Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Michał Budzyński 31-08-2020 15:28:28

Korzyści z przeprowadzki na wieś – Co sądzi o tym Wojciech Czerwiński?

wieś

Czy przeprowadzka na wieś to dobry pomysł? Czym różni się życie na wsi od życia w mieście? Jak zmiana miejsca zamieszkania oddziałuje na dzieci? Czy porzucenie miejskiego życia nie powoduje poczucia pustki? O tym wszystkim Michał Budzyński rozmawia z Wojciechem Czerwińskim – aktorem i muzykiem.

Skąd pomysł aby osiedlić się właśnie na wsi?

Gdzieś w głębi mnie drzemie taka mentalność wilka, który chce mieć swoje stado i żyć z dala od ludzi, a dokładniej od zgiełku, betonów i ciągłego pośpiechu. Być może to poniekąd odskocznia od aktorstwa, sceny i ciągłego kontaktu z niezliczoną masą osób. Na wsi życie biegnie zupełnie inaczej i człowiek zaczyna być bliżej natury, przyrody i ludzkich spraw, a nie gonić nieustannie za pieniądzem. Mieszkanie w bloku wielkiego miasta zdecydowanie nie jest dla mnie i dla mojej rodziny. Najlepszą sentencją jaką mógłbym podsumować mieszkanie w mieście, jest przytoczenie słów biblijnego Kaina: “idę z samotności budować miasta”.

Czy widzisz plusy w wychowywaniu się Twoich dzieci na wsi?

Przede wszystkich przestrzeń, bliskość przyrody oraz kontakt ze zwierzętami. Na naszej posesji mamy konie, kury, psy, koty, a nawet alpaki. Ziemia na wsi żywi, ale wymaga wysiłku i pracy, tak więc dzieci uczą się szacunku do natury i odpowiedzialności każdego dnia. Mieszkanie na wsi uczy również samodzielności i zaradności, czego po prostu próżno szukać na miejskich placach zabaw. Oczywiście wiejskie życie, to również wiejskie, naturalne jedzenie. Własne warzywa i owoce, przetwory, swojskie wędliny, sery i wiele innych zdrowych produktów, dzięki czemu unikamy wszechobecnej chemii. Własna działka, to również więcej beztroskiego dzieciństwa, co każdy potwierdzi, kto chociaż raz w młodości spędził wakacje na wsi.prezydent duda zycie na wsi

Czy w Twoim środowisku spotykasz się z jakimikolwiek uszczypliwościami na temat Twojej przeprowadzki na wieś?

Absolutnie nie, a wręcz odnoszę wrażenie, że część znajomych może czuć nawet pewną zazdrość, szczególnie po wybuchu medialnej pandemii covid-19. Koledzy z teatru nawet w żartach mówią: “Noe, wiedziałeś kiedy uciec na wieś i budować Arkę”. Nie zapominajmy, że nie tak dawno temu jednym rozporządzeniem zamknięto ludzi w domach, bez możliwości wyjścia do parku, czy na spacer. Nawet nie chce sobie wyobrażać, jak bym miał w tamtej rzeczywistości funkcjonować, mieszkając z małymi dziećmi w bloku, a przecież wiele osób, w tym również moich znajomych, musiała się z tym zmierzyć.

Nie brakuje Ci miejskich atrakcji, takich jak restauracje, kina, galerie handlowe, siłownie?

Nigdy nie byłem jakimś wybitnym fanem typowo wielkomiejskich atrakcji, a wraz z pojawieniem się w moim życiu dzieci, typowe rozrywki i tak zeszły na dalszy plan. Na wsi nie brakuje jednak sposobów na miłe spędzanie czasu. Zamiast stania samochodem w korkach zdecydowanie polecam jazdę konną po lesie. Saunę i siłownie zbudowałem na naszej posesji, tak więc mam je do wyłącznej dyspozycji. Z kuchni poza domem nigdy nie mam dość kiełbasy z ogniska. Swojskiej, rzecz jasna :)

Czy to prawda, że starasz się spożywać głównie żywność pochodzenia naturalnego, czyli swojskie lub regionalne wyroby?

Tak jak wspomniałem wcześniej, naturalna żywność, to przede wszystkim zdrowa żywność, o którą niestety niełatwo w dzisiejszym świecie. W zasadzie poza rolnikami oraz myśliwymi przeciętnemu “Kowalskiemu” ciężko kupić mięso dobrej jakości. Wędlina z marketu ze 100% zawartością mięsa, to obecnie produkt premium, zaś na wsi to normalność, a wręcz przeciętność. Staramy się z żoną prowadzić ekologiczne gospodarstwo, aby dostarczać naszej rodzinie jak również naszym gościom produkty najbardziej naturalne lub wyłącznie ze sprawdzonego źródła.

