Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Świat Rolnika 30-11--0001 01:00:00

Skup i magazynowanie zboża. Czy warto inwestować w spichlerze?

Skup i magazynowanie zboża. Czy warto inwestować w spichlerze?

Skup i magazynowanie zboża. Czy warto inwestować w spichlerze?

Powierzchnia Polski wynosi 312,685 km2. Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi: obszary wiejskie , które decydują o współczesnym krajobrazie Polski zajmują 93,4 powierzchni kraju, w tym 54,0% stanowią użytki rolne i 28,5% lasy.Największy odsetek stanowią gospodarstwa  o wielkości do 1 h – jest ich ponad 31%. Najmniej jest gospodarstw  o powierzchni 50 h i więcej – 1,2%.Gospodarstw rolnych najwięcej  zanotowano w województwach: małopolskim - 12,4% ogółu gospodarstw w kraju, mazowieckim - 12,2%, podkarpackim - 11,5% i lubelskim - 11,3%. Najmniej gospodarstw znajduje się w województwach: lubuskim – 1,9%, opolskim – 2,0%, zachodniopomorskim – 2,1% oraz pomorskim -2,7%.
Według informacji jakie zawarte są w GUS - źródła danych na temat przewidywanych zbiorów- większość gospodarstw polskich zajmuje się produkcją roślinną, zwierzęcą – jedna trzecia, a ponad połowa z nich, uprawia pszenicę ozimą. Z kolei ziemniaki i mieszanki zbóż, uprawiane są w ponad 40% gospodarstw. Najczęściej jako uprawa strategiczna wskazywana jest  pszenica ozima. Dominuje ona w sześciu województwach . Drugą najczęściej wskazywaną uprawą strategiczną w naszym kraju, jest mieszanka zbóż – jej uprawa dominuje w trzech województwach.

Europejskie wytyczne.
Od momentu kiedy weszliśmy do Unii, to nasza gospodarka stała się elementem gospodarki europejskiej. Zmieniły się także wymogi wobec zboża odstawianego do skupu. Unijny system dokładnie określa parametry takie, jak: wilgotność, ciężar, czy zanieczyszczenia które warunkują jakość ziarna.

Ponadto gospodarstwa rolne muszą podejmować dodatkowe przedsięwzięcia, aby dostosować do europejskich standardów określających produkcję rolną. Składa się na to mnóstwo ustaw dotyczących wyposażenia gospodarstw w odpowiednie sprzęty i urządzenia, zarządzania zasobami wodnymi, utrzymania stanu (lub poprawy) ekosystemów wodnych, przechowywania nawozów sztucznych i naturalnych, a także dostosowanie budynków.
Ze względu na niską dochodowość polskiego rolnictwa, a co za tym idzie – brak własnego kapitału na inwestycje – konieczne jest korzystanie ze środków publicznych.
Współczynnikiem dochodowym każdego gospodarstwa rolnego jest ESU ( ang. European Size Unit). Wartość ESU jest jednym z kryteriów, które pomaga scharakteryzować każde gospodarstwo rolne w Typologii Gospodarstw Rolnych - wspólnej dla całej Unii Europejskiej.

Warunki polskich gospodarstw.
Do silnych stron produkcji polskich gospodarstw, należą niewiątpliwie takie czynniki, jak: duże zasoby ziemi, dobry stan środowiska naturalnego i niski poziom chemizacji produkcji rolniczej. Dodatkowo mamy sporą różnorodność biologiczną, która należy do jednej z najbogatszych w Europie. A jeśli chodzi o wykorzystywanie zasobów naturalnych, to w Polsce nie został przekroczony krytyczny punkt równowagi ekologicznej w rolnictwie, co również daje nam przewagę nad innymi krajami UE, a wzrostu produkcji rolniczej, odbywa się bez degradacji środowiska naturalnego.
Jednak są też słabe strony, jeśli chodzi o warunki naturalne. Można do nich zaliczyć chociażby duży udział gleb słabych i zakwaszonych oraz to, że warunki klimatyczne w Polsce są blisko o 20% gorsze, niż w krajach UE. Generalnie wydajność produkcji roślinnych w Polsce, jest dość mocno uzależniona od naturalnych czynników klimatycznych i ograniczeń glebowych.
Choć i tak najwięcej obaw i niepewności wzbudza presja konkurencyjna ze strony producentów państw członkowskich, powodująca wypieranie produktów polskich z rynku. Tego polscy rolnicy obawiają się najbardziej.

