, ale zaskoczyła ją "silna i jednolita odpowiedź państw Unii Europejskiej". "Szczególnie mocno obrazuje to kompozycja rezerw walutowych – w ostatnich kwartałach Rosjanie ograniczali ilość aktywów denominowanych w dolarze na rzecz euro. Środki te zostały zamrożone przez kraje UE" – wyjaśnił.

Straż Graniczna o sytuacji na wschodzie

Ministerstwo rolnictwa i Straż Graniczna poinformowali w czwartek na swojej stronie internetowej, że Główny Lekarz Weterynarii przygotował tymczasową procedurę dotyczącą przemieszczania zwierząt towarzyszących z terytorium Ukrainy do UE.

Wytyczne dotyczą przewożenia przez polską granicę zwierząt przez osoby, które nie dysponują kompletem dokumentów weterynaryjnych psów, kotów i fretek.

"Celem przyjętych rozwiązań jest ustanowienie systemu minimalizującego ryzyko wwozu zwierząt stanowiących potencjalne zagrożenie przeniesienia chorób zakaźnych, w szczególności wirusa wścieklizny na ludzi i zwierzęta w sytuacji masowego napływu osób opuszczających tereny objęte działaniami militarnymi i posiadających zwierzęta towarzyszące, a także zminimalizowanie przestojów na przejściach granicznych i usprawnienie przemieszczania osób przez granicę zewnętrzną UE" – podało ministerstwo.

W wytycznych dostępnych na stronach Głównego Inspektoratu Weterynarii wynika, że za minimalny wymóg, kiedy zwierzę może zostać wprowadzone na teren UE, należy uznać zwierzę oznakowane mikrochipem, któremu towarzyszy dokument potwierdzający wykonanie szczepienia przeciwko wściekliźnie nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem przemieszczania. "Musi być możliwość weryfikacji tożsamości zwierzęcia tj. powiązania szczepienia z oznakowaniem" – dodano.

Czytaj również: Spółka Nord Stream 2 AG bankrutuje. Należy do Gazpromu

PAP/fot.facebook.com/STRAZGRANICZNA

swiatrolnika.info 2023