Czyli na wsi są również horyzonty na dodatkową działalność zawodową?

Oczywiście. Otworzyliśmy gospodarstwo agroturystyczne o nazwie Stodoła Kultury, w którym można poczuć smak prawdziwej wsi oraz spotkać ludzi z pasją, artystów, muzyków. Chcemy się dzielić z innymi urokami polskiej wsi, oraz stworzyć miejsce prawdziwego odpoczynku od codziennych problemów. Mamy za sobą już kilka koncertów które zostały miło przyjęte zarówno przez naszych gości, jak i zwierzęta z naszego gospodarstwa. Krótko mówiąc, ma być miło i ekologicznie.

Co myślisz o współczesnej ekologii która nie koniecznie jest zgodna z tradycyjnym rolnictwem?

Moim zdaniem problemem współczesnej ekologii jest odnaturzenie oraz brak jasno sformułowanej definicji ekologa, przez co może nim zostać każdy, bez względu na wykształcenie, czy chociażby praktykę zawodową. W konsekwencji najwięcej do powiedzenia o rolnictwie, leśnictwie czy chociażby łowiectwie mają osoby wyedukowane na portalach społecznościowych. Prawdziwą ekologie w mojej opinii mogą więc prezentować absolwenci specjalistycznych uczelni wyższych lub praktycy, którzy mają z nią realną styczność, więc tacy jak chociażby właśnie rolnicy, leśnicy, myśliwi itp...

Rozmawiał: Michał Budzyński

Opublikował:
Michał Budzyński
Author: Michał Budzyński
O Autorze
Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, ekolog i specjalista ds marketingu
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Polska Agencja Prasowa 18-01-2022 20:34:40

Sondaż "SE": Polski Ład jest niezrozumiały dla Polaków

Polski Ład miał okazać się sukcesem. Jednak budzi coraz więcej kontrowersji, a dla większości Polaków jego założenia są niezrozumiały.

Jak wynika z sondażu Super Expressu, skomplikowane zmiany podatkowe w połączeniu z doniesieniami o obniżonych wypłatach i emeryturach sprawiły, że tylko 15. proc. badanych wierzy, że zyska, a jedna czwarta ankietowanych nie wie, czy zmiany będą dla nich korzystne. Respondenci pytani byli, jaki wpływ program będzie miał na ich dochody. 36 proc. zaznaczyło odpowiedź "stracę". 26 proc. odpowiedziało, że nie wie.

Sondaż "SE": Polski Ład jest niezrozumiały dla Polakówm_Polski_Lad_01.jpg

Sondaż Super Expressu wykazał, że skomplikowane zmiany podatkowe w połączeniu z doniesieniami o obniżonych wypłatach i emeryturach sprawiły, że tylko 15. proc. badanych wierzy, że zyska, a jedna czwarta ankietowanych nie wie, czy zmiany będą dla nich korzystne. Polski Ład jest wciąż niezrozumiały dla Polaków. 

Respondenci pytani byli, jaki wpływ program będzie miał na ich dochody. 36 proc. zaznaczyło odpowiedź "stracę". 26 proc. odpowiedziało, że nie wie. Według 23 proc. Polski Ład nie wpłynie na ich dochody. 15 proc. ankietowanych uważa, że zyska.

Założenia

Wspomniany program to plan odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Wszedł w życie 1 stycznia 2022 r. Zakłada on m.in. wyższy próg podatkowy – podniesiony z ok. 85 tys. zł do 120 tys. zł, kolejną obniżkę stawek ryczałtu m.in. dla inżynierów, zawodów IT, lekarzy, emerytury bez podatku do 2,5 tys. zł, fair play w zakresie składki zdrowotnej, podatkowy restart gospodarki – pakiet rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom czy też podatkowe fair play wobec państwa.

Sprawdź również: Polski Ład dla polskiej wsi zaprezentowany w Przysusze

PAP/fot.pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa 18-01-2022 18:30:54

GIS ostrzega przed batonami zanieczyszczonymi fragmentami szkła

GIS poinformował we wtorek o wycofaniu niektórych partii batonów marki "Vitanella", "BA!" i "YEMGO" ze względu na zanieczyszczenie fragmentami szkła.