Spadek cen zbóż?
Media informują o spadkach cen zbóż na światowych giełdach. Notowania polskiej giełdy rolnej Rolpetrol z czerwca 2014r., wyglądają następująco:
- pszenica konsumpcyjna 740 -795 zł/t
- pszenica paszowa 790 zł/t
- żyto konsumpcyjne  590 - 630 zł/t
- jęczmień paszowy 700 – 765 zł/t
Ceny zbóż mają więc tendencję spadkową. Wystarczy spojrzeć na statystkiz lipca 2013r., według których ceny polsich zbóż szły wyraźnie w górę w porównianiu z poprzednimi latami. W ofertach sprzedażowych widniały ceny:
- pszenica konsumpcyjna 940-1100 zł/t,
- pszenica paszowa 830-970 zł/t,
- żyto konsumpcyjne 930-990 zł/t,
- jęczmień paszowy 780-900 zł/t,

Inwestycja w zboże
– czy jest korzystna?
Najczęściej uprawianym zbożem, jest pszenica. Na świecie jest jej około 20 gatnków. Jej ziarno może nie ma szerokiego zastosowania, bo ma głównie chlebowe przeznaczenie oraz używana jest do produkcji biopaliw, lecz w krajach rozwijających się, nieustannie zwiększa się popyt na jej ziarno. A największe zapotrzebowanie zgłaszają kraje najludniejsze, tj. Chiny i Indie. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, do roku 2015 ma nas być 7 miliardów, a co za tym idzie – biorąc pod uwagę, że charakterystyka żywieniowa większości krajów jest wysokokaloryczna - w sposób istotny wpłynie to na gospodarkę.
Rynek zbóż jest bardzo wrażliwy na wszelkie komunikaty o zmianie zapasów ziarna i ma to decydujący wpływ na skoki lub spadki cen ziarna. W Polsce ceny zbóż idą w górę zazwyczaj w okresie marzec – czerwiec, czyli przed kolejnymi plonami, kiedy też stan zapasów jest najmniejszy. Ale bywa, że ceny idą w dół jeśli rolnicy mieli udane poprzednie zbiory – muszą przecież opróżnić swoje stodoły przed kolejnymi żniwami. Na przewidzenie udanej, bądź nieudanej inwestycji, składa się mnóstwo kalkulacji na podstawie notowań z wielu lat wstecz.

Ponadto odbiorcy ziarna mają coraz większe wymagania, związane z jakością. Tylko rolnicy, którzy produkują jednolite pod względem wielkości ziarna, w dodatku w ogromnych ilościach, mają szansę na silną pozycję na rynku. Niejednokrotnie zdarzają się styuacje, że aby zwiększyć produkcję, rolnicy zamiast kupować nowe ziemie – zwiększają areał poprzez dzierżawy. Jeden goni drugiego w produkcji najlepszej jakości ziarna. Bo przecież „duże może więcej”.

Rolnictwo nie jest stałe w dochodach. Czasem zysk jest bardzo duży, a czasem trzeba dołożyć. Ponadto nie jest uzależniony jedynie od pracy samego rolnika i jego pracowników – rolnictwo, to dziedzina uzależniona od pogody. Ulewy, susze. Ile razy zaskoczył nas mróz! Ile razy plony diabli wzięli! Każda klęska sprawia, że rolnik dostaje po kieszeni. Do tego jeszcze dochodzi klasa ziemi jaką ma się pod uprawę. Duży zysk jest też uzależniony od strategii polowej – od orania po zbiór. A do tego trzeba specjalistów. Konieczne jest, aby wszystkie prace  były wykonane z najwyższą starannością, poczynając od uprawy gleby przed siewem, poprzez  siew, nawożenie, pielęgnację i zbiór, a kończąc na transporcie i odpowiednim przechowywaniu płodów rolnych.
Wpływ na nasz rynek zbóż, ma zatem wpływ skala produkcji i sprzedaży ziarna w innych krajach.
Sytuacja na rynkach rolnych państw poza Europą - zwłaszcza wschodnich - też ma znaczenie.Autor: Polska Agencja Prasowa 25-01-2022 21:30:00

Burza tropikalna Ana na Madagaskarze i w Mozambiku pochłonęła już 36 ofiar

Burza tropikalna Ana na Madagaskarze spowodowała śmierć 34 osób. Z kolei w Mozambiku zmarły dwie osoby. Większą część Malawi żywioł pozbawił całkowicie prądu.

