O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-06-2017

Autor: Marzena Deresz

Rok Rzeki Wisły – w gminie i w teatrze

rzeka-Wisła-Warszawa

Rok 2017 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej „Rokiem Rzeki Wisły”. Z tej okazji Teatr Dramatyczny imienia Jerzego Szaniawskiego w Płocku  spektakl plenerowy ,,Na Wiśle śpiewają oryle. Szlakiem nadwiślańskich gmin Północnego Mazowsza” w reżyserii Marka Mokrowieckiego.

Rok 2017 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej „Rokiem Rzeki Wisły”.

Z tej okazji Teatr Dramatyczny imienia Jerzego Szaniawskiego w Płocku , we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Płocku, wystawi dla lokalnych społeczności z terenów powiatów: nowodworskiego, płońskiego i płockiego spektakl plenerowy ,,Na Wiśle śpiewają oryle. Szlakiem nadwiślańskich gmin Północnego Mazowsza” w reżyserii Marka Mokrowieckiego.

 

– Nawiązując do bogatej historii rzeki, realizujemy widowisko, które przypomni ludzi związanych z Wisłą i przybliży dzisiejszym mieszkańcom Mazowsza zanikającą kulturę rzeczną gmin. Spektakl plenerowy, wystawiany zwykle nad brzegiem Wisły, zagramy w 14 miejscowościach. W realizacji przedsięwzięcia wezmą udział aktorzy Teatru Dramatycznego i statyści. Do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy nadwiślańskie gminy z okolic Płocka. Zrealizowany przez nas projekt stanie się świętem wszystkich, dla których sprawy wiślane są ważne

 

– informują autorzy spektaklu.

Scenariusz przedstawienia oparty jest na materiałach archiwalnych – edyktach królewskich, dawnych rozporządzeniach władz miejscowych, wydarzeniach zapisanych w kronikach i innych materiałach źródłowych oraz wspomnieniach mieszkańców nadwiślańskich gmin – m.in. historiach przesłanych do Teatru w ramach konkursu „Opowiedz nam o Wiśle”

 

– Widowisko plenerowe opowiada o tradycji wiślanej i codziennym życiu mieszkańców terenów nadwiślańskich. Pragniemy, aby było to święto wszystkich, dla których sprawy rzeki są bliskie, i z którymi wiążą określone nadzieje

 

– mówi Marek Mokrowiecki.

Organizatorzy projektu zawarli porozumienia z władzami gmin nadwiślańskich z: Nowego Dworu Mazowieckiego, Zakroczymia, Czerwińska nad Wisłą, Wyszogrodu, Małej Wsi, Iłowa, Bodzanowa, Słubic, Gąbina, Płocka, Łącka, Starej Białej, Brudzenia Dużego i Nowego Duninowa. Projekt sfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego realizowany jest w okresie od czerwca do września tego roku.

Maks Weber/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023