Jak poinformował Główny Inspektorat Sanitarny, surowiec był wykorzystywany do produkcji batonów. Firma Bakalland SA rozpoczęła wycofywanie produktów i poinformowała o możliwości zwrotu batonów określonych partii do miejsca zakupu lub bezpośrednio do producenta. Organy inspekcji monitorują wycofanie kwestionowanych partii produktu.

GIS ostrzega przed batonami firmy Bakalland

Producent Bakalland SA Zakład Produkcyjny Janów Podlaski 21-505, ul. Brzeska 70 poinformował o wycofaniu wybranych partii określonych batonów.

Jak podaje GIS, wycofaniu podlegają produkty: Bakalland Baton BA! 5 orzechów 40 g o numerze partii 0002330006 i 0002331752, Bakalland Baton YEMGO czekoladowo-bakaliowy 40 g o numerze partii 0002330871 i Bakalland Baton BA!lans Orzechowe Słone Trio 35 g o numerze partii 0002331492.

Wycofywany jest także Baton BA! Protein Banan 35 g numer partii 0002332366, Vitanella Baton musli orzech arachidowy i laskowy 40g partie o numerach 0002329041, 0002330055 i 0002332122.

GIS poinformował w ramach ostrzeżenia publicznego dotyczącego żywności, że firma Bakalland SA rozpoczęła wycofywanie produktów i poinformowała o możliwości zwrotu batonów określonych partii do miejsca zakupu lub bezpośrednio do producenta. Organy inspekcji monitorują wycofanie kwestionowanych partii produktu.

Czytaj też: GIS: Wykryto gluten w kaszy gryczanej oznaczonej jako bezglutenowa

PAP/fot.gov.pl


Autor: Polska Agencja Prasowa 18-01-2022 16:23:24

Konopie mogą stać się pierwszym naturalnym lekiem przeciwko COVID-19

Journal of Natural Products podaje, że konopie, a konkretnie zawarte w nich związki mogą zapobiegać przedostawaniu się wirusa SARS-CoV-2 do ludzkich komórek.

Konopie siewne (Cannabis sativa) dostarczają włókna (z którego wyrabia się nie tylko sznury, liny czy tkaniny, ale i papier, stosowany na przykład do produkcji banknotów), paszę dla zwierząt, a wiele ekstraktów i związków z konopi jest dodawanych do kosmetyków, balsamów do ciała, suplementów diety i żywności. W odróżnieniu od konopi indyjskich (Cannabis indica) niemal nie zawierają zmieniającego postrzeganie rzeczywistości tetrahydrokannabinolu (THC), ale dużo w nich mającego wiele korzystnych właściwości kannabidiolu (CBD).

Amerykańskie badania mogą stanowić przełom w walce z COVID-19

Richard van Breemen badał właściwości zawartych w konopiach związków, zidentyfikowanych w toku badań przeprowadzonych na Oregon State University za pomocą wynalezionej w tej placówce chemicznej techniki przesiewowej.konopie3 18.01

Wcześniejszy artykuł w "Journal of the American Society for Mass Spectrometry" opisywał dostosowywanie nowej metody, spektrometrii mas z selekcją powinowactwa, do znajdowania leków, które byłyby ukierunkowane na białko szczytowe SARS-CoV-2.

Van Breemen i jego współpracownicy, w tym naukowcy z Oregon Health & Science University przeprowadzili badania przesiewowe szeregu środków botanicznych stosowanych jako suplementy diety, w tym czerwonej koniczyny, dzikiego pochrzynu, chmielu i trzech gatunków lukrecji. Badając konopie wykazali, że dwa kwasy kannabinoidowe wiążą się z białkiem kolca wirusa SARS-CoV-2, blokując krytyczny etap procesu prowadzącego do zakażenia ludzkich komórek.

Związki, o których mowa, to kwas kannabigerolowy (CBGA) i kwas kannabidiolowy (CBDA), a białko kolca jest tym samym celem, co w przypadku szczepionek przeciwko COVID-19 i terapii przeciwciałami. W przypadku leku celem, na który działa, może być dowolna cząsteczka, która ma kluczowe znaczenie dla procesu krytycznego dla przebiegu choroby, co oznacza, że jego przerwanie może powstrzymać infekcję lub progresję choroby.