Jak poinformowały we wtorek władze tych trzech afrykańskich państw, 36 osób zmarło, a większą część Malawi żywioł pozbawił w ostatnich dniach całkowicie prądu. W Mozambiku, poza dwiema ofiarami śmiertelnymi żywiołu, 49 osób zostało rannych – podał mozambicki państwowy instytut zarządzania zagrożeniami.

Burza tropikalna Ana pozbawiła dachu nad głową 65 tys. osób

Burza tropikalna Ana spowodowała liczne powodzie i osunięcia ziemi w stolicy Madagaskaru Antananarywie – poinformowała agencja AFP. Jak przekazało z kolei tamtejsze biuro zarządzania katastrofami naturalnymi, od końca poprzedniego tygodnia około 65 tys. osób pozostaje bez dachu nad głową.

W Mozambiku, poza dwiema ofiarami śmiertelnymi żywiołu, 49 osób zostało rannych – podał mozambicki państwowy instytut zarządzania zagrożeniami.

Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) alarmowało, że skutki burzy tropikalnej w Mozambiku najprawdopodobniej najmocniej uderzą w najuboższych – ofiary dotychczas trwających konfliktów w kraju i innych klęsk żywiołowych. Rząd Mozambiku i ONZ szacują, że liczba osób zagrożonych może sięgnąć nawet pół miliona.

W Malawi na skutek licznych nagłych powodzi przedsiębiorstwa zaopatrujące kraj w energię elektryczną zmuszone zostały do odcięcia dostaw prądu – podało AFP. We wtorek zaczęto stopniowo przywracać dostawy – dodano.

Czytaj też: Zmiany klimatu zagrażają rolnictwu na całym świecie

PAP/fot. tt The times of India 

 

 


Autor: Polska Agencja Prasowa 25-01-2022 21:00:30

IMGW: W nocy pochmurno, na zachodzie kraju deszcz, a w górach śnieg

Jak przekazał Michał Folwarski, synoptyk IMGW, w nocy z wtorku na środę w całym kraju będzie pochmurna pogoda z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu.

Na zachodzie – deszcz, w górach śnieg, a na pozostałym obszarze deszcz ze śniegiem. Według prognozy przygotowanej przez Michała Folwarskiego z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, taka pochmurna pogoda z opadami utrzyma się do środy. W zachodniej części kraju zacznie się nasilać wiatr. Na Wybrzeżu jego porywy mogą osiągnąć do 60 km/h. W pozostałej części kraju wiatr będzie umiarkowany.

IMGW: W nocy opady deszczu i śniegu

Cały dzień we wtorek było pochmurno i według prognozy IMGW podobnie będzie w nocy. W zachodniej części kraju będzie padał deszcz, na pozostałym obszarze deszcz ze śniegiem i mżawka. Na terenach podgórskich wystąpią opady śniegu. Od wieczora we wtorek aż do środy rano wystąpią gęste, lokalnie marznące mgły.

Temperatura w zachodniej części kraju może osiągnąć do 4 stopni Celsjusza natomiast na wschodzie od -2 stopni do zera. Wiatr w nocy będzie umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

"W środę w całym kraju będzie dalej pochmurno. Na wschodzie kraju i na południu będzie padał deszcz ze śniegiem oraz śnieg. Im dalej na zachód, tym więcej deszczu" – powiedział Michał Folwarski.