„Te kwasy kannabinoidowe obficie występują w konopiach i w wielu ekstraktach z konopi – powiedział van Breemen. - Nie są to substancje kontrolowane, takie jak THC, psychoaktywny składnik marihuany, i mają dobry profil bezpieczeństwa u ludzi. Nasze badania wykazały, że związki konopi były równie skuteczne przeciwko wariantom SARS-CoV-2, w tym wariantowi B.1.1.7 , który po raz pierwszy wykryto w Wielkiej Brytanii, oraz wariantowi B.1.351, po raz pierwszy wykryty w Afryce Południowej.”

Te dwa warianty są również znane odpowiednio jako wariant alfa i beta.

Konopie i kwasy w niej zawarte zapobiegają infekcji SARS-CoV-2

Wirus SARS-CoV-2, charakteryzujący się podobnymi do korony słonecznej kolcami na zewnętrznej powierzchni, zawiera nici RNA, które kodują jego cztery główne białka strukturalne — wypustkę, otoczkę, błonę i nukleokapsyd — a także 16 białek niestrukturalnych i kilka białek dodatkowych.

„Każda część cyklu infekcji i replikacji jest potencjalnym celem interwencji przeciwwirusowej, a połączenie domeny wiążącej receptor białka kolca z receptorem powierzchni ludzkiej komórki ACE2 jest krytycznym etapem tego cyklu” – powiedział van Breemen.

„Oznacza to, że inhibitory wnikania do komórek, takie jak kwasy z konopi, mogą być stosowane do zapobiegania infekcji SARS-CoV-2, a także do skracania infekcji poprzez zapobieganie infekowaniu ludzkich komórek przez cząsteczki wirusa. do enzymu ACE2, który występuje obficie na zewnętrznej błonie komórek śródbłonka w płucach i innych narządach” – dodał.

Jak zauważył, stosowanie związków blokujących interakcję wirus-receptor sprawdziło się w przypadku pacjentów z innymi infekcjami wirusowymi, w tym z HIV-1 i zapaleniem wątroby.

Testy laboratoryjne wykazały, że kwasy kannabigerolowy i kannabidiolowy zapobiegały infekcji ludzkich komórek nabłonka przez białko wypustek koronawirusa i przedostawaniu się SARS-CoV-2 do komórek.konopie2 18.01

„Te związki można przyjmować doustnie i mają długą historię bezpiecznego stosowania u ludzi – powiedział van Breemen. – Mogą zapobiegać, a także leczyć infekcje SARS-CoV-2. CBDA i CBGA są produkowane przez konopie jako prekursory CBD i CBG, które są znane wielu konsumentom. Różnią się jednak od kwasów i nie są zawarte w produktach z konopi.”

Konopie jako źródło innowatorskich rozwiązań w medycynie

Van Breemen wyjaśnia, że spektrometria masowa z selekcją powinowactwa, którą skraca do AS-MS, obejmuje inkubację celu leku, takiego jak białko szczytowe SARS-CoV-2, z mieszaniną możliwych ligandów – rzeczy, które mogą się z nim wiązać – takich jak ekstrakt botaniczny, w tym przypadku ekstrakt z konopi.

Kompleksy ligand-receptor są następnie filtrowane z niewiążących cząsteczek przy użyciu jednej z kilku metod.

„Zidentyfikowaliśmy kilka ligandów kannabinoidowych i uszeregowaliśmy je według powinowactwa do białka kolca – powiedział van Breemen. – Dwa kannabinoidy o najwyższym powinowactwie do białka kolca to CBDA i CGBA i potwierdzono, że blokują infekcję."

„Jednym z głównych problemów pandemii jest rozprzestrzenianie się wariantów, których jest wiele, a B.1.1.7 i B.1.351 należą do najbardziej rozpowszechnionych i niepokojących” – dodał. – Warianty te są dobrze znane z unikania przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2, co jest niepokojące, biorąc pod uwagę, że obecne strategie szczepień opierają się na białku kolca jako antygenie. Nasze dane pokazują, że CBDA i CBGA są skuteczne przeciwko tym dwóm wariantom i mamy nadzieję, że trend rozszerzy się na inne istniejące i przyszłe warianty.“

Van Breemen zaznaczył, że oporne warianty mogą nadal powstawać w związku z powszechnym stosowaniem kannabinoidów, ale połączenie szczepień i leczenia CBDA/CBGA powinno stworzyć znacznie trudniejsze środowisko dla SARS-CoV-2.

Zobacz też: Trzy ustawy o konopiach w sejmie. PiS odrzuca dwie z nich

źródła: PAP/ fot. pexels.com

 

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.