Temperatura na wschodzie kraju wyniesie od 1 do 3 stopni Celsjusza. Na zachodzie i na Wybrzeżu termometry wskażą do 5 stopni. W rejonach podgórskich temperatura wyniesie około zera lub będzie się kształtowała na lekkim minusie. W zachodniej części kraju zacznie się nasilać wiatr. Na Wybrzeżu jego porywy mogą osiągnąć do 60 km/h. W pozostałej części kraju wiatr będzie umiarkowany.

Czytaj też: IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 25 i 26 stycznia

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 25-01-2022 18:30:00

Ostrzeżenie przed oblodzeniem dla Mazowsza, Warmii i Mazur oraz Lubelszczyzny

IMGW wydał we wtorek ostrzeżenie przed oblodzeniem w woj. mazowieckiem oraz lubelskim. Oblodzenie wystąpi również we wschodnich powiatach woj. warmińsko-mazurskiego.

IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o oblodzeniu na Mazowszu oraz we wszystkich powiatach woj. lubelskiego. Na Mazowszu prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu .Możliwość wystąpienia zjawiska oblodzenia IMGW prognozuje również dla powiatów na wschodzie Mazur: ełckiego, giżyckiego, gołdapskiego, oleckiego, piskiego i węgorzewskiego. 

Ostrzeżenie przed oblodzeniem dla Mazowsza 

IMGW wydał ostrzeżenie przed oblodzeniem (pierwszego stopnia) dla Mazowsza. Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Przed oblodzeniem ostrzegł też mieszkańców Warszawy stołeczny ratusz.

Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, temperatura minimalna wyniesie od -2 do 0 stopni, natomiast temperatura minimalna przy gruncie około -4 stopni.

Ostrzeżenie przed oblodzeniem wydano dla 36 powiatów województwa mazowieckiego. Dotyczy powiatów: białobrzeski, ciechanowski, garwoliński, grodziski, grójecki,Ostrzeżenie przed oblodzeniem IMGW kozienicki, legionowski, lipski, łosicki, makowski, miński, mławski, nowodworski, ostrołęcki, Ostrołęka, ostrowski, otwocki, piaseczyński, płoński, pruszkowski, przasnyski, przysuski, pułtuski, Radom, radomski, Siedlce, siedlecki, sokołowski, szydłowiecki, Warszawa, warszawski zachodni, węgrowski, wołomiński, wyszkowski, zwoleński i żyrardowski.

Alert obowiązuje od godziny 20 we wtorek do godziny 9 w środę. 

Gołoledź we wszystkich powiatach woj. lubelskiego 

Ostrzeżenie przed oblodzeniem dróg i chodników IMGW wydał również dla powiatów w woj. lubelskim. Według synoptyków ślisko będzie przez całą noc. Temperatura minimalna przy gruncie spadnie do -4 st. Celsjusza.

"Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie" – poinformował IMGW w wydanym we wtorek dla województwa lubelskiego ostrzeżeniu pierwszego stopnia.

Alert dotyczy wszystkich powiatów województwa lubelskiego i będzie obowiązywać od godz. 20 we wtorek do godz. 9 rano w środę. Według synoptyków temperatura minimalna będzie wynosić od -2 st.C do 0 st. Natomiast temperatura minimalna przy gruncie spadnie do około -4 st.

IMGW prognozuje oblodzenie również na wschodzie

Ostrzeżenie przed oblodzeniem nie zostało wydane na Warmii i Mazurach, ale we wschodnich powiatach woj. warmińsko-mazurskiego prognozowany jest spadek temperatury i w związku z tym oblodzenie.

Możliwość wystąpienia zjawiska oblodzenia IMGW prognozuje we wtorek dla powiatów na wschodzie Mazur: ełckiego, giżyckiego, gołdapskiego, oleckiego, piskiego i węgorzewskiego.

W ocenie synoptyków na tym terenie może padać zamarzający deszcz powodujący gołoledź oraz deszcz ze śniegiem. Temperatura spadnie miejscami do minus 4 stopni C (przy gruncie).

Według prognoz jutro wystąpią przeważnie duże zachmurzenia. Początkowo miejscami pojawi się mgła, ograniczająca widzialność do 500 metrów.

Czytaj także: Pogoda w marcu i kwietniu będzie lepsza niż w ostatnich latach

fot.pixabay.com